Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: środa, 20.03.2019r. Imieniny: Joachima, Kiry, Maurycego
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2011

 

Loading ....

Za kilka dni zostanie otwarty nowy bardzo ciekawy szlak turystyczny - szlak o długości ponad 16 km będzie prowadził z Rabki Zdrój – z Parku Zdrojowego przez góry: Grzebień, Potaczkową, Adamczykową do Mszany Dolnej. Oznaczony zostanie kolorem czarnym. Szlak posiada wybitne walory widokowe. Jest stosunkowo łatwy, bez zbytniego wysiłku po trzech godzinach spaceru w niezwykłej scenerii Beskidu Wyspowego i Gorców jesteśmy w Mszanie Dolnej. Zostanie nazwany imieniem Elfrydy Trybowskiej i Juliana Tolińskiego. Jak powszechnie chyba wszystkim wiadomo to postacie dla naszego regionu wybitne, wyjątkowe, wielce zasłużone dla rozwoju turystyki górskiej. Tak niedawno byli z nami, uczyliśmy się od nich odkrywać piękno oraz bogatą historię naszej ziemi. Szlakiem turystycznym pragniemy połączyć też jeszcze bardziej środowiska turystyczne Rabki Zdrój i Mszany Dolnej. Nowa trasa będzie przeznaczona dla turystów pieszych, w przyszłości po wykonaniu jeszcze wielu prac dla również miłośników rowerów i narciarzy biegowych. Na trasie zostaną umieszczone stylowe tabliczki i rozstawione ławo-stoły. Ze szlaku roztaczają się malownicze widoki na Gorce, Tatry, Beskid Żywiecki i Wyspowy, na górze Potaczkowej wzniesiony został w listopadzie 2000 r. pamiątkowy krzyż milenijny wzorowany na tym z Giewontu.

Uroczyste otwarcie i przejście nowego szlaku 11 września 2011 roku. Uroczystość rozpocznie się o godz. 9.00 w Parku Zdrojowym w Rabce Zdroju koło Tężni Solankowej oficjalną inauguracją, a następnie rozpocznie się wycieczka – przejście szlakiem. Wydarzenie to zakończy letni cykl pieszych wędrówek pod nazwą „Odkryj Beskid Wyspowy”. Więcej informacji o całym projekcie znaleźć można pod adresem internetowym: www.odkryjbeskidwyspowy.pl    Wszystkich serdecznie zapraszamy!

 

Tutaj do pobrania mapa z zaznaczonym nowym szlakiem (w pliku pdf).

 

Julian Toliński (1910-1986) - nauczyciel, przewodnik beskidzki, przodownik, znakarz szlaków górskich, członek "Szarych Szeregów", uczestnik tajnego nauczania, harcmistrz. Urodzony 19 czerwca 1910 r. w Rybitwach. Ukończył Państwowe Męskie Seminarium Nauczycielskie w Krakowie. Początkowo pracował w Porębie Wielkiej a od roku 1933 przez 40 lat pracował w Publicznej Szkole Powszechnej w Mszanie Dolnej. W 1936 r. ukończył Państwowy Wyższy Kurs Nauczycielski we Lwowie w zakresie fizyki i geografii. Prowadził szkolne koła sportowe i urządzał wycieczki dla młodzieży szkolnej. We wrześniu 1933 r. założył w Mszanie Dolnej Drużynę Harcerzy. W styczniu 1935 r. ukończył kurs i zdobył stopień Harcerza RP. W czasie okupacji prowadził w Mszanie Dolnej tajne nauczanie w zakresie szkoły podstawowej. Po wojnie w stopniu podharcmistrza objął ponownie l Drużynę Harcerzy z Mszany Dolnej. W 1950 r. wstąpił do PTTK i w roku 1954 założył koło terenowe PTTK w Mszanie Dolnej i był jego prezesem do 1981 r. Był Przodownikiem Górskiej Odznaki Turystycznej oraz przewodnikiem beskidzkim, współinicjatorem i współautorem pierwszego obszerniejszego informatora turystycznego po Mszanie Dolnej i okolicy. W 1961 r. wstąpił do Oddziału Towarzystwa Ludoznawczego w Mszanie Dolnej. Zmarł 14 stycznia 1986 r. w Limanowej. Został pochowany na cmentarzu miejskim w Mszanie Dolnej.
Obecnie ulica w Mszanie Dolnej, w rejonie Szkoły w której pracował, nosi jego imię. Odznaczony wieloma odznaczeniami regionalnymi i państwowymi.

