Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: niedziela, 25.02.2018r. Imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2013

Non omnis moria - Robert Rataj ( ur. 21 luty 1979 - zm. 25 stycznia 2013)

 
 
Dla nas kolega, przyjaciel, radny, sąsiad,  dla najbliższych mąż, syn, brat i wnuk - 28 stycznia odprowadziliśmy na parafialny cmentarz Roberta Rataja. Na wieść o śmierci nigdy nie ma dobrego czasu, nawet jeśli przez ostatnie 5 lat wszyscy żyliśmy ze świadomością, że Robert zmaga się ze straszliwą chorobą. Mimo to, nikt nie dopuszczał do siebie myśli, że może tę walkę przegrać. Bywało przecież lepiej i wtedy Robert wpadał w wir pracy - bywał w urzędzie na swoich dyżurach, organizował spotkania na Słomce, gdzie mieszkał, chodził z aparatem fotograficznym po polnych drogach i dróżkach, by dokumentować zniszczenia po nawałnicach, chętnie brał udział w organizowanych wyjazdach do zaprzyjaźnionych z Mszaną Słowaków z Niżnej - jechał wtedy z ukochaną małżonką Agnieszką. Ale bywało, że to choroba brała górę i wtedy wiedzieliśmy, że Robert bardziej potrzebuje naszego wsparcia - dzwoniliśmy wtedy do niego, gromadziliśmy się na mszach świętych w intencji powrotu do zdrowia. Walczył z chorobą do końca. Miał, mimo to jeszcze dość sił, by wybudować dom i przez ostatnie sześć lat aktywnie działać w samorządzie.
 
 
 
Jeszcze przed Bożym Narodzeniem zapewniał, że przyjdzie na ostatnią w roku 2012 Sesję Rady Miasta - mówił o tym w czasie mszy pogrzebowej przewodniczący Rady Miasta Adam Malec. Niestety, nie przyszedł. Do nas za to docierały coraz to bardziej niepokojące wieści o stanie zdrowia Roberta. Nie odbierał już telefonów, nie odpowiadał na esemesy. W czwartkowy wieczór, 24 stycznia stan zdrowia Roberta bardzo się pogorszył, a dzień później dotarła do wszystkich wiadomość o Jego śmierci. Miał zaledwie 34 lata - całe życie było przed Nim. Widać Bóg postanowił inaczej. Ksiądz Tomasz Stec w pogrzebowej homilii wrócił do biblijnych czytań, które wybrał na pogrzeb Roberta i wydaje się, że cytat z Księgi Mądrości daje nam odpowiedź na wiele wątpliwości: "... ponieważ spodobał się Bogu, znalazł Jego miłość".  Przez pryzmat wiary popatrzmy na tę śmierć, zachęcał kaznodzieja.
 
Loading ....
 
Punktualnie o godz. 13.00 rozpoczęła się uroczystość pogrzebowa Roberta - poczty sztandarowe Miasta Mszana Dolna i PSL - Robert bardzo często w tych dwóch pocztach uczestniczył. Był także sztandar ZSM nr 1 - to pewnie wyraz wdzięczności uczniów tej szkoły, bo radny Robert Rataj był gorącym zwolennikiem inwestycji w mszańskiej "jedynce" - m.in. budowy hali sportowej. Na pogrzebie nie zabrakło Orkiestry Dętej OSP w Mszanie Dolnej i Chóru Męskiego im. ks. Józefa Hajduka. Ławy kościoła św. Michała wypełnili też sąsiedzi Roberta z osiedli na Słomce i koledzy ze studiów na Akademii Rolniczej w Krakowie. Byli radni obecnej kadencji i tej minionej z ówczesnym przewodniczącym Eugeniuszem Sieją i urzędnicy mszańskiego magistratu. Był limanowski wicestarosta Franciszek Dziedzina i szef powiatowych struktur PSL Bronisław Dutka, a także przewodniczący Rady Gminy Mszana Dolna Jan Chorągwicki.
 
Loading ....
 
Zanim trumna z ciałem Roberta Rataja spoczęła w grobie podeszli do niej, by zmarłemu koledze i przyjacielowi powiedzieć, jak zachęcał w homilii ks. Tomasz, "do widzenia" najbliźsi - małżonka Agnieszka, Rodzice i Teściowie, siostra i dziadek, ale też rzesza znajomych i kolegów. Przenikliwą ciszę na cmentarzu "rozerwała" na moment trąbka - to rzewną "Ciszą" Fausto Papettiego pożegnał swojego przyjaciela, kolega ze studiów. Złożoną w grobie trumnę pokryły kwiaty, sztandary pochyliły się głęboko, padał gęsty śnieg, a po wielu twarzach popłynęły łzy "... non omnis moria",  a my za Horacym powtarzamy, nie cały umarłeś, Robercie. Pozostaniesz w naszych sercach i wspomnieniach, tak jak Ci, co poprzedzili Ciebie, Ci których żegnaliśmy nie tak dawno, Jerzego Żądło i Stanisława Dziętło. Spoczywajcie w pokoju.
 
Loading ....
 
Dziękujemy portalowi gorce24.pl za udostępnienie zdjęć z uroczystości.
 
 
 
Tekst przeczytany: 2620.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://www.mszana-dolna.eu/non-omnis-moria-robert-rataj.html