Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: sobota, 20.10.2018r. Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2013

 

Loading ....

Każdego lata, od roku 2008, spora grupa mieszkańców naszego miasta jedzie do Niżnej, zaś Słowacy z tej niewielkiej gminy oddalonej od Mszany Dolnej ok. 70km, w rewanżu przyjeżdżają pod Lubogoszcz. Okazją do odwiedzin braci Słowaków są dwie plenerowe imprezy - Niżnianski Kotlik i Pltnicky Den, czyli w "wolnym" tłumaczeniu, wielkie gotowanie gulaszu i święto niżniańskich flisaków. W minioną sobotę (13 lipca) do Niżnej wybrała się prawie 40-to osobowa grupa mszaniaków. Przekrój wiekowy? Najmłodszą uczestniczką wyprawy na Słowację i zabawy przy kociołku była 16-to miesięczna Helenka, zaś najstarszymi uczestnikami Maria Antos i Julian Kasprzyk.

 

Loading ....
Loading ....

Humory od samego rana, jednym dopisywały, innych rozweselić się nie dało, ale najgorzej było z pogodą - ta straszyła od kilku dni. Nawet telefon do niżniańskiego starosty Jarosława Rosiny, który w rozmowie przekonywał, że na Słowacji nie pada i jest ciepło, wszystkich przekonać chyba nie zdołał? Spod mszańskiego magistratu grupa ruszyła w nastrojach mieszanych, wszak warzenie gulaszu w strugach deszczu łatwe i przyjemne nie jest. Z każdym kilometrem słońca na niebie było jednak coraz więcej, a wycieraczki naszego autobusu pracowały coraz rzadziej. W Niżnej deszcz już nie padał wcale, choć słońca było, jak na lekarstwo, ale kiedy pod kotłami buzuje ogień, to słońce konieczne już nie jest.

 

Loading ....
Loading ....

Mszańską grupę powitał sam Jarosław Rosina - gospodarz gminy Niżna. Choć wszyscy byli po śniadaniu w Polsce, czekały na nas zastawione stoły - wspaniałe owcze sery, ciasta i ciasteczka, kawa i herbata. Po kwadransie wszyscy byli syci i gotowi do pracy - przyjechaliśmy do Niżnej by się bawić, ale też spróbować kolejny już raz swoich sił w konkursie na najlepszy gulasz AD 2013. W mszańskiej grupie byli tacy, co to ugotować umieją tylko wodę na herbatę - ci od kociołka trzymali się z daleka. Jeszcze inni, pod przewodnictwem mecenasa Marka Panka, wybrali się na górującą nad Niżną, Ostrażicą. Z pozostałych wyłoniono "gulaszowy team" oraz kilkoro pomocników. Czasu za wiele nie było, bo na godz.13 organizatorzy zapowiedzieli koniec gotowania.

 

Loading ....
Loading ....

Do konkursowego gotowania gulaszu przystąpiło aż 27 zespołów - każdy dysponował kociołkiem pod którym już od rana palił się ogień. A składniki na gulasz? Chyba każda drużyna gotowała według własnego przepisu? Ekipa z Mszany miała za sobą doświadczenia z lat ubiegłych - wiedzieliśmy zatem czym możemy przypodobać się słowackim jurorom, bo trudno liczyć na jeden polski głos w tym gremium. W tym roku 27 gulaszowych próbek smakował sam przewodniczący Rady Miasta Adam Malec.

 

Loading ....
Loading ....

Smaku "mszańskiego" gulaszu pilnowały w tym roku same panie; Halina Krzysztofiak (UM), Teofila Latoś (Przedszkole nr 1) Danuta Śmieszek (USC) Krystyna Huber, Joanna Kotarba (radna RM), Jadwiga Józefiak i Janina Broczkowska. Robotami natury "cięższej" czyli pilnowanie ognia, a przede wszystkim mieszanie w kotle, było domeną męskiej części mszańskiej grupy. Tu prym wiedli przede wszystkim radni, panowie Adam Malec, Andrzej Dudzik z małżonką, ale także Władysław Broczkowski i Jan Szynalik. Kiedy im sił zabrakło, wielka łyżka trafiła w cztery, bardzo młode ręce - przypaleniu znakomitego gulaszu zapobiegały, jak mogły dwie Karolinki, koleżanki i uczennice mszańskiej "jedynki".

 

Loading ....
Loading ....

Podczas, gdy gulaszowe jury obradowało i próbowało każdą potrawę, na scenie pojawiały się słowackie zespoły. I tak można było potańczyć przy rytmach niżniaśkiej orkiestry dętej, posłuchać pięknych słowackich pieśni i ludowych przyśpiewek, ale byli i tacy, co podrygiwali przy dziecięcych, żywiołowych zespołach muzyki country. Dla oddechu na scenie pojawiła się dziewczęca grupa baletowa. Napięcie rosło - kontrolowane "przecieki" z biura jurorów donosiły, że spośród grup zagranicznych, nasza ekipa równych sobie nie miała (innych zagranicznych nie widzieliśmy!) Zatem, choć w tej kategorii I miejsce było pewne, Przewodniczący jury z namaszczeniem odczytywał wyniki - nagrodzono aż 12 zespołów.

 

Loading ....
Loading ....

Z każdą chwilą nasze szanse malały. Zdawaliśmy sobie sprawę, że o uznanie naszego gulaszu pod słowackimi podniebieniami będzie trudne. Aż tu nagle bomba wybuchła! Okazało się, że ostry i naprawdę znakomity w tym roku gulasz zdobył ilość punktów wystarczającą na zajęcie II miejsca! Nie wiemy i nie będziemy się doszukiwać, ile w tym werdykcie było słowackiej sympatii i gościnności, a ile uznania dla kulinarnych zdolności naszych pań. Fakty są takie, że po raz pierwszy trafiliśmy na pudło, zaś w nagrodę przywieźliśmy "ledowy" telewizor, który trafi do naszej biblioteki.

 

Loading ....
Loading ....

Już w najbliższą niedzielę będziemy gościć Słowaków z Niżnej w naszym mieście - przyjadą w mocnym składzie na czele ze starostą Jarosławem Rosiną. Umilą nam czas swoją muzyką i śpiewem. Zaś starosta obiecał, że będzie .... gotował! Pozostaje nam więc tylko zaprosić mieszkańców Mszany Dolnej w niedzielne popołudnie na stadion sportowy. Będzie dobra muzyka i dobre jadło, a jeśli pogoda będzie łaskawa, to i zabawa będzie przednia.

 

Loading ....
Loading ....

 

Red.

 

Tekst przeczytany: 1527.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://www.mszana-dolna.eu/-uwarzyli-telewizor.html