Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: środa, 20.03.2019r. Imieniny: Joachima, Kiry, Maurycego
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2014

 60 lat minęło...  

 

 

Loading ....

Pod koniec września, tuż po zdobyciu ostatniego szczytu w ramach jubileuszowych "Spotkań w górach" członkowie Terenowego Koła PTTK im. Juliana Tolińskiego spotkali się by świętować kolejny jubileusz – o okrągłej "dziesiątce" wspólnych wyjść można powiedzieć, że to powód do dumy, jak w takim razie opisać 60-lecie Koła? Brakuje słów, a jest się czym chwalić! Wszystko zaczęło się w 1954 roku, kiedy to w maju nauczyciel geografii i fizyki – Julian Toliński postanowił na wzór rabczańskiego Oddziału PTTK, gdzie był członkiem Zarządu, założyć Koło Terenowe w Mszanie Dolnej. Ten mszański społecznik, pasjonat turystyki, wycieczek górskich i harcerstwa pracował dla miasta z tak dużym zaangażowaniem, że Koło Terenowe w 2013 roku postanowiło, że będzie nosić jego imię. Warto też dodać, że Pan Toliński funkcję Prezesa Koła pełnił od czasu jego powstania aż do 1981 roku! Wielu z jego wychowanków, a członków Koła do tej pory wspomina organizowane przez niego górskie wyprawy, naukę jazdy na nartach i w tym dostrzega siłę i trwanie Koła – pasja została przekazana dalej.

 

Loading ....

Koło Terenowe z roku na rok przyjmuje do swojego grona nowych członków, kontynuuje akcje spotkań na górskich szczytach w najbliższej okolicy czy organizuje wyprawy autokarowe w dalsze nieznane tereny. Turystyka przede wszystkim i w każdej postaci. Nie inaczej wyglądało wspólne świętowanie, turystyczne spotkanie przy grillu z muzycznym akompaniamentem w pięknej okolicy, tuż u podnóży Lubogoszczy. Zaprosiliśmy przyjaciół z Oddziału PTTK w Rabce Zdroju i jak na takie święto przystało otrzymaliśmy specjalne życzenia "Zdrowia, radości i wiecznej młodości" wraz z ogromnym pucharem, który Marii Antos wręczył Jan Ceklarz Prezes Oddziału. W tym momencie otworzył się worek w prezentami: z samego Zarządu Głównego PTTK list gratulacyjny otrzymała Pani Prezes Maria Antos, brązowe odznaki PTTK otrzymali Jan Piekarczyk i Roman Rusnak, dyplomy Zarządu Głównego trafiły na ręce Pani Ewy Kotarby i Władysława Mrózka, a Zarząd Oddziału w Rabce przygotował list gratulacyjny dla Juliana Kasprzyka i dyplomy dla Jana Zonia, Janusza Mikołajko i Agnieszki Józefiak-Lewandowskiej.

 

Loading ....

Również obecny Zarząd Koła Terenowego przygotował dla swoich członków pamiątkowe prezenty, a jakby jeszcze tego było mało dodatkowe nagrody przekazał radny Jan Stożek nie zapomniając o najmłodszej turystce rocznej Anetce Moskale. Podczas spotkania udało się przemycić trochę historii, i tak o początkach turystyki w naszej okolicy jeszcze przed wojną opowiadał Tadeusz Uczniak z rabczańskiego Oddziału a Maria Antos jak na Panią Prezes przystało przedstawiła podsumowanie działalności mszańskiego Koła począwszy od pierwszych "Spotkań w górach", które rozpoczęły się w 2005 roku, podała statystki, wymieniła najbardziej wytrwalszych turystów, przypomniała wszystkie nasze wycieczki wyjazdowe, podziekowała za udaną współpracę z Oddziałem PTTK Rabka-Zdrój, przypomniała o papieskich watrach, przywołała w kilku słowach postać naszego patrona oraz nie zapomniała o naszych sponsorach.

 

Loading ....

Od samego początku "Spotkań w górach", czyli od dziesięciu lat, wspiera nas Bank Spółdzielczy w Mszanie Dolnej a wycieczki wyjazdowe w odleglejsze strony finansuje z gminnego programu profilaktyki Urząd Miasta. Również sponsorzy otrzymali specjalne podziękowania i medale od Zarządu Głównego PTTK. Kiedy Prezes Maria Antos odwiedziła Burmistrza Miasta by osobiście przekazać podziękowania otrzymał on również od specjany kubek PTTK, pamiątkę dziesięciu edycji "Spotkań w górach". Takie pamiatkowe kubki otrzymali wszyscy członkowie Koła Terenowego. O latach spędzonych wspólnie na górskich szlakach przypominały jeszcze wywieszone koszulki – co roku w innym kolorze. Pośród dominujących odcieni niebieskiego można było dotrzeć wyraźny brak zieleni, co zostanie uzupełnione w tym roku. A czego można życzyć tak szacownemu jubilatowi? Warto przytoczyć na zakończenie słowa Marii Antos: dziękuję wszystkim członkom, za to, że są, bo bez nich nic by nie było, za miłą atmosferę, za integrację, za te wszystkie spotkania na szczytach przy ognisku i pieczonych kiełbaskach. Oby wszyscy, którzy tu jesteśmy wyruszyli razem na górskie szlaki w 2015 roku.

 

 

 

Red.

 

Tekst przeczytany: 1663.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://www.mszana-dolna.eu/60-lat-minelo.html