Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: sobota, 24.02.2018r. Imieniny: Boguty, Bogusza, Macieja
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2012

Nowoczesne śmieci

 
W ramach przygotowań do wprowadzenia postanowień nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która dokonuje istnej rewolucji w gospodarce odpadami w Polsce, przedstawiciele samorządu miasta wizytowali w dniu 7 września 2012 r. Zakład Utylizacji Odpadów sp. z o.o. (ZUO) w Myślenicach. Dwaj przedstawiciele Komisji Ochrony Środowiska Rady Miasta: Jacek Wardyński (przewodniczący) oraz Władysław Broczkowski, Zastępca Burmistrza – Michał Baran, a także Inspektor ds. ochrony środowiska Urzędu Miasta Małgorzata Kalczyńska  zostali zapoznani w najdrobniejszych detalach z niuansami funkcjonowania Zakładu przez Prezes – Ewę Kęsek oraz Dyrektora Zarządzającego – Damiana Lisowskiego. 
 
 
Myślenicki Zakład został wyznaczony przez Sejmik Województwa Małopolskiego w Wojewódzkim Programie Gospodarki Odpadami, który został uchwalony w lipcu br.,  jako tzw. instalacja regionalna dla kilku południowych powiatów województwa, m.in. dla limanowskiego. Dlatego odpady z Mszany Dolnej w przyszłości trafią właśnie do Myślenic. ZUO jest jednym z najbardziej nowoczesnych obiektów tego typu w Małopolsce oraz Polsce. Oddany został do użytkowania w roku bieżącym i wciąż trwa jego rozruch, choć wszystkie elementy funkcjonują jak należy. 
 
Loading ....
„Zwiedzanie” zakładu przedstawiciele Mszany zaczęli od  hali gdzie trafiają wszystkie odpady, tutaj ładowarką są one przemieszczane na taśmociąg, który transportuje śmieci na linię sortowniczą. Tam przeszkoleni pracownicy rozdzielają większe frakcje, które nadają się do recyklingu. Następnie linia przechodzi przez szereg sit, które dzielą odpady na drobniejsze frakcje. Część organiczna przekazywana jest do komór z kompostem. W każdej z takich komór może pomieścić się 60 ton odpadów organicznych, które tam „dojrzewają”. Po przefermentowaniu wykorzystywane są do rekultywacji dawnego wysypiska. 
 
 
 
Inną z frakcji po przesianiu są odpady palne, które po przesuszeniu i skompaktowaniu sprzedawane są przez ZUO jako paliwo…. do cementowni.  Zresztą wszystko co jest możliwe do odzyskania i powtórnego użycia odzyskuje się do recyklingu. Koszty składowania wówczas maleją, a i przychody z odzyskanych śmieci są też niemałe. Jeżeli odpady z Mszany trafią w przyszłości do Zakładu w większości posegregowane opłata będzie znacznie niższa, niż tych „zmieszanych”. Mieszkaniec, który segreguje śmieci zapłaci ok. połowę ceny w porównaniu do tego, który oddaje je bez sortowania „u źródła”. 
 
Loading ....
Można by powiedzieć, że w myślenickim Zakładzie wciąż wszystko „pachnie nowością”, gdyby nie jego charakter. Choć trzeba uczciwie przyznać, że zastosowane technologie pozbywania się przykrego zapachu działają bez zarzutu. Stojąc na zewnątrz budynków ZUO nie czuć żadnego smrodu. Wewnątrz „trochę czuć”, ale zapach nie jest na tyle intensywny, żeby nie dało się pracować. Dodatkowo pracownicy przy sortowaniu wyposażeni są w odpowiednie maski ochronne. 
 
Loading ....
Tego co nie udało się posegregować, odzyskać, zutylizować trafia ostatecznie do nowoczesnej, szczelnej kwatery na odpady. Rocznie myślenicki Zakład może przerobić w ten sposób 60 000 ton śmieci. Oddając swoje odpady tutaj można być pewnym, że ZUO odzyska wszystko co da się odzyskać, a reszta śmieci trafi w bezpieczne miejsce, które nie szkodzi przyrodzie i okolicznym mieszkańcom. 
 
Cały Zakład jest sterowany i monitorowany ze specjalnego - uszczelnionego i wyciszonego pomieszczenia, dzięki czemu na bieżąco można czuwać nad wszytkimi odbywającymi się procesami.  
 
Loading ....

 

Wielkie podziękowania należą się „przewodnikom” – Pani Prezes i Panu Dyrektorowi za poświęcony czas i fachową wiedzę. Dzięki temu gospodarka odpadami, którą w Polsce na nowo trzeba organizować, będzie w naszym rejonie na najwyższym poziomie.
 
 
 
 
 
Tekst przeczytany: 1098.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://www.mszana-dolna.eu/nowoczesne-smieci.html