Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: piątek, 22.06.2018r. Imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2013

Nareszcie! To z pewnością najczęściej używane ostatnio przez mieszkańców-uczestników, ale także przez włodarzy sześciu samorządów, które grubo ponad dwa lata temu zaryzykowały i przystąpiły do dużego projektu współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Liderem polsko-szwajcarskiego projektu, którego produktem finalnym miałyby być baterie słoneczne (solary) na naszych dachach, została gmina Mszana Dolna występująca przed wszystkimi instytucjami zarządzającymi tym programem w imieniu pozostałych partnerów, a to miasta Mszana Dolna i czterech gmin wiejskich ; Niedźwiedzia, Dobrej, Kamienicy i Raby Wyżnej.

 

Loading ....

24 kwietnia godz. 9.oo - to chwila na którą długo czekaliśmy. W Sali Narad Urzędu Gminy Mszana Dolna podpisana została umowa na realizację zadania. W imieniu wykonawcy Firmy SKORUT SYSTEMY SOLARNE z Sułkowic umowę wartą 24.609.990,05 zł podpisał jej Prezes Adam Skorut. Podpisy złożyli też pozostali uczestnicy projektu - wójt Bolesław Żaba w imieniu gminy Mszana Dolna - lidera programu, a także wójt gm. Raba Wyżna Andrzej Dziwisz, wójt gm. Kamienica Władysław Sadowski, burmistrz miasta Mszana Dolna Tadeusz Filipiak. Gminę Niedźwiedź reprezentował Tadeusz Patalita. Z przyczyn osobistych nie dotarł do Mszany Dolnej wójt gm. Dobra. Nie zabrakło za to Kierownika Projektu Antoniego Roga, mającego pieczę nad całością programu.

 

Loading ....

Złożone dziś podpisy oznaczają, że w najbliższych dniach na dachach domów uczestników szwajcarskiego programu pojawią się ekipy monterów sułkowickiej firmy. Roboty przez ten i pewnie cały następny rok im nie zabraknie - kolektory czeskiej firmy T.W.I spol. s.r.o, model SUN WING T4 ALU 2.5 w obudowie aluminiowej i sprawności optycznej 81%, a także zbiorniki firmy GALMET, stacje pompowe szwajcarskiej firmy TACANOVA i sterowniki TECH - rodzimej produkcji, pojawią się na 2152 posesjach prywatnych i 6 budynkach publicznych. Bardzo korzystne są też proporcje finansowe - 85% całkowitych kosztów montażu finansują Szwajcarzy ( Rząd tego kraju wyasygnował na ten program niebagatelną sumę 9mln. 094 tys. 519 CHF ) Pozostałe 15% i podatek VAT pokrywa z własnych środków uczestnik programu.

 

Loading ....

W Mszanie Dolnej nie wszyscy wytrwali do końca - dwudziestu paru właścicieli odstąpiło od umowy, ale na zwolnione miejsca w kolejce czeka na tzw. "liście rezerwowej" kolejnych, prawie trzydziestu chętnych. Harmonogram prac przewiduje, że jeszcze w II kwartale tego roku solary pojawią się na 26 mszańskich domach. W kolejnym, III kwartale wykonawca planuje montaż następnych 71 instalacji. Rok 2013 wg planów powinien się zamknąć 167 kompletnymi instalacjami w naszym mieście. Na rok 2014 do montażu pozostaną 74 instalacje i pewnie te z "listy rezerwowej". Zatem na łączną ilość 1650 gospodarstw domowych w Mszanie Dolnej, solary do końca 2014 roku będzie mieć ok. 270 domów.
 

 

 

 

Red.

 

Tekst przeczytany: 1406.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://www.mszana-dolna.eu/koniec-wienczy-dzielo-umowa-podpisana.html