Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: niedziela, 19.05.2019r. Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2016

 Młodzież z ''Leśnej'' pamięta   

 

 

Loading ....

27. stycznia, w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W tym dniu odbywają się uroczystości państwowe  w dawnych obozach zagłady i  miejscach pamięci poświęconych blisko 6 milionom  pomordowanych. Takie miejsca znajdują się także w naszym mieście. W tym roku o ten szczególny wymiar pamięci  zadbali u nas uczestnicy projektu „Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i dialogu” z Zespołu Szkół nr 1. Mimo trwających ferii i nie najlepszej pogody grupa młodzieży wraz z prowadzącą  projekt Urszulą Antosz-Rekucką, zapaliła symboliczne znicze, położyła kamyki pamięci, odczytała słowa Psalmów nad 2 zbiorowymi mogiłami:  przy ul.Ogrodowej i na Pańskim.

 

Loading ....

Spoczywa w nich łącznie blisko 900 ofiar. Najmłodsze z nich to ledwie kilkumiesięczne dzieci, najstarszych na miejsce zbrodni przywieziono furmankami, bo nie byli w stanie sami dojść.  Odpowiadając na ubiegłoroczny apel Episkopatu Polski o przypomnienie z imienia ofiar tego potwornego ludobójstwa, nad mogiłami zabrzmiały imiona i nazwiska  żydowskich obywateli Mszany i okolic, nierzadko całych kilkunastoosobowych rodzin. Ich imiona odczytano z listy sporządzonej przez samych hitlerowskich  oprawców: w czasie egzekucji wyczytywano z niej nazwiska kolejnych zabijanych osób.

 

Loading ....

Listę udało się przechwycić garstce ocalałych z rzezi, pozostawionych do „porządkowania mienia”. Stąd wiemy, że ponad 300 ofiar nie skończyło 18 roku życia, a połowa z tych niepełnoletnich nawet 10 lat. Kilkoro żyło zaledwie rok. Dla małej Izi, Jureczka, Marcusa i Tobiasza, rok urodzenia był zarazem rokiem okrutnej śmierci. Po odczytaniu listy młodzież kładła na mogile kamyk  wypowiadając jedno zapamiętane z niej  imię. W ten sposób młodzi ludzie bodaj symbolicznie spróbowali przywrócić pamięć o niewinnych ofiarach i oddać im cześć. „Kto ocala jedno życie, ocala cały świat”. A ten, kto ocala pamięć?  Może przyczynia się do budowania lepszego świata. A może jedynie robi to, co się po prostu godzi – przypomina, by trwała pamięć i prawda. Ku przestrodze dla kolejnych pokoleń.

 

Loading ....


 

 

 

Red.

 

Tekst przeczytany: 1008.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://www.mszana-dolna.eu/mlodziez-z-lesnej-pamieta.html