Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: niedziela, 25.02.2018r. Imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2012

 

Loading ....

Unijne pieniądze i środki własne gmin mogą już za rok zmienić oblicza około dwudziestu miasteczek i gmin w Małopolsce. W tej grupie ze sporymi szansami na unijne dofinansowanie jest też Mszana Dolna. Nasze miasto, podobnie jak Niepołomice, Oświęcim (miasto), Kęty, Piwniczna-Zdrój, Ryglice, Myślenice, Miechów, Szczucin, Wieliczka, Stary Sącz, Sucha Beskidzka, Krynica- Zdrój, Andrychów, Wolbrom, Krzeszowice, Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska, Limanowa(miasto), Dobra, Szczurowa i Bochnia złożyło projekt w ramach działania pn. "Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej" z zakresu budowy, przebudowy, remontu lub wyposażenia targowiska stałego objętego PROW 2077-2013. Tak brzmi oficjalna nazwa unijnego programu. Bardziej przyjęła się jego robocza treść, po prostu "Mój Rynek" Główną ideą tego unijnego programu jest pomoc finansowa samorządom miast i gmin w których mieszka nie więcej niż 50 tys. mieszkańców w budowie lub remoncie targowiska.

 

Loading ....


W budżecie Małopolski na realizację tego projektu jest zabezpieczone 16.388.095,50 zł. Zsumowane kosztorysy targowisk 22 gmin, które aplikują do "Mojego Rynku" zamykają się kwotą 19.362.473,00 zł. Jeśli te kwoty odejmiemy od siebie, to na dziś mogłoby zabraknąć 2.974.377,50zł, ale trzeba wziąć jeszcze pod uwagę wyniki przetargów, które z pewnością sumy kosztorysów inwestorskich znacznie obniżą. Dlatego włodarze gmin, którzy złożyli wnioski o dofinasowanie projektu, bardzo się ucieszyli słysząc Wicemarszałka Stanisława Sorysa mówiącego o dużych szansach na powstanie 22 nowych targowisk na małopolskiej ziemi. Gdyby tak było, w powiecie limanowskim o targowisko z prawdziwego zdarzenia wzbogaciłyby się gmina Dobra, miasto Limanowa i miasto Mszana Dolna. Jedno z głównych założeń projektu "Mój Rynek" zakładało powstanie tylko jednej targowicy w każdym z powiatów. Z uwagi na mniejsze, od zakładanego zainteresowania gmin unijnym projektem, przed gminami powiatu limanowskiego otwiera się niepowtarzalna szansa na budowę targowisk ze sporym (co najmniej 50%) dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej.Po wakacjach dowiemy się, które gminy znajdą się na ostatecznie zatwierdzonej liście. W chwili obecnej aplikujący są wzywani do uzupełnienia dokumentacji. Targowiska w ramach "Mojego Rynku" to miejsca dostępne przez cały tydzień dla handlujących. Na stoiskach zadaszonych i stołach "pod gołym niebem" rolnicy, sadownicy, hodowcy kur, gospodynie domowe, rzemieślnicy, wytwórcy i producenci innych dóbr, będą mogli w godziwych warunkach sprzedać wszystko to, co w swoich gospodarstwach wyprodukują, a więc sery, jaja, masło, mleko, owoce, warzywa, sadzonki roślin i drzew, ale także rękodzieło ludowe itp. Pewnie znajdą się malkontenci narzekający na swoiste "skoszarowanie" sprzedawców w jednym miejscu, ale dla klientów to rozwiązanie z pewnością znakomite. Przy ul. Orkana, gdzie planowana jest budowa targowiska, już dziś mamy do dyspozycji funkcjonalny i darmowy parking. Skończą się kłopoty ze znalezieniem miejsca dla auta, gdy trzeba było podjechać po pomidory na ul.Starowiejską, po ziemniaki na parking za skrzyżowaniem, a po jaja ser w okolice sklepu kosmetycznego "Kosmyk".Nowy plac targowy będzie oświetlony, będą na nim ławki i kosze, a także bieżąca woda, by po zakupie np. ziemniaków, klient mógł sobie opłukać ręce. W projekcie jest również mały budynek z pomieszczeniem gospodarczym i co chyba najważniejsze, toaletami godnymi XXI wieku.

Pozostaje nam mocno trzymać kciuki, by 22 małopolskie gminy, które złożyły wnioski o dofinasowanie swoich projektów już za rok, tuż przed wakacjami A.D.2013 mogły pochwalić się nowymi miejscami do handlu, nie tylko dla swoich mieszkańców, ale też gości u nas wypoczywających i mieszkających w sąsiednich miejscowościach.
 

 

 

Red.

 

Tekst przeczytany: 1463.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://www.mszana-dolna.eu/duze-szanse-na-nowe-targowisko.html