Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: wtorek, 22.05.2018r. Imieniny: Emila, Neleny, Romy
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2012

" Niby nic, a tak to się zaczęło, niby nic, zwyczajne "pa pa pa" - jest w orkiestrach dętych jakaś siła, bo to było tak ..."  przed wielu laty śpiewała tak Halina Kunicka, a jej przebój nasi rodzice i dziadkowie do dziś z sentymentem nucą, szczególnie w okolicach dni naszego miasta, bo od pięciu już lat niedzielę, czyli drugi dzień zabawy pod Lubogoszczą "oddajemy" orkiestrom dętym we władanie. Zamarzyło się kiedyś Piotrowi Ratajowi, żeby pod Lubogoszczą ugościć i posłuchać muzyków z innych miast i krajów - pomysł chwycił i w ostatnią niedzielę do Mszany Dolnej przyjechali barwni Chorwaci z Karpiny, najbliźsi sąsiedzi zza miedzy - Orkiestra Dęta "Echo Gór" z Kasinki Małej, w barwnych góralskich strojach, reprezentacyjna Orkiestra Dęta Miasta i Gminy Myślenice,  solni górnicy z Orkiestry Dętej w Bochni, młodzi i zdolni muzycy z Bieńkówki i Koszkwi. Nie mogło również zabraknąć naszych Przyjaciół zza południowej granicy - Słowaków z gminy Niżna. Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych im. Jerzego Władysława Żądło cieszy się coraz większą renomą - gościliśmy już Czechów, Węgrów, Słowaków i Greków. To, że inni chętnie do nas przyjeżdżają, zawdzięczamy naszym ambasadorom - Orkiestrze Dętej O.S.P w Mszanie Dolnej, która od wielu już lat podbija serca melomanów niemal w całej Europie. Muzycy spod Lubogoszczy występowali w Niemczech i na Słowacji, gościli na greckich wyspach i u św. Piotra w Wiecznym Mieście. Nawiązane tam muzyczne przyjaźnie, dziś owocują obecnością orkiestr z tych krajów podczas mszańskiego festiwalu.


Loading ....


Zanim orkiestry zagrały na scenie, przedefilowały ulicami miasta - witane gromkimi oklaskami,  z muzyką na ... trąbkach, klarnetach, puzonach i saksofonach, ustawiały się na zielonej murawie boiska. Kiedy już wszystkie zajęły swoje miejsca, batutę do ręki wziął Piotr Rataj - dyrygent mszańskiej orkiestry. Ogarnął całą muzykującą familię i zabrzmiało. I to jak zabrzmiało ! W muzyce widać i słychać jeszcze lepiej, że można mówić różnymi językami, ale kiedy przyjdzie wspólnie zagrać, to ów fakt przestaje mieć znaczenie i okazuje się, że "d" i "c" po chorwacku, słowacku i po polsku na pięciolinii,  znaczą dokładnie to samo.

 


Loading ....


Po wspólnym koncercie, przyszła pora na popisy indywidualne - każda orkiestra otrzymała od organizatorów swoje 30 minut - czas wystarczający, by zawładnąć i uchem, i sercem. I tak też było. Po każdym koncercie brawom nie było końca - okolicznościowe dyplomy i statuetki mini-saksofonów wręczali kapelmistrzom Franciszek Dziedzina - wicestarosta limanowski i Tadeusz Filipiak - burmistrz Mszany Dolnej. "Resortowy" upominek każdy z kolegów-dyrygentów otrzymał od Piotra Rataja, kapelmistrza mszańskiej orkiestry. Muzyki opisać się nie da - trzeba jej posłuchać, najlepiej  "na żywo". My proponujemy przegląd zdjęć z tej imprezy - musi to wystarczyć.

 


Loading ....


Na finał mszańskiego festiwalu na scenie tym razem spotkali się Polacy i Chorwaci - znów zagrali wspólnie i brawurowo pod jedną batutą kilka utworów. W ostatnim akcie niedzielnego wieczoru, estrada należała już tylko do gospodarzy - standardy muzyki klasycznej, ale i rozrywkowej plus wymarzona tego dnia pogoda sprawiły, że licznie zgromadzona publiczność dobrze się bawiła. Później było już tylko gorzej - zachmurzone niebo "nie wytrzymało" Lunęło jak z cebra. No, ale taka to już tradycja - Dni Mszany Dolnej muszą być "mokre". Po koncercie grano jeszcze do tańca - można było posłuchać muzyki disco-polo grupy TOPLES, deszcz jednak skutecznie pogonił wszystkich, lub prawie wszystkich do domów.

 


Loading ....


Dni Mszany Dolnej przeszły do historii - trzeba podziękować wszystkim, którzy dołożyli swoich sił do ich organizacji ; Miejski Ośrodek Kultury - dyr. Piotr Armatys i jego załoga, Zarząd O.S.P Mszana Dolna i Orkiestra Dęta O.S.P - Prezes Stanisław Antosz Naczelnik Marian Kasprzyk i dyrygent Piotr Rataj, TKKF Lubogoszcz - Jan Piekarczyk i jego współpracownicy, Starostwo Powiatowe w Limanowej - wsparcie finansowe Festiwalu Orkiestr Dętych i co zrozumiałe, Samorząd Miasta Mszana Dolna - radni i pracownicy Urzędu Miasta. Do zobaczenia za rok !

 

 

Loading ....

 

 

Dziekujemy p. Michałowi Kołodziejowi za udostępnienie zdjęć.

Tekst przeczytany: 1702.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://www.mszana-dolna.eu/jest-w-orkiestrach-detych-jakas-sila.html