Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: wtorek, 23.10.2018r. Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2012

 

"Żywa" szopka na mszańskim Rynku
 
 
           

Do Świąt Bożego Narodzenia tylko kilka dni - choć wokół szaro i mokro, to jednak tuż przed Wigilią zima ma do nas wrócić. A jeśli tak się stanie, poczujemy świąteczną atmosferę i te dni, jak każdego roku, będą dla nas szczególne i niepowtarzalne. Trochę nieśmiało, ale z nadzieją, chcemy Mieszkańcom naszego miasta, ale też Gościom, którzy do nas czas świąteczny zawitają, zaproponować coś nowego - wigilijne spotkanie na mszańskim Rynku, pod wielką choinką i przy.... szopce. Żywej szopce!
 
 
Pomysł zaakceptował ks. Jerzy Raźny, proboszcz parafii św. Michała. Jego realizację koordynuje ze strony "kościelnej" ks. Rafał Piórkowski. W ostatnią niedzielę Adwentu szczegółowy program kolędowania na Rynku poznamy w czasie ogłoszeń po mszach św.
 
 
Chcemy 45 minut przed północą, a więc na godz. 23.15 zaprosić Was, drodzy Mieszkańcy miasta i nasi Goście na pierwszą "kolędę" na naszym Rynku. Zapraszamy pod choinkę, którą na Boże Narodzenie przyozdobią dzieci i młodzież z Zespołu Szkół Miejskich nr 1 im.H.Sienkiewicza. Choinka już raduje oczy i serce - rozświetlona błękitnymi lampkami przypomina, że lada dzień Boże Narodzenie. Ale choinka to nie wszystko - tuż przy niej stanie wielka szopa, taka stara, tradycyjna obora, a w niej ..... Matka Boża, św. Józef, aniołowie, pasterze i Ten najważniejszy, który tej Nocy się narodzi - Jezus. Będzie żłóbek i dużo siana. I będą żywe zwierzęta! Jakie? Trzeba przyjść we Wigilię na Rynek, by się o tym przekonać.
 
 
Zabierzmy ze sobą opłatek - będzie okazja, by nim się podzielić ze stojącym najbliżej sąsiadem. Może to będzie ktoś, kogo nie znamy, a może sąsiad czy stary znajomy, który lata temu wyjechał "za chlebem" do Irlandii czy Norwegii, a teraz przyjechał na chwilę do domu?  Świąteczne życzenia złoży wszystkim nasz ksiądz Proboszcz, a potem już wszyscy, ile sił w gardłach, śpiewać będziemy kolędy. Pomogą nam w tym muzycy z Orkiestry Dętej O.S.P w naszym mieście. Rozśpiewani przejdziemy z Rynku do kościoła św. Michała na uroczystą mszę św. zwaną Pasterką. 
 
 
Komu starczy sił i oczy nie będą się kleić, może jeszcze po Pasterce zaglądnąć do żywej szopki na Rynku. Okazja ku temu będzie też w dzień Bożego Narodzenia - już po mszy św. odprawianej o godz.9.30 w szopie znów spotkamy się z prawdziwą Maryją i Józefem, a na sianku ujrzymy Bożą Dziecinę. Będą też najprawdziwsze zwierzęta. Warto w Boże Narodzenie przyjść jednak na mszę św. o godz. 11.00 - będzie okazja pokolędować jeszcze raz z naszą strażacką orkiestrą, która w drodze z kościoła do remizy, zatrzyma się w Rynku, przy szopie i pod choinką, by jeszcze raz donośnym śpiewem pastorałek i kolęd przy akompaniamencie trąb, trąbek, klarnetów, puzonów i saksofonów, oznajmić wszystkim, że oto rozpoczęły się najpiękniejsze ze świąt - Boże Narodzenie. 
 
Tekst przeczytany: 1891.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://www.mszana-dolna.eu/-zywa-szopka-na-mszanskim-rynku.html