Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: piątek, 24.05.2019r. Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2013

O uczczenie pamięci ofiar stanu wojennego poprzez zapalenie symbolicznej świeczki w 32. rocznicę jego wprowadzenia apeluje IPN. Akcja „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestów solidarności mieszkańców państw Zachodu z Polakami w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r.

 

Celem kampanii jest złożenie hołdu wszystkim ofiarom stanu wojennego – poległym w starciach z milicją, śmiertelnie pobitym na komisariatach, internowanym, osieroconym, zwolnionym z pracy, relegowanym z uczelni lub zmuszonym do emigracji z powodów politycznych.

 

- Chcemy przypomnieć, że był taki okres w polskiej historii, który nazywał się "stan wojenny", i co on oznaczał - pozbawienie ludzi wolności na różne sposoby (...). Skutki stanu wojennego, formalnie zniesionego w 1983 r., były w Polsce widoczne do 1989 r. – powiedział dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN Andrzej Zawistowski.

 

W akcji „Zapal Światło Wolności” będzie mógł wziąć udział każdy - poprzez zapalenie o godz. 19.30 w dniu rocznicy świecy w oknie domu lub wirtualnie na stronie www.ipn.gov.pl. Akcja „Zapal Światło Wolności”, organizowana w tym roku po raz drugi, jest nawiązaniem do gestów solidarności, jakie wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonywali mieszkańcy państw zachodnich.

 

Na znak jedności z rodakami w oknie Pałacu Apostolskiego świecę zapalił wówczas papież Jan Paweł II. Do takich samych gestów wzywał także prezydent USA Ronald Reagan, który w bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział, że "Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. (...) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.
 

 

 

Red.

 

Tekst przeczytany: 1143.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://www.mszana-dolna.eu/-zapal-swiatlo-wolnosci-pamieci-ofiar-stanu-wojennego.html