Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: piątek, 24.05.2019r. Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2016

 Jubileuszowe spotkanie chórzystów - ''X Laudate Dominum'' 

 

Loading ....


Już od dziesięciu lat Samorząd Miasta Mszana Dolna i Powiat Limanowski wspólnie organizują Spotkania Chórów "Laudate Dominum". W 2007 po raz pierwszy zaprosiliśmy do Mszany Dolnej chóry z okolicznych miejscowości, by podzieliły się swoim dorobkiem. Pierwsze przeglądy organizowaliśmy również przy wsparciu Gminy Mszana Dolna i Gminy Niedźwiedź, gdyż jednym z zamysłów było nawiązanie kontaktów pomiędzy najbliżej działającymi chórami. Każdy z chórów ma okazję zaprezentować swoje umiejętności, swój dorobek artystyczny, ale również też nawiązać kontakt z innymi grupami, podzielić się swoim muzycznym doświadczeniem. Jeśli mamy już za sobą X edycję tego przeglądu warto wspomnieć o tym, co już tradycją się stało.

 

Loading ....

To coroczne zagórzańskie święto muzyki chóralnej miało w każdym roku swojego Patrona  - pierwszej edycji patronował ówczesny Przeor Jasnej Góry o. Bogdan Waliczek, gościliśmy mnichów gdy patronat przyjął Opat Tyńca o. dr Bernard Sawicki, Patronat Honorowy nad III Przeglądem Chórów "Laudate Dominum" zgodził się objąć ks. dr Robert Tyrała - Prezydent Polskiej Federacji Chórów "Pueri Cantores". Występował chór mieszany Katedry na Wawelu, chór Mariański z parafii NMP z Lourdes, chór z Niżnej, chór gospel "Angeli" czy myślenicki chór "Laudate Dominum". Chórzyści występują naprzemiennie w dwóch mszańskich kościołach, w zeszłym roku zespoły gościł Ksiądz Proboszcz Tadeusz Mrowiec w parafii Miłosierdzia Bożego, a w tym do parafii Świętego Michała Archanioła zaprosił grupy Ksiądz Proboszcz Jerzy Raźny. W tym roku na jubileuszowym spotkaniem chórów patronat objął Biskup Tarnowski Andrzej Jeż.

 

Loading ....

Cały przegląd rozpoczęła msza św. o godz. 15.00, muzyczną oprawę zapewnił mszański Chór Męski, przy okazji śpiewając swojemu koledze z okazji Jubileuszu Rubinowych Godów. Podczas oficjalnego otwarcia przeglądu dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury – Piotr Armatys przeczytał listy gratulacyjne od Marszałka Województwa Małopolskiego Jacka Krupy i Wiceministra Skarbu Wiesława Janczyka z najlepszymi życzeniami skierowane do organiztorów przeglądu. W imieniu Przewodniczącej Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszuli Nowogórskiej list z gratulacjami przeczytał Zdobysław Milewski – Dyrektor Kancelarii Sejmiku. Jak napisała Pani Przewodnicząca "Wydarzenie to już na stałe wpisało się w kalendarz ważnych uroczystości na Ziemi Limanowskiej oraz całej Małopolsce, a najlepszym dowodem jest fakt, że spotykamy się już po raz dziesiąty...".

 

Loading ....

Nie mogło zabraknąć również współorganizatorów przeglądu, przedstawicieli Powiatu Limanowskiego: obecny był Starosta Jan Puchała, Przewodniczący Rady Powiatu Tomasz Krupiński, Wiceprzewodniczący Franciszek Dziedzina i Radny Powiatu, a zarazem Sekretarz Miasta Antoni Róg. Tak jak towarzyszył nam od samego początku przeglądu i współorganizował pierwsze spotkania chórów, pojawili się Wójt Gminy Niedźwiedź – Janusz Potaczek oraz Wójt Gminy Mszana Dolna – Bolesław Żaba. Wśród zgromadzonych można było dostrzec Księdza Proboszcza Tadeusza Mrowca, znanego z artystycznego zacięcia Księdza Rafała Piórkowskiego, a uśmiech u wielu parafian wywołała postać Księdza Zdzisława Balona, wcześniejszego Proboszcza Parafii. Być może również patronujący w tym roku chórom Biskup Andrzej Jeż myślał, że jeśli "przycupnie" gdzieś z boku, będzie mógł nie zauważony przysłuchać się poszczególnym grupom. Niestety... Honorowe miejsce z przodu czekało na patrona przeglądu. Miasto Mszana Dolna reprezentował Burmistrz Miasta Józef Kowalczyk wraz z Przewodniczącą Rady Miasta Agnieszką Modrzejewską-Potaczek, obecni byli również mszańscy radni.

