Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: środa, 24.10.2018r. Imieniny: Arety, Marty, Marcina
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2012

 

''Laudate Dominum'' - święto śpiewu w Mszanie Dolnej

 

 

Już po raz szósty Mszana Dolna była gospodarzem Zagórzańskich Spotkań Chórów "Laudate Dominum" - po raz pierwszy chóry zawitały pod Lubogoszcz w roku 2007. Wtedy to na pomysł, by każdego roku blisko dnia św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej, organizować w naszym mieście chóralne święto, wpadli ówczesny proboszcz parafii św. Michała ks. Zdzisław Balon wraz z Franciszkiem Dziedziną, limanowskim wicestarostą i burmistrz Tadeusz Filipiak. W murach kościoła św. Michała zaprezentowało się wtedy osiem zespołów z różnych stron limanowszczyzny, a gościem specjalnym był Jasnogórski Kwartet, który do Mszany Dolnej zawitał wraz z o. Bogdanem Waliczkiem - Honorowym Patronem inauguracyjnego "Laudate Dominum"

Od tamtej jesieni minęło już pięć lat - festiwal chórów ma się dobrze i wszystko wskazuje, że za rok znów się spotkamy, a Gospodarzem będzie druga mszańska parafia - Bożego Miłosierdzia. Od samego początku trudy organizacji Zagórzańskich Spotkań Chórów spoczywają na Samorządzie naszego miasta i Starostwie Powiatowym w Limanowej. Trzecim organizatorem naprzemiennie są obie mszańskie parafie.

 

Loading ....

W tym roku dziewięć chórów gościł kościół św. Michała - świątynia po odnowieniu polichromii zachwyciła wszystkich, którzy śpiewali tu w latach minionych. Podziwu dla naszego kościoła nie krył ks. Prałat Józef Poręba - Honorowy Patron VI Zagórzańskich Spotkań Chórów, były kustosz Bazyliki MB Bolesnej w Limanowej. Tegoroczne śpiewanie rozpoczęło się mszą św. o godz. 15. Odprawiana przez ks. Rafała Piórkowskiego Eucharystia miał wyjątkową oprawę. Zadbał o nią Chór Mieszany "Magnificat" z Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej Królowej Podhala. Barwne góralskie stroje i piękny śpiew były niewątpliwie wspaniałym darem górali ze skalnego Podhala na początek naszego festiwalu. 

 

Loading ....

Śwarne góralki i górale zawitali pod Lubogoszcz, bo parę miesięcy temu w Ludźmierzu gościli nasi śpiewacy z chóru męskiego. Widać chórzyści przypadli sobie do gustu, bo to na prośbę mszańskiego chóru, organizatorzy wystosowali zaproszenie do Ludźmierza na ręce dyrygenta Adama Rajskiego, który z zespołem pracuje od roku 2010 - chór ludźmierski śpiewa przede wszystkim u siebie, przed Gaździną Podhala, ale ma za sobą koncerty w sanktuarium maryjnym w Kodnie, w kościele garnizonowym w Rzeszowie, a także na Słowacji, w tamtejszym sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej w Stropkovie. Za rok goście z Ludźmierza znów obiecali, że do Mszany Dolnej przyjadą, a organizatorzy, że górali zaproszą.

 

Loading ....

Po góralach z Ludźmierza, na schodach przed ołtarzem stanął kolejny chór - znany już w Mszanie Dolnej. To żeński zespół "Cantabile" z Rabczańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dystyngowane panie, którymi od samego początku dyryguje p. Irena Szuba zaprezentowały cztery utwory. Mszańskiej publiczności szczególnie spodobała się "Matka scynśliwych powrotów" O mało co, a panie musiałyby swój przyjazd do Mszany odwołać - dyrygentka chóru złożona chorobą, na niedzielne popołudnie jednak się zmobilizowała i poprowadziła zespół podczas koncertu. Tym większy szacunek i uznanie.

 

Loading ....

Kiedy prowadzący festiwal dyr. MOK-u Piotr Armatys zapowiedział kolejny chór, wiedzieliśmy że czeka nas muzyczna uczta - Chór Mieszany "Oremus" z Niedźwiedzia solidnie zapracował na swoją znakomitą renomę. Działa przy parafii św. Sebastiana już od 1990 roku, a powstał dzięki staraniom s. Janiny Mijalnej. Na dobrym zaczynie niedźwiedzki chór rósł w siłę. Przez długie lata dyrygencką batutę mocno dzierżyła inna franciszkanka - s. Maria Kowalczyk. To z nią "Oremus" święcił największe sukcesy. Chórzystów spod Turbacza słuchali lwowiacy i rzymianie, Czarna Madonna na Jasnej Górze i Matka Boska z Kalwarii.

