Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: środa, 24.10.2018r. Imieniny: Arety, Marty, Marcina
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2013
Detektory na ujęciach
 
Mszańskie ujęcia wody wyposażone zostały w moduły powiadamiania i sterowania GSM - terminale GSM. Są to mikrokomputery wyposażone w procesory logiczne, które mają możliwość sterowania 4 urządzeniami i monitorowania 8 urządzeń wejściowych. Wszystko może odbywać się poprzez sieć GSM (telefonii komórkowej). Na telefony komórkowe odbierane są sygnały alarmowe. Z poziomu telefonu komórkowego można wysyłać polecenia do sterowania podłączonych pod mikro-kontrolery urządzeń. Potencjał rozbudowy tych malutkich komputerów jest duży.
 
Ujęcie wody na potoku Adamczykowym i stacja uzdatniania została wyposażona w czujniki poziomu wody w zbiornikach. Monitorowane są trzy poziomy zapasu wody. Na bieżąco wiemy, ile mamy wody i kiedy jest konieczne wykonanie przełączeń sieci tak, aby woda zasilała wszystkich odbiorców w Mszanie.
 
Loading ....
 
Z kolei stacja filtrów na potoku Szklanówka wyposażona została w czujnik opadów atmosferycznych. Urządzenie w przypadku wystąpienia opadu w okolicach stacji filtrów wysyła komunikat alarmowy. Wtedy to mamy możliwość podglądu wizyjnego poprzez Internet na koryta napływowe wody w których na wzór krążka Secchiego wraz z podświetleniem zamontowano białą płytkę pozwalającą określić mętność wody napływającej na filtry . Możemy wówczas szybciej zareagować na napływ wody brudnej i ręcznie zamknąć ujęcie.
 
Jak już wspomnieliśmy potencjał rozbudowy tych malutkich komputerów jest duży. W planach jest doposażenia ujęcia wody Szklanówka w czujnik ilości opadów tak, aby móc ignorować alarmy o małej mżawce, często obecnie pojawiające się pomiędzy 2 a 4 w nocy. W dalszej kolejności chcemy monitorować faktycznie to, co nas interesuje najbardziej, czyli mętność wody na napływie. Mętnościomierze z sondą zanurzeniową to jednak kolejny wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Naszym dalszym celem jest wyposażenie ujęcia w automatyczne zawory odcinające napływ brudnej wody, a to już kolejne kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dopiero połączenie wszystkich tych urządzeń razem pozwoli szybko i pewnie zareagować na napływ brudnej wody. Ze względu jednak na brak możliwości montażu automatycznych zasuw na progu i brak możliwości monitorowania mętności w potoku przed ujęciem wody, nie zabezpieczymy się w 100% przed mętnieniem wody. Walka z mętną wody na Szklanówce to nasz absolutny priorytet, ale dobrze że jest z czym "walczyć" - znacznie gorsze są bowiem niedostatki wody, na które nie mamy większego wpływu. Nadzieją są rozpoczete prace dokumentacyjne budowy nowych ujęć wody o czym już wcześniej informowaliśmy.
 
 
ZGK
Tekst przeczytany: 1351.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://www.mszana-dolna.eu/detektory-na-ujeciach.html