Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: piątek, 19.04.2019r. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2016

 Kocioł, tratwa i wspólny projekt... 

 


Loading ....
Tegoroczne wakacje były niezwykle bogate jeśli chodzi o wydarzenia, nie tylko u nas na miejscu, ale również u naszych słowackich partnerów. Niefortunnie w tym roku nałożyły się wprawdzie terminy dwóch najważniejszych wakacyjnych wydarzeń w Niżnej i w Mszanie, jednak daliśmy radę i zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy by pojawić się tam na zaproszenie Starosty Jaroslava Rosiny. Lipcowy "Niżniański Kotlik" wypadał w weekend naszych "Dni Mszany Dolnej", ale udało się nam tam pojechać, zamieszać w kociołku i jeszcze wszystkich poczęstować polskimi flakami.

 

Loading ....

Stając w szranki ze słowackimi kucharzami nigdy nie uda nam się dojść do perfekcji. Ich gulasz całkowicie różni się od naszego, więc konkurencję wygrać trudno. Dlatego na prośbę Starosty w drugim kotle znalazły się wspomniane flaki, którymi częstowaliśmy wszystkich chętnych. Wstydu nie było, pomogła nam w tym mszańska "Omasta".

 

Loading ....

W sierpniu, tradyjnie i rodzinnie obchodzony jest Pltnicky Den, czyli tłumacząc na polski: Dzień Flisaka. Od wczesnych godzin porannych zespół regionalny zbija tratwę, rekonstruując w ten sposób pracę dawnych niżniańskich flisaków. Towarzyszą temu śpiewy, modlitwa i regionalny poczęstunek. Zbiera się dość spory tłum mieszkańców, który czeka aż tratwa będzie gotowa i odbije od brzegu. Spływ takiej tratwy rzeką Orawą to dystans około trzech kilometrów, w tym roku pasażerem był Pan Burmistrz wraz z małżonką.

 

Loading ....

Druga część świętowania popołudniu przenosi się na stadion, gdzie poza występami regionalnymi odbywają się pokazy strażackie. To wydarzenie, na które rokrocznie licznie przyjeżdżają mszańscy strażacy. Zdarzało się, że na Plnickim Dniu występowała nasza Orkiestra Dęta, albo wspólnie przeprowadzane były zawody strażackie. W tym roku to słowaccy "hasiči" czyli strażacy mieli powód do dumy – w końcu doczekali się nowego wozu bojowego. Uznanie zyskał też u Prezesa Stanisława Antosza, który serdecznie gratulował nowego nabytku. Dwie wakacyjne imprezy to tylko wycinek całego kalendarza imprez, który mają przygotowany na cały rok Słowacy.

 

Loading ....

Teraz jest odpowiedni czas by zaplanować cykl wspólnych imprez na cały przyszły rok i skorzystać z dofinansowania. Nasi partnerzy starają się pozyskać pieniądze na cykl wydarzeń kulturalnych i zakup sceny. Tak jak nam to się kiedyś udało, mamy nadzieję, że oni również usyskają pieniądze na doposażenie. W tym celu 8 września odwiedził nas Starosta Jaroslav Rosina i Tomas Kubica. Burmistrz Miasta Józef Kowalczyk podpisał umowę o partnerstwie i.... trzymamy kciuki! Jeśli się uda Niżna otrzyma scenę, a my spotkamy się nie tylko na wakacyjnych imprezach na Słowacji.
 

 

Loading ....

 

 

Red.

 

 

Tekst przeczytany: 890.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://www.mszana-dolna.eu/kociol-tratwa-i-wspolny-projekt.html