Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: poniedziałek, 23.04.2018r. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2010
Loading ....

 

   Historia tego najmłodszego festiwalu chórów w regionie jest krótka - wszystko zaczęło się w roku 2007 na ..... plebanii parafii św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej. Przy "małej czarnej" zasiedli ówczesny proboszcz ks. Zdzisław Balon, wicestarosta Franciszek Dziedzina i burmistrz Tadeusz Filipiak. Dziś nie ważne jest, kto wówczas podsunął pomysł, ale że owe "ziarno" padło na bardzo żyzny grunt. Jeszcze tego samego roku jesienią kościół św. Michała wypełnił śpiew chórów mieszanych i męskich, scholi i zespołów dziecięcych. Z Jasnej Góry wraz z Przeorem o. Bogdanem Waliczkiem, który objął nad naszym festiwalem Honorowy Patronat, do Mszany Dolnej przyjechał Jasnogórski Kwartet, którego koncert i wokalne popisy zapamiętaliśmy na długo. W roku 2008 Gospodarzem II Zagórzańskich Spotkań Chórów była parafia Miłosierdzia Bożego - tym razem o Honorowy Patronat poprosiliśmy Opata Benedyktynów z Tyńca - mała kaplica gościła również Scholę Gregoriańską z nadwiślańskiego wzgórza. Ozdobą tamtej edycji był występ nowotarskiego chóru mieszanego "Venite Adoremus Domini" w pięknych i bogatych strojach regionalnych. W roku minionym znów chóralny śpiew zagościł w parafii św. Michała - Gwiazdą III Spotkań "Laudate Dominun" był Chór Mieszany Katedry Wawelskiej, a i Honorowy Patron przyjechał z królewskiego Miasta Krakowa - był nim ks. Prałat Robert Tyrała Prezydent Międzynarodowej Federacji Chórów Pueri Cantores.

 

Loading ....


 24 października Mszana Dolna znów przez pół dnia była Stolicą śpiewu chóralnego - na scenie MOK-u wystąpiło dziewięć chórów. Dwa reprezentowały gospodarzy imprezy - Chór Męski im. ks. Józefa Hajduka z parafii św. Michała Archanioła pod batutą Piotra Wójcika, oraz Chór Dziecięcy działający przy mszańskim Ośrodku Kultury - rozśpiewanymi dzieciakami od początku istnienia zespołu kieruje ze znakomitym skutkiem Piotr Matusiewicz. Nie zabrakło "wiernych od początku" naszemu świętu śpiewu - Chór Mieszany "Canticum Iubilaeum" z Bazyliki MB Bolesnej z Limanowej pod batutą Marka Michalika - profesjonalizm najwyższej próby, szyk i elegancja. Gdyby na widowni siedział Jan Pietrzak pewnie ucieszyłby się nie mniej, niż zgromadzeni widzowie - sztandarowa pieśń do jego słów " Żeby Polska była Polską" spotkała się z gorącym przyjęciem. Od roku 2007 nieprzerwanie Gośćmi Zagórzańskich Spotkań są również młodzi śpiewacy z Kamienicy pod batutą s. Barbary Gawełda - 58 młodym i nieco starszym artystom patronuje bł. Edmund Bojanowski. Opiekuńcze skrzydła nas kamienickim chórem roztacza parafia. "Cantate Cisterciensum" - mieszany chór działający przy Opactwie Cystersów w Szczyrzycu, jest obecny od początku na wszystkich kolejnych edycjach i zawsze pod tą samą batutą p. Stanisława Pigonia.

 

Loading ....

 

   Na zaproszenia organizatorów odpowiadają też zawsze nasi najbliźsi sąsiedzi z Niedźwiedzia - Chór Mieszany "Oremus" z parafii św. Sebastiana. Prawie 60-cio osobowy zespół kierowany przez s. Marię Kowalczyk uświetnia swoim śpiewem uroczustości religijne i państwowe od roku 1996. Chórzyści z Niedźwiedzia śpiewali na Jasnej Górze, we Lwowie, Mariazel i Kalenbergu, a także w słowackim sanktuarium maryjnym w Lewoczy. Ponad rok temu, 11 października w Bazylice św. Piotra w Rzymie zaśpiewali "Gaude Mater Poloniae" podczas kanonizacji bł. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. W gronie tych, których nie mogło zabraknąć na kolejnych Zagórzańskich Spotkaniach, jest oczywiście i nasz Chór Męski im. ks. Józefa Hajduka - śpiewający nieprzerwanie przy kościele św. Michała już od 65 lat. Wśród obecnego składu jest ktoś, kto pamięta początki tego chóru - to p. Władysław Popiołek, podpora II basów, chórzysta z 65-cio letnim stażem. Aż trudno uwierzyć ! 

