Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: piątek, 24.05.2019r. Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2013
Będzie chodnik, oświetlenie i zatoki
 
 
Spółka "PROFEXIM" wybuduje, tak długo oczekiwany, chodnik przy ruchliwej i bardzo niebezpiecznej ul. Krakowskiej, będącej fragmentem DW 968 z Lubnia do Zabrzeży. Ta inwestycja, choć planowana już dwa lata temu, dopiero teraz nabiera realnych kształtów. Przypomnijmy, że w tamtym czasie postępowanie przetargowe na wykonanie kompletnej dokumentacji projektowej wraz z pozwoleniem na budowę, wygrało gdańskie przedsiębiorstwo PE-Polska. Firma znad morza niestety nigdy nie wywiązała się ze swoich zobowiązań. Mimo podpisanej umowy, urząd nigdy nie otrzymał zamówionej dokumentacji. Spór skończył się na sali sądowej - miasto sprawę wygrało, ale straciliśmy czas, którego nie sposób nadrobić.
     
Loading ....
       
 
Koniecznym zatem było powtórzenie całej procedury - tym razem się udało i owocem podpisanej z firmą L-Concept z Ustronia Śląskiego umowy, była kompletna i profesjonalnie wykonana dokumentacja techniczna wraz ze wszystkimi wymaganymi pozwoleniami na "Budowę chodnika wraz z kanalizacją deszczową, oświetleniem drogowym oraz zatokami autobusowymi w ciągu DW 968 w Mszanie Dolnej". Mając projekt w rękach, burmistrz mógł zaproponować zarządcy drogi - krakowskiemu ZDW wspólną realizację tej inwestycji. Mogło się zdarzyć, że szefowie Zarządu Dróg Wojewódzkich, pomni naszych perturbacji z poprzednim projektantem, do propozycji podejdą z dystansem, ale na szczęście tak się nie stało i samorząd mszański został partnerem samorządu wojewódzkiego na czas realizacji tego zadania.
 
Loading ....
 
Kosztorys inwestorski zamknął się w kwocie 3.470.850,40zł, co oznaczało że samorząd musiał zabezpieczyć w swoim budżecie ponad 50% tej sumy (ZDW nie finansuje oświetlenia). Z nadzieją czekaliśmy na rozstrzygnięcie przetargu. Zainteresowanie było spore - swoje oferty złożyło aż 10 małopolskich firm. Po komisyjnym otwarciu ofert okazało się, że wszyscy przedsiębiorcy zaoferowali realizację tej dużej inwestycji poniżej wartości kosztorysowej. Najistotniejszym kryterium zamówienia publicznego pozostaje wciąż najniższa cena i tą przesłanką kierowała się komisja przetargowa, nie pomijając naturalnie innych istotnych warunków zamówienia zawartych w  SIWZ-ie.  Najkorzystniejszą ofertę złożyła Spółka Jawna "PROFEXIM" z siedzibą w Krakowie - całość zadania wyceniła na 2.064.152,04 zł. i to przedsiębiorstwo będzie generalnym wykonawcą zadania. A jakie kwoty zaproponowały inwestorowi pozostałe firmy? Drugą w kolejności była oferta zakopiańskiego "FUGAMEXU" - 2.085.003,28 zł. Na kolejnym miejscach "rankingowej listy" znalazły się: Przedsiębiorstwo Inżynieryjno-Budowlane "COMODOS" z Wadowic - 2.095.807,80 zł.  Wielobranżowe PrzedsiębiorstwoProdukcyjno-Usługowo-Handlowe "JANDA" z z Łostówki - 2.198.728,25zł. Firma Usługowo-Handlowa "BRUK-BUD" s.c. z Mszany Dolnej - 2.227.056,00 zł. Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe "ZIBUD" z Kamienicy - 2.344.629.95 zł. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe "WOLIMEX" z Limanowej - 2.502.414,88 zł. Firma Handlowo-Usługowa "INSTBUD" z Nieznanowic k/Gdowa -  2.529.839,83 zł. Przedsiębiorstwo Inżynieryjno-Budowlane i Sieci Sanitarnych "ASTEX" z Szaflar - 2.573.938,72 zł. "INSTALBUD" s.c. z Łapanowa - 2.970.356,21 zł.
 
Loading ....
           
 
Do końca września roku 2014 "PROFEXIM" ma czas na realizację zadania - jeśli aura pozwoli, to jeszcze przed końcem roku firma upora się z robotami przy kanalizacji burzowej (odwodnienie) wzdłuż całego odcinka przewidzianego zadaniem. Dziewięć miesięcy przyszłego roku musi wystarczyć na posadowienie krawężników i obrzeży, ułożenie kostki betonowej na długości prawie 1,7 km. Ale to nie cały zakres robót przewidzianych umową. Będą też nowe i bezpieczne zatoki dla komunikacji pasażerskiej i co równie ważne, ul.Krakowska będzie wreszcie na całej długości oświetlona. Nowe lampy uliczne pojawią się na odcinku dziś pozostającycm wciąż bez oświetlenia. Także zamiast archaicznych opraw pamiętających jeszcze wczesne lata 70-te minionego wieku, bezpieczny chodnik oświetlą nowe i oszczędne lampy najnowszej generacji.   Nie wszystkie zadania ujęte w tej inwestycji będą finansowane w systemie pół na pół (50%-50%). Zarząd Dróg Wojewódzkich będzie partycypował w kosztach budowy chodnika, zatok dla autobusów i kanalizacji, ale już oświetlenie uliczne czy "przeprowadzka" kamiennej, przydrożnej kapliczki pozostaje w 100% po stronie miasta. Zadaniem objęty został również ponad 150-cio metrowy odcinek pobocza leżący w granicach gm. Mszana Dolna (miejscowość Kasinka Mała). Nie ma przy nim chodnika. Koszty jego budowy poniosą solidarnie po 50% ZDW Kraków i gmina Mszana Dolna. Trzeba na koniec podkreślić wzorową współpracę z krakowskim ZDW i naszymi sąsiadami zza miedzy - wójtem Bolesławem Żabą i jego urzędnikami z gminy Mszana Dolna. Dzięki temu już jesienią przyszłego roku będziemy mogli bezpiecznie istniejącymi i nowymi trotuarami przejść od skrzyżowania w Mszanie Dolnej, aż po granicę z miejscowością Lubień. Gdyby jeszcze zarządca tej ważnej drogi łączącej "zakopiankę" (S7) z pięknymi okolicami Gorców i Pienin, znalazł środki na nową nawierzchnię od Lubnia do Mszany Dolnej...
Tekst przeczytany: 2106.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://www.mszana-dolna.eu/bedzie-chodnik-oswietlenie-i-zatoki.html