Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: sobota, 24.02.2018r. Imieniny: Boguty, Bogusza, Macieja
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2014

 Gwardia Kasztelańska na Słowacji — Obliehanie Košíc v roku 1644 

 

12—13 września w słowackich Koszycach odbyła się rekonstrukcja antyhabsburskiego powstania Jerzego I Rakoczego z 1644. Wydarzenie zostało zorganizowane przez słowackie stowarzyszenie Via Cassa. Gwardia Kasztelańska dotarła tam na zaproszenie Mariána Kapinosa. W rekonstrukcji wzięły udział grupy odtwórstwa ze Słowacji, Czech, Polski i Ukrainy.

Pierwszy dień został przeznaczony na rozbicie obozu w Mestským Parku, przemarsz przez Koszyce oraz życie obozowe. Każdy mówił w swoim języku i znakomicie rozumiał innych słowiańskich rozmówców.

Na sobotę przypadła najważniejsza część wydarzenia. O 11:00 Gwardia Kasztelańska jako formacja piechoty wzięła udział w zajęciach musztry z pikinierami i muszkieterami. Popołudniem odbyła się bitwa o obóz, która mimo iście brytyjskiej pogody zgromadziła licznie mieszkańców. Oddziały muszkieterów, pikinierów i bateria artylerii doskonale dowodzone przez Mariána Kapinosa starły się z obrońcami obozu, a po bitwie ruszyliśmy wszyscy raz jeszcze staromiejskimi ulicami Koszyc.

Koszyce to drugie największe miasto Słowacji (240 tys. mieszkańców) z piękną, gotycką zabudową starego miastam. Przez wieki miasto stanowiło ważny punkt handlowy i administracyjny północnych Węgier i Słowacji.

Mamy nadzieję, że część grup, które poznaliśmy w Koszycach, będziemy mogli ugościć w Mszanie Dolnej podczas drugiej edycji Festiwalu Historycznego "Kasztel".

 

 

Tekst: Michał Wójcik
Zdjęcia: Gwardia Kasztelaska, Juraj Gembicky
Więcej na: www.facebook.com/Gwardia.Kasztel

 

 

Tekst przeczytany: 1001.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://www.mszana-dolna.eu/gwardia-kasztelanska-na-slowacji.html