 

Loading ....


Elfryda Trybowska (1913-2007) postać szczególna, wyjątkowa w świecie turystyki i krajoznawstwa. Ona wprowadzała nas w niezwykły turystyczny świat, pokazywała uroki naszej ziemi, starała się przekazać następnym pokoleniom swoją ogromną wiedzę na temat regionu. Autorka przewodników o Rabce i okolicach, honorowa członkini Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, honorowa obywatelka Rabki. Odnawiała i wytyczała nowe szlaki turystyczne, zawsze na wyjątkowym miejscu były u Pani Elfrydy sprawy znakarskie. Była córką Antoniego Nawratila podpułkownika Wojska Polskiego, zamordowanego w Charkowie oraz Austriaczki Berty Kirchlechner. Osierocona bardzo wcześnie przez matkę, w 1919 przybyła do Polski w związku z powołaniem ojca do armii niepodległego kraju, do szkoły powszechnej uczęszczała w Białej koło Bielska. W latach 1924-1932 była uczennicą Miejskiego Gimnazjum Żeńskiego w Katowicach. Po egzaminie dojrzałości w 1932 rozpoczęła w tymże roku studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalizując się w geografii. W 1936 uzyskała dyplom magisterski. Niebawem po studiach osiadła na stałe w Rabce. Na zaproszenie dyrektora miejscowego uzdrowiska Kazimierza Kadena związała się z tą placówką, w której prowadziła ajencję Polskiego Biura Podróży "Orbis". W 1938 wyszła za mąż za Czesława Trybowskiego, swojego dawnego kolegę ze studiów, nauczyciela geografii w Sanatoryjnym. Wraz z mężem organizowała stację meteorologiczną w Rabce. Okres okupacji spędziła również w Rabce, pracując jako telefonistka oraz sekretarka i tłumaczka naczelnika Urzędu Pocztowego. Uczestniczyła w ruchu oporu. Była wieloletnią pracownicą Państwowego Instytutu Hydrologiczno-Meteorologicznego w Rabce. Największą jej pasją od samego dzieciństwa to wędrówki górskie. Jej pierwszym przewodnikiem po górach był jej ojciec. Od 1932 należała do Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Po osiedleniu się w Rabce została członkinią miejscowego oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. W 1939, wspólnie z mężem, opracowała przewodnik “Rabka i okolice”. Działalność w ruchu turystycznym kontynuowała aktywnie po wojnie, w ramach delegatury Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Rabce, a od 1951 Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Rabce; była wśród założycieli tego oddziału, potem pełniła funkcję sekretarza, wreszcie przez 53 lata wiceprezesa. Była znakarzem szlaków górskich, przewodnikiem beskidzkim, terenowym instruktorem przewodnictwa. Była autorką opracowań, artykułów i folderów, poświęconych głównie Rabce, Gorcom, Beskidowi Wyspowemu. W ostatnich miesiącach życia opracowała z Panią Olszowską Słownik biograficzny Rabki, który ukazał się już po jej śmierci w 2007. Należała do grona założycieli Podhalańskiego Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Rabce. Posiadała szereg odznaczeń państwowych, resortowych i regionalnych.

 

 

Red.

 

Tekst przeczytany: 2619.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://www.mszana-dolna.eu/nowy-szlak-turystyczny.html