 

Loading ....

Dziś chór z Niedźwiedzia to prawie 50-cio osobowy zespół wciąż podnoszący swój artystyczny poziom. Za dyrygencki pulpit wróciła niespodziewanie założycielka chóru, s. Janina. Pod jej dyrekcją "Oremus" dał w niedzielę brawurowy pokaz swojego muzycznego kunsztu. Nasi sąsiedzi z Niedźwiedzia uczestniczą w Zagórzańskich Spotkaniach Chórów od samego początku - dziękujemy i zapraszamy znów za rok.

 

Loading ....

Kolejnym chórem, jaki usłyszeliśmy był reprezentant gospodarzy festiwalu - najmłodszy zespół występujący w przeglądzie "Laudate Dominum" - Chór Dziecięcy Miejskiego Ośrodka Kultury w naszym mieście, pod kierownictwem swojego założyciela i dyrygenta Piotra Matusiewicza. Dziś zespół liczy 25 dzieci z Mszany Dolnej. Ma na swoim koncie, mimo "młodego", jak na chór wieku, liczne sukcesy - nagrody publiczności i wyróżnienia na festiwalach pieśni patriotycznej m.in.  w Lubniu i Warce.

 

Loading ....

Największym kłopotem jest jednak wciąż małe zainteresowanie śpiewem wśród dzieciaków. One same na próby raczej nie przyjdą - świat oferuje im zajęcia daleko bardziej " atrakcyjne" niż powtarzanie w kółko tych samych fraz na próbach, ale jeśli rodzicom uda się przekonać swoje pociechy do muzyki, to jest szansa, że doczekamy się pod Lubogoszczą dziecięcego chóru na miarę Poznańskich Słowików. Oby tak się stało.

 

Loading ....

Szlaki dla kolejnego chóru na zagórzańskich spotkaniach przecierał przez lata inny chór z Dobrej - "Lirnik". Dziś nasi sąsiedzi zza Gruszowca mogą pochwalić się najmłodszym czterogłosowym zespołem chóralnym na limanowszczyźnie. "Belcanto" ma zaledwie 9 miesięcy i jak na "raczkujący" chór radzi sobie znakomicie. To najpewniej zasługa charyzmatycznej założycielki i dyrygentki zespołu Urszuli Palka-Ranosz - absolwentki Wydziału Wokalnego Uniwerytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie.

 

Loading ....

Pani Urszula porzuciła warszawskie salony i wróciła do rodzinnej wioski, by przekonać, że "śpiewać każdy może". I dzięki temu chór tworzą śpiewacy liczący jedynie 15 wiosen, ale i tacy, którzy są już w jesieni swojego życia i mają za sobą 90 przeżytych lat. Zaprezentowali się w Mszanie Dolnej znakomicie - kanony z Taize, czy znana wszystkim tradycyjna pieśń "negro spiritual" pt. "Panie przyjdź" wróżą chórzystom z Dobrej pomyślną przyszłość. Trzymamy za dobrzan kciuki i już dziś zapraszamy na przyszły rok.

 

Loading ....

"Gloria Dei" to drugi chór z Gorców - też bardzo młody, bo powstał przy tamtejszej parafii M.B. Fatimskiej w roku 2010. Śpiewają w porębiańskim zespole ludzie w większości bardzo młodzi - uczniowie i studenci, ale są też starsi i doświadczeni śpiewacy. "Gloria Dei" mimo "młodego" wieku koncertował już we lwowskiej katedrze. Porębianie śpiewają pod batutą Beaty Klimek i mają w swoim gronie sopran, jakiego żadny chór by się nie powstydził . To siostra - bliźniaczka dyrygentki. Stare mury mszańskiej świątyni "zatrzęsły" się dwa razy w czasie występu chóru z Poręby Wielkiej - najpierw podczas solowej partii sopranistki, a chwilę potem od braw jakie zadedykowała chórzystce "Gloria Dei" zgromadzona w kościele publiczność.

"Laudate Dominum" nie zamyka się w granicach ziemi zagórzańskiej - zapraszamy chóry z różnych stron Małopolski. Tym razem nasze zaproszenie przyjął czterogłosowy chór im. Bł. ks. Jerzego Popiełuszki z parafii w Marcinkowicach, na sądecczyźnie. Prowadzony przez Marzenę Pikuła zespół ma długą już historię - założony 23 lata temu przez Mieczysława Sokołowskiego liczy dziś prawie 30 chórzystów. Śpiewa w kraju i poza granicami Polski.

