Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: poniedziałek, 19.03.2018r. Imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2011

 

Loading ....

Jeszcze w roku 1878 Kasinka Mała należała do mszańskiej parafii, a wierni, by uczestniczyć w niedzielnej mszy św. czy parafialnym odpuście na własnych nogach, a  co zamożniejsi furmankami, musieli dotrzeć do Mszany Dolnej. Dopiero w roku 1911 w parafialnej kronice, ks. Władysław Bączyński, zapisuje pierwsze wzmianki o nowej wspólnocie parafialnej : "... w lipcu 1911 roku dostałem aplikatę na ekspozyta do Kasinki Małej ..."  I zaczęło się. Nowy proboszcz i parafianie  szybko przystępują do dzieła - już jesienią tego roku rozpoczynają budowę nowego kościoła. Dwa lata później nowa świątynia była gotowa i dokonano jej poświęcenia. Dziesięć lat później, 8 czerwca 1923 roku bp Edward Komar z diecezji tarnowskiej, bo wtedy Kasinka Mała do tej diecezji należała, kościół konsekrował. W roku 1925 Kasinka Mała, ale i Mszana Dolna zostały włączone do granic diecezji krakowskiej.


Czas biegnie szybko i oto w najbliższą niedzielę nasi sąsiedzi z Kasinki Małej będą świętować Jubileusz 100 - lecia istnienia swojej parafii. Długo przygotowywali się do tego dnia. Ze swoim proboszczem księdzem Józefem Maciążką odrestaurowali polichromię, konserwatorskim zabiegom poddane zostały trzy ołtarze w świątyni - i tu odnajdziemy kolejne związki łączące nasze miasto z Kasinką Małą. Otóż twórcą tych wspaniałych dzieł jest artysta rzeźbiarz wywodzący się z Mszany Dolnej - Stanisław Ciężadlik.

 

Loading ....


O czekającym Kasinkę Małą Jubileuszu myślał również poprzedni proboszcz ks. Stanisław Uryga - za czasów Jego gospodarowania i duszpasterzowania w Kasince Małej, zmieniło się bardzo wiele - otoczenie świątyni, budynek plebanii i zabudowania gospodarcze. Jego  nagła śmierć na schodach świątyni w listopadzie 2001 roku przerwała te przygotowania. Od grudnia 2001 roku do posługi duszpasterskiej w parafii Wniebowzięcia NMP skierowany został ks. Józef Maciążka - w ciągu dziesięciu lat swojej pracy jeszcze bardziej dodał przysłowiowego blasku tej parafii. Remonty o których piszemy wyżej, nowe parkingi, cmentarz i wciąż trwające prace w samym kościele, ale i jego obejściu i na plebanii, to dowód, że dobra współpraca proboszcza i parafialnej wspólnoty może przynieść piękne owoce.

 

Loading ....


Już w tę niedzielę, 3 lipca o godzinie 11.oo uroczystej i dziękczynnej odpustowej Sumie w parafialnym kościele w Kasince Małej, przewodniczyć będzie Metropolita Krakowski J.E. Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz. Na uroczystościach nie zabraknie kapłanów pochodzących z Kasinki Małej, ale i ze wszystkich miejscowości dekanatu mszańskiego. O piękną liturgię zadbają muzycy z Orkiestry Dętej "Echo Gór", którzy mało, że grają pięknie, to jeszcze w regionalnych, góralskich strojach prezentują się wspaniale. Warto w najbliższą niedzielę zaglądnąć do Kasinki Małej, by razem z kasinczanami cieszyć się z Ich wielkiego Jubileuszu i by sobie również przypomnieć, że ponad 100 lat temu, to oni na piechotę i nierzadko boso, szli na niedzielną mszę świętą do Mszany Dolnej, do naszego kościoła.

 

 

Red.

 

Tekst przeczytany: 1339.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://www.mszana-dolna.eu/jubileusz-u-sasiadow.html