 

Loading ....

Wspomniany wcześniej Chór Męski im. Ks. Józefa Hajduka jako pierwszy zaprezentował się przed publicznością. Panowie chórzyści w zeszłym roku obchodzili piękny jubileusz – 70 lecie istnienia chóru. Siła płynąca z trzydziestu męskich głosów dała się odczuć już w pierwszej pieśni wybranej na przegląd "O Chryste zwróć swą bolesną głowę w cierniowej koronie". Kolejne utwory to "Najświętsza Panno" i "Regina coeli". Przed ostatnim utworem doszło do zamiany miejsc, długoletni dyrygent chóru, Piotr Wójcik - który prowadzi chór już 20 lat (!) zajął miejsce przy organach a jego syn Marcin wystąpił w roli dyrygenta. Chór zaprezentował "Agnus Dei" ze mszy "Missa Brevis" Charlesa Gounoda.

 

Loading ....

Kolejny chór, to również mszańska grupa, która rozrasta się w zaskakującym tempie. Trzy lata temu debiutowali podczas przeglądu, teraz okazuje się, że w młodych z Parafii Miłosierdzia Bożego siła! Jak sami o sobie napisali: aktywnie działali podczas tegorocznych Światowych Dni Młodzieży, a grupa składa się z oazowiczów, studentów, gimnazjalistów i "młodych duchem", więc wszystkie utwory zaczerpnięte są z repertuaru ŚDM. Owacje dostali ogromne,  a oni sami skorzystali by zaprosić na coroczny śpiew Akatystu ku czci NMP, który w tym roku wykonany będzie 18 grudnia.

 

Loading ....

Chór "Gloria Dei" z Poręby Wielkiej był trzecim chórem, który wystąpił w naszym przeglądzie. Pod kierownictwem Beaty Klimek i przy akompaniamencie Damiana Kędzi chór zaprezentował Psalm 77 – "Pana ja wzywać będę" oraz "Błogosławieni" i pieśń Piotra Pałki "Kto spożywa Moje Ciało". Każdy kto już wcześniej słyszał porębiański chór wie, że ma niesamowite możliwości wokalne, dlatego "Ave Maria" na zakończenie było ogromnym przeżyciem.

 

Loading ....

Z Mszany Górnej przyjechał do nas Chór Parafialny. Widać, że prowadzona przez Panią Sylwię Hołyńską grupa cały czas się powiększa. Początkowo był to chór żeński, od dwóch lat może poszczycić się również męskimi głosami. Z roku na rok starają się rozwijać swoje umiejętności wokalne i poszerzać repertuar. Rozpoczęli od pieśni "W Tobie światło", wykonując następnie Psalm 34, "Witaj pokarmie" i "Alleluja" znaną jako "Niech zabrzmi Panu". Już w zeszłym roku publiczność przekonała się jak bardzo lubią śpiewać, bo usłyszeliśmy znane lwy z dżungli, a w tym roku równie optymistycznie na zakończenia zabrzmiała "Piosenka jest dobra na wszystko".

 

Loading ....

Kolejny w programie czas przewidziany był na występ chóru "Bel Canto" z Dobrej. Chórem prowadzi Urszula Palka-Ranosz – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrej. W wykonaniu chóru usłyszeliśmy m.in. "Gaudate", trzy pieśni Pawła Bębenka "Życie jest chwilą", "Błogosławcie Pana" i "Chrześcijanie klaszczcie w dłonie", wiązankę pieśni z Taize oraz pieśń "Ostatni Mazur".

 

Loading ....