 

Loading ....

Ma na swoim koncie artystyczne podróże do Włoch,na Węgry i po Ukrainie. Zdobywał laury w lokalnych przeglądach w Kamienicy i Nowym Sączu. Najczęściej chórzystów z Marcinkowic można usłyszeć w ich parafialnym kościele podczas religijnych i patriotycznych uroczystości. Chórzyści bł. księdza Jerzego najwięcej braw otrzymali za "Bogarodzicę" ks. Pasionka i utwór oparty na poezji Jana z Czarnolasu "Czego chcesz od nas Panie"

 

Loading ....

Tego chóru nikomu przedstawiać nie trzeba - Chór Męski im. ks. Józefa Hajduka śpiewający przy mszańskim kościele św. Michała od ponad 60 już lat. Zespołów męskich na mapie jest niewiele, a wysoki poziom artystyczny jest udziałem niewielu. Chórzyści od św. Michała są jednak jak wino - im starsi tym lepsi ! Także w niedzielę dali pokaz swoich umiejętności - "O ziemio Ojców", czy kończąca koncert " "Modlitwa Kapłana" Giuseppe Verdiego potwierdziła tylko wyśmienity kunszt chórzystów i ich dyrygenta Piotra Wójcika.

 

Loading ....

Niejako na deser organizatorzy pozostawili limanowski Chór Mieszany " Canticum Iubilaeum" z Bazyliki MB Bolesnej. Ci, którzy przyszli na niedzielną mszę św. nieco wcześniej mogli posłuchać brawurowgo śpiewu limanowskich chórzystów, którymi od początku istnienia, a w styczniu 2013 roku minie od tej chwili już 15 lat, kieruje organista i dyrygent w jednej osobie, Marek Michalik. Koncert przed mszą św. był rozgrzewką do oprawy liturgii Eucharystii na zakończenie VI Zagórzańskich Spotkań Chórów "Laudate Dominum".

 

Loading ....

 

Loading ....

Wieczorną mszę św. w intencji wszystkich chórzystów i organizatorów święta śpiewu, sprawowali wspólnie ks. Prałat Józef Poręba z Limanowej i Gospodarz parafii św. Michała ks. Jerzy Raźny.

Wszystkie chóry wyjechały z Mszany Dolnej z pamiątkową statuetką i podziękowaniami w formie dyplomu. Statuetki wręczali organizatorzy, a wśród nich ks. Jerzy Raźny - Gospodarz parafii i współorganizator tegorocznej edycji "Laudate Dominum", obecny od godz. 15 aż po samo zakończenie.

 

Loading ....

Chórzyści z Limanowej statuetkę odebrali z rąk swojego jeszcze niedawno proboszcza, ks. Prałata Józefa Poręby - Honorowego Patrona VI Zgórzańskich Spotkań Chórów. Duchownych przy wręczaniu upominków wspierali Franciszek Dziedzina, limanowski wicestarosta i Adam Malec, przewodniczący Rady Miasta Mszana Dolna. Koncertom przysłuchiwał się też od samego początku burmistrz Tadeusz Filipiak, który z załogą MOK-u ; dyr. Piotr Armatys i Magda Mrażek, czuwali nad sprawnym przebiegiem przeglądu.

 

Loading ....

Śpiewaków utrwaliła na zdjęciach Agnieszka Józefiak-Lewandowska, zaś smacznym obiadem wszystkich, ponad 300 artystów i zaproszonych Gości, podjął Pensjonat Janda. Załodze kuchni i obsłudze pięknym śpiewem tuż przed 21 podziękowali chórzyści z Limanowej, którzy jako ostatni korzystali z gościny. O godzinie 21.00 VI Zagórzańskie Spotkania Chórów "Laudate Dominum" przeszły do historii.

 

Loading ....

 

Medialnym patronatem Zagórzańskie Spotkania Chórów "Laudate Dominum" objęły: internetowy portal Gorce24 oraz radio diecezji tarnowskiej RDN - dziękujemy za obecność i relacje z tego ważnego kulturalnego wydarzenia w Mszanie Dolnej

 

 

Red.

 

Tekst przeczytany: 4038.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://www.mszana-dolna.eu/-laudate-dominum-swieto-spiewu-w-mszanie-dolnej.html