 

Loading ....

 

   Przy tak "sędziwym" sąsiedzie nasi mali śpiewacy z Dziecięcego Chóru MOK-u Mszana Dolna, mogliby się czuć nieco nieswojo, ale prowadzeni od początku wytrawną ręką Piotra Matusiewicza, poczynają sobie coraz lepiej i kolejny raz zachwycili swoim warsztatem artystycznym - mamy i tatusiowie licznie obecni na widowni nie kryli dumy, a rzęsiste brawa z pewnością dodały przysłowiowych skrzydeł do dalszej wytrwałej pracy. Z Raby Wyżnej przyjechały tak na prawdę dwa zespoły - dziewczęca schola "Kantylena" i chór "Watra" - połączone siły obu zespołów pod batutą p. Kingi Brandys, a chwilę później samodzielny koncert dziewczęcej scholi wywarł ogromne wrażenie na słuchaczach. Absolutnym debiutantem był natomiast młody Chór Mieszany z parafii Wilkowisko w gminie Jodłownik. Zespół powstał w 2009 roku, śpiewa w nim prawie 30 osób. Dyrygentem jest p. Michał Łyszczarz - śpiewacy z Wilkowiska wystąpili jako ostatni i zaprezentowali cztery utwory religijne w tym przejmującą "Modlitwę obozową" Adama Kozłowskiego.

 

Loading ....

 

   Gościem specjalnym na IV Zagórzańskich Spotkaniach Chórów Laudate Dominum, był mieszany chór ze słowackiej miejscowości Niżna - Niżniansky Farsky Zbor. Chór o długiej i pięknej historii i tradycji - powstał jeszcze przed wojną, przetrwał trudne czasy komunistycznego zniewolenia i trwa nadal, pomimo swoistego "braku mody" na manifestowanie religijności, wszechobecnej na Słowacji pogoni za liberalnym stosunkiem do życia. Ponad 60 śpiewaków, w większości starszych, ale i młodych dziewcząt, bez przesadnego "kadzidła" zachwyciło zasiadających na widowni - usłyszeliśmy monumentalne dzieła starych mistrzów Piotra Czajkowskiego i Charlesa Gounoda, a na koniec brawurowe wykonanie pieśni w stylu gospel. Owacja i bis zakończyły koncert naszych sąsiadów zza południowej granicy.

 

Loading ....

 

   Wśród Gości mszańskiego święta śpiewu byli m.in. Przewodnicząca Sejmiku Małopolskiego Urszula Nowogórska, Starosta Limanowski Jan Puchała, Wicestarosta Franciszek Dziedzina, reprezentujący Zarząd Powiatu Bolesław Żaba, Przewodniczący Rady Miasta Mszana Dolna Eugeniusz Sieja, Burmistrz Mszany Dolnej Tadeusz Filipiak, a także Gospodarz przyszłorocznych Spotkań Ks. Proboszcz Stanisław Parzygnat z Parafii Miłosierdzia Bożego. Z naszymi Przyjaciółmi ze Słowacji przyjechał najbliższy współpracownik Eugena Dedinskiego - niżniańskiego starosty, p. Josef Sveda. Wszyscy uczestnicy wyjechali z miasta św. Michała z pamiątkowymi grawertonami i pucharami.

 

Loading ....

 

   Słów kilka na koniec o organizatorach - od początku jest to wspólne dzieło Samorządów miasta Mszana Dolna i Starostwa Powiatowego w Limanowej, a także obu mszańskich parafii. Starosta co roku dokłada "co nie co" z własnego budżetu do projektu, księża proboszczowie goszczą chórzystów w swoich świątyniach, a ciężar przygotowania całego przedsięwzięcia - dekoracja, oświetlenie, nagłośnienie, wyżywienie, prowadzenie i wiele innych kwestii, bierze na "swoje barki" Miejski Ośrodek Kultury i Urząd Miasta Mszana Dolna. Tegoroczna edycja Zagórzańskich Spotkań Chórów po raz pierwszy odbyła się w ramach unijnego projektu pn "Zagórzańsko-Orawska konfrontacja kultur poprzez organizację cyklu imprez" - nazwa trochę skomplikowana, ale warto było się trochę potrudzić, by również za środki pozyskane z UE naszą i słowacką kulturę poznało jak najliczniejsze grono melomanów, a wypełnili oni salę MOK-u po brzegi.

 

 Więcej zdjęć można obejrzeć w naszej GALERII.

 

 

 Tutaj można obejrzeć krótką relację filmową TV28 z tego spotkania.  

 

 

 

Red.

 

Tekst przeczytany: 2155.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://www.mszana-dolna.eu/-laudate-dominum-po-raz-czwarty.html