Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: wtorek, 19.06.2018r. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2011

 

Loading ....

Nie wszystkich zdążyliśmy zapytać o minione 50 lat, ale od Jubilatów, którym to pytanie udało się zadać, odpowiedź była taka sama - minęło, jak jeden dzień, mówlili jedni, wydaje się, że pobraliśmy się wczoraj, odpowiadali  drudzy. Na ślubnym kobiercu stanęli w roku 1960 - wszyscy musieli zawrzeć związek cywilny, ale śluby kościelne mieli w różnych parafiach choć, co zrozumiałe, większość sakramentalne TAK wypowiadała przed ołtarzem w kościele św. Michała w Mszanie Dolnej.

 

Loading ....

 

Dziś w naszym mieście takich zgodnie żyjących ponad już 50 lat par doliczyliśmy się 17 - w sobotę, 9 kwietnia w intencji Małżonków świętujących Złote Gody Mszę św. odprawił proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego ks. Stanisław Parzygnat. W niedużej kaplicy ledwo się pomieścili Dostojni Jubilaci z miasta i po raz pierwszy świętujący wspólnie z "miastowymi" Małżonkowie od wójta, z gminy Mszana Dolna. Złotym Jubilatom towarzyszyli najbliżsi - dzieci i wnuczęta. O piękną oprawę sobotniej liturgii zadbała rodzinna kapela Teresy i Adama Rusnarczyków z Kasiny Wielkiej, których wielgaśnymi basami wspierał Andrzej Ciężadlik.

 

Loading ....

 

Nie wszyscy i z różnych powodów, nie dotarli na sobotnie spotkanie - najczęściej na przeszkodzie stanęło nie najlepsze już zdrowie. A Ci, którzy zajęli miejsca w kaplicy nie kryli wzruszenia - ..."na dzisiejsze spotkanie z Wami i na Wasz wspaniały Jubileusz nasza kaplica została na nowo pomalowana.." mówił w homilii proboszcz i dalej " ... to wielki dzień w którym dziękujemy Wam Małżonkowie za piękne świadectwo Waszego życia, jesteście otwartą Księgą, z której młodzi mogą dziś czytać i uczyć się, jak żyć ..." Po homilii zabrzmiało " Przyjdź Duchu święty", a wypowiadanym, jak przed pół wieku słowom małżeńskiej przysięgi, towarzyszyły splecione dłonie Małżonków.

 

Loading ....

 

We mszy św. uczestniczyli również samorządowcy - wójt gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba i przewodniczący Rady Gminy Jan Chorągwicki, zaś nasze miasto reprezentowali burmistrz Tadeusz Filipiak i Adam Malec, przewodniczący Rady Miasta. Jak zawsze przy tych uroczystościach, dyskretną pieczę nad prawidłowym przebiegiem scenariusza, pełniły panie z USC - Danuta Śmieszek, Zofia Czech, Bogumiła Chalcarz i Ewa Skolarus.

 

Loading ....Przed samym południem Jubilaci i zaproszeni Goście spotkali się w Centrum Konferencyjnym STING - na wielkim stole Medale Prezydenta RP za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, czerwone róże, Listy Gratulacyjne i upominki od władz samorządowych. Zanim nastąpił ten najważniejszy moment, głos zabrali wójt i burmistrz, a także przewodniczący obu rad, miejskiej i gminnej. Do życzeń i gratulacji przyłączyli się również obaj mszańscy proboszczowie, ksiądz Stanisław Parzygnat i ksiądz Jerzy Raźny.

 

Loading ....

 

Medale wraz z legitymacjami podpisanymi przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego wręczone zostały przez burmistrza Państwu: Annie i Tadeuszowi Białkowskim z ul. I Armii Wojska Polskiego, Helenie i Janowi Dobrowolskim ze Słomki, Anieli i Józefowi Guzarom również  ze Słomki, Anieli i Stanisławowi Kaletkom z ul. Leśnej, Marii i Tadeuszowi Kroczkom z ul.Krasińskiego, Michalinie i Michałowi Krzysztofiakom z ul. Zakopiańskiej, Helenie i Tadeuszowi Kwiecińskim z ul. Starowiejskiej, Wiktorii i Kazimierzowi Lipieniom z ul. M.Konopnickiej, Marii i Władysławowi Madejom z ul..Krakowskiej, Zofii i Józefowi Palacom z ul. Starowiejskiej, Barbarze i Kazimierzowi Popiołkom, Jadwidze i Tadeuszowi Sarkowiczom z ul. Starowiejskiej oraz Anieli i Stanisławowi Wlazłom z ul. Zielonej.

 

Loading ....

 

Zły stan zdrowia nie pozwolił na osobiste uczestnictwo w uroczystościach Państwu Annie i Stanisławowi Petlicom z ul. Starowiejskiej, Marii i Stanisławowi Wacławikom ze Słomki, Zofii i Adamowi Karpierzom z ul. Marka oraz Helenie i Michałowi Stożkom z ul. Ogrodowej. Kiedy zasłużone medale odebrali Jubilaci z miasta do "roboty" wzięła się gmina - aż 34 pary doczekały Złotych Godów. Podobnie jak u nas i z gminy nie wszyscy dotarli na sobotnie spotkanie.

 

Loading ....

 

Kameralnej uroczystości i tu towarzyszyła piękna góralska muzyka - rodzina Rusnarczyków, jak na weselu przystało, była z Dostojnymi Jubilatami do końca. Gromkie "Sto lat", szampan i smaczny obiad zakończył świętowanie Złotych Godów w mieście i gminie - po raz pierwszy przeżywanych wspólnie.

 

Loading ....

 

 

  Krótka relacja filmowa TV28 z uroczystości "Złotych Godów" (kliknij).  

 

Red.

 

Tekst przeczytany: 1861.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://www.mszana-dolna.eu/minelo-jak-jeden-dzien.html