Po chórzystach z Dobrej pojawili się chórzyści ze Skomielnej Białej. Chór "Gaudium" działa od dwóch lat i jak sama nazwa wskazuje – gaudium znaczy radość – czerpią radość ze wspólnego muzykowania. Dyrygentem chóru jest Kinga Skałka. Usłyszeliśmy wykonanie Psalmu 117 "Laudate Dominum", "Balladę podbeskidzką", "Alleluja, chwalcie Pana" oraz Hymn Świętego Roku Miłosierdzia. Kiedy cały chór po odebraniu pamiątkowej statuetki i dyplomu schodził ze sceny została jedynie dyrygentka. Pani Kinga wywołała kolejną grupę, którą prowadzi.

 

Loading ....

W Mszanie, w Miejskim Ośrodku Kultury od dwóch działa i doskonali swoje umiejętności Żeński Chór Kameralny. Chór ma za sobą już pierwsze występy, debiutował w zeszłym roku na przeglądzie chórów, uczestniczył w koncercie podczas Festiwalu Młodych i Misterium Eucharystii. Uczestniczył również w warsztatach gospel w Sieprawiu i zaprezentował nam repertuar, który składał się pieśni gospel: "Głoś imię Pana", "Jesus Christ you are my life", "Agnus Dei", "You are good".

 

Loading ....

Chórem zamykającym przegląd, był limanowski Chór "Canticum Iubilaeum". W październiku zdobyli złote pasmo i trzy nagrody specjalne w III Międzynarodowym Konkursie Muzyki Sakralnej Carmen Fidei w Łomży. Chór zaprezentował cztery utwory ze swojej najnowszej płyty "Pani nasza Limanowska", która została nagrana z okazji 50-tej rocznicy koronacji Matki Boskiej Bolesnej z Limanowej. Chórowi towarzyszyła solistka Opery Wrocławskiej dr Jadwiga Postrożna a także Zygmunt Kokoszka wykładowca i organista w Bazylice Mariackiej w Krakowie. Jej śpiew sprawił, że kościół zadrżał w posadach.

 

Loading ....

Po występie przed ołtarzem grupa przeszła na chór, zapewniła oprawę mszy św. pod przewodnictwem Biskupa Andrzeja Jeża. Tarnowski biskup mszę koncelebrował razem z Księdzem Proboszczem Zdzisławem Balonem i Księdzem Proboszczem Jerzym Raźnym. W kazaniu Biskup pokreślił jak wiele dobrego wnosi muzyka w nasze życie, jak radość śpiewania potrafi nas odmłodzić i przynieść radość.  Jak podkreślił, tą radość i młodość dało się w tym roku szczególnie w czasie Światowych Dni Młodzieży, kiedy właśnie takie grupy jak chóry działające przy parafii mocno zaangażowały się w ich organizację. Być może właśnie dlatego, że taką grupę określa pewna dyscyplina i obowiązkowość ale też inna wrażliwość i otwartość, dzięki czemu pielgrzymi odczuli naszą gościnność. Artystyczne zainteresowania, nie tylko muzyczne otwierają ludziom inne przestrzenie i możliwości. Warto więc pielęgnować tradycję przeglądów muzyki chóralnej i otaczać opieką wszystkie śpiewające na chwałę Bożą grupy. Dziękując za piękne słowo oraz patronat nad naszym Jubileuszowym Przeglądem Przewodnicząca Rady Miasta Agnieszka Modrzejewska-Potaczek, Burmistrz Miasta Józef Kowalczyk oraz Starosta Limanowski wspólnie wręczyli Jego Ekscelencji kwiaty i pamiątkowy obraz.

 

Loading ....

 

 

 

 

 

Organizatorami X Zagórzańskich Spotkań Chórów "Laudate Dominum" w Mszanie Dolnej byli: Powiat Limanowski, Urząd Miasta w Mszanie Dolnej, Parafia p.w. Św. Michała Archanioła oraz Miejski Ośrodek Kultury.

 

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: portal "Gorce24" oraz "TV28".

 

Relacja tv28 - ZOBACZ TUTAJ

 

Galeria - gorce 24 - ZOBACZ TUTAJ


 

 

 

Red.

 

Tekst przeczytany: 1081.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://www.mszana-dolna.eu/jubileuszowe-spotkanie-chorzystow-x-laudate-dominum.html