Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: wtorek, 23.10.2018r. Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2012

 

Loading ....

Mazurek Dąbrowskiego rozpoczął obchody 94-tej rocznicy Odzyskania Niepodległości naszej Ojczyzny w Mszanie Dolnej - trzydzieści sztandarów pochyliło się nisko. A chwilę później wielobarwny pochód przeszedł ul. J.Matejki na parafialny cmentarz. Biało-czerwone wiązanki kwiatów i znicze na grobach tych, co za niepodległą Polskę zginęli złożyli przedstawiciele Samorządu Miasta i Gminy Mszana Dolna - od wielu już lat ten dzień obchodzony jest razem przez obie społeczności. Stąd obecność Wójta Gminy Mszana Dolna Bolesława Żaby i Przewodniczącego Rady Gminy Jana Chorągwickiego.

 

Loading ....

Nie zabrakło przedstawicieli naszego miasta w Smorządzie powiatowym - Franciszek Dziedzina, Antoni Róg i Władysława Jamróz wspólnie z samorządowcami gminy i miasta w osobach Burmistrza Tadeusza Filipiaka i Przewodniczącego Rady Miasta Adama Malca, złożyli kwiaty i zapalili znicze. Modlitwom za poległych spoczywających w zbiorowej mogile z czasów II wojny światowej i kwaterze z okresu I wojny, przewodniczył Ks. Jerzy Raźny, proboszcz parafii św. Michała Archanioła.

 

Loading ....

Przemarszowi z cmentarza do świątyni towarzyszyła najbardziej znana i popularna wtedy i dziś pieśń polskich legionów "My pierwsza brygada" Uroczystej Mszy św. za Ojczyznę i nasze "Małe Ojczyzny" przewodniczył Ks. Kanonik Jerzy Raźny, a współkoncelebransami byli Ks. dr Tadeusz Mrowiec - proboszcz Parafii Bożego Miłosierdzia i Ks. dr Zbigniew Syczik - wikariusz wspólnoty św. Michała Archanioła. Kościół zapełnił się wiernymi z różną metryką - ludzie starsi, małżeństwa z dziećmi, młodzież. Dobry przykład swoim wychowankom dali dyrektorzy szkół i nauczyciele, tak z miasta, jak i gminy, radni obu samorządów i kierownicy samorządowych instytucji.

 

Loading ....

Sprawowaną w intecjach Ojczyzny oraz mieszkańców miasta i gminy mszę św. rozpoczęła "Bogarodzica" - ten "ojców naszych śpiew", jak mówi jedna ze zwrotek monumentalnej pieśni, usłyszeliśmy w wykonaniu Chóru Męskiego im. ks. Józefa Hajduka pod batutą Piotra Wójcika. Chórzyści od św.Michała wspólnie z Orkiestrą Dętą mszańskiej O.S.P ze swoim kapelmistrzem Piotrem Ratajem zadbali o piękną oprawę niedzielnej liturgii. Homilię wygłosił ks. Zbigniew Syczik - jej treść oparł na liście św. Pawła do Galatów, w którym czytamy ; "...ku wolności wyswobodził nas Chrystus. Tylko nie bierzcie tej wolności jako zachęty do hołdowania ciału, wręcz przeciwnie, miłością ożywieni służcie sobie wzajemnie ! " To zdanie było motywem wiądącym homilii. Kaznodzieja przywołał słowa Jana Pawła II, który w czasie swoich pielgrzymek do Ojczyzny prosił i modlił się o mądre zagospodarowanie wolności, o mądre jej wykorzystanie. Kaznodzieja pytał dalej, czy tę wolność każdy z nas mądrze zagospodarował ? I przestrzegał za błogosławionym Papieżem, że prawdziwa wolność nie jest wolnością od przykazań i norm moralnych.

 

Loading ....

Msza św. zakończyła się odśpiewaniem pieśni "Boże coś Polskę" To był ostatni religijny punkt niepodległościowych uroczystości. Poczty sztandarowe, których doliczono się aż trzydzieści, razem z orkiestrą strażacką defiladowym krokiem przeszły pod Dom Strażaka. Zanim dowódca uroczystości Zastępca Komendanta Miejsko-Gminnego O.S.P w Mszanie Dolnej Krzysztof Cieluszak dał rozkaz do rozformowania szyków i rozejścia, nadarzyła się okazja by podziękować uczestnikom niedzielnego świętowania - druhom strażakom ze wszystkich jednostek O.S.P z miasta i gminy, dzieciom i młodzieży ze szkolnymi sztandarami, organizacjom kombatanckim i społecznym, orkiestrze i radnym obu samorządów.

 

Loading ....

Obchody Święta Niepodległości, jak co roku kończą się w mszańskim MOK-u. Tym razem na "lekcję historii" zabrali zgromadzonych w sali dawnego kina uczniowie ZS nr 1 z ul. J.Matejki. Piękna dekoracja, muzyka i gra nastrojowych świateł była dobrym uzupełnieniem recytownych tekstów. Z pewnością w pamięci widzów na długo pozostaną trzy sceny z niedzielnej wieczornicy. Pierwsza już na samym początku widowiska; trzy biało-czerwone flagi zatknięte tuż przed widzami, złowroga muzyka i ciemności muszą zwiastować coś złego - wchodzi trójka młodych ludzi ubrana na czarno. To w symboliczny sposób przedstawieni zaborcy. Wyrywają biało-czerwone sztandary i rzucają w kąt.

 

Loading ....

I druga scena - chwila rozstania wyruszającego na wojnę młodego żołnierza i bolesna rozterka, czy zostać z ukochaną, czy też odpowiedzieć na wołanie Ojczyzny i podjąć wojenną tułaczkę. I scena ostatnia, chyba najbardziej ściskająca gardło. Żołnierz i ojciec zarazem czyta list od swojej córeczki - widzowie oglądają schyloną nad wymiętą kartą listu postać młodego żołnierza, a w tle na dalszym planie pokój ze stołem, krzesłem i świecą i mała Krysia czytająca na głos list wysłany do taty na wojenny front.

 

Loading ....

Zanim nieliczni widzowie, a wśród nich ks. Jerzy Raźny, ks. Rafał Piórkowski, ks. Mateusz Korpak, ks. Zbigniew Syczik, ale także liczne grono samorządowe - wójt Bolesłw Żaba, wicestarosta Franciszek Dziedzina, marszałkowie obu lokalnych parlamentów Jan Chorągwicki i Adam Malec, radni i dyrektorzy szkół rozeszli się do domów, młodym aktorom za lekcję patriotyzmu podziękował burmistrz Filipiak i wicestarosta Franciszek Dziedzina. Wieczornicę zakończyła patriotyczna pieśń Andrzeja Rosiewicza pt. "Pytasz mnie" i wspólna fotografia młodzieży ze swoimi nauczycielami pod kierunkiem których spektakl został przygotowany.


 

Loading ....

 

 

Red.

 

Tekst przeczytany: 1