Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: piątek, 20.07.2018r. Imieniny: Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2011

 

Loading ....

Jeszcze na pół godziny przed początkiem uroczystej Mszy świętej przy polowym ołtarzu na stadionie, wydawało się, że świętowane w plenerze już po raz 18- ty Narodowe Święto rocznicy Konstytucji 3 Maja, tym razem uczcimy w kościele. Prognozy nie były pomyślne, zapowiadano deszcz, a nawet opady śniegu. O wschodzie słońca temperatura ledwo co przekroczyła O* C. Udało się jednak i o godzinie 9.oo spod Domu Strażaka barwny korowód prawie trzydziestu pocztów sztandarowych - szkolnych, strażackich, cechu rzemieślniczego, ZHP, KS Turbacz, a także naszego miasta i wielu, wielu innych organizacji, wraz z Orkiestrą Dętą OSP z Mszany Dolnej wyruszył ulicami miasta na miejski stadion.

 

Loading ....

 

Podobnie jak w latach minionych rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja świętowaliśmy wspólnie z mieszkańcami gminy - we mszy św. uczestniczyli więc wójt Bolesław Żaba i Jan Chorągwicki, przewodniczący Rady Gminy. Tadeusz Filipiak i Adam Malec reprezentowali Samorząd Miejski. Wśród zgromadzonych byli również rajcowie tak z miasta, jak i gminy mszańskiej, poseł na Sejm RP Tadeusz Patalita, dyrektorzy szkół i instytucji samorządowych i oświatowych.

 

Loading ....

 

Polowy ołtarz miał w tym roku szczególny charakter - do obecnej zawsze ikony Czarnej Madonny z Jasnej Góry dołączył Błogosławiony Jan Paweł II, którego piękny portret, już w aureoli świętości, stanął tuż przy stole ołtarza. Historia tego wizerunku ma swój symboliczny wymiar - po raz pierwszy w tym miejscu pojawił się on tuż po śmierci Papieża Jana Pawła II w kwietniu 2005 roku, kiedy to mieszkańcy Ziemi Zagórzańskiej we wspólnej modlitwie za dar Pontyfikatu Papieża Jana Pawła II, zgromadzili się właśnie przy ołtarzu przygotowanym na stadionie, bo żaden z kościołów nie byłby w stanie pomieścić parotysięcznej rzeszy wiernych.

 

Loading ....

 

3 maja 2011 roku ten sam obraz powrócił w to miejsce, a zgromadzeni wierni z mszańskich gmin dziękowali Bogu za Jana Pawła II, za Jego wyniesienie na ołtarze. Uroczystej Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii św. Michała Archanioła ks. Kanonik Jerzy Raźny. Do wspólnej modlitwy w intencji naszej Ojczyzny dołączyli się o. Norbert Bajorek - kapelan Domu Zakonnego SS. Franciszkanek, ks. Jan Zając ze Śnieżnicy i ks. Bolesław Żmuda - wikariusz, który też wygłosił homilię.

 

Loading ....

 

O piękno liturgii zadbali chórzyści z Chóru Męskiego im. ks. J. Hajduka pod batutą Piotra Wójcika i muzycy Orkiestry Dętej OSP z Mszany Dolnej z kapelmistrzem Piotrem Ratajem na czele. Podniosłe "Boże coś Polskę" zakończyło trzeciomajową modlitwę za Ojczyznę. Parada wszystkich oddziałów Straży Pożarnej, pocztów sztandarowych i orkiestry dętej dopełniła całości.

 

Loading ....

Na koniec podziękowania dla tych, którzy co roku tego dnia już o godz. 5.30 rozpoczynają pracę, by wszystko było gotowe - o piękny ołtarz, o dekoracje, kwiaty, krzewy, nagłośnienie i wiele innych spraw zadbali tego dnia; dyr. MOK Piotr Armatys, pracownicy MOK-u Maria Adamczyk, Magdalena Mrażek, Władysław Kujacz, Adam Rataj, a także Agnieszka Józefiak i Irena Łacna. Bezinteresownie scenę rozłożyli i poskładali Wincenty Aksamit i Michał Podgórni. Jak co roku krzewów do udekorowania ołtarza użyczli Państwo Zofia i Antoni Szlaga z Kasinki Małej. Wszystkim serdecznie dziękujemy !

 

Loading ....

 

Red.

 

Tekst przeczytany: 1114.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://www.mszana-dolna.eu/220-lat-pozniej-za-ojczyzne-papieza-i-za-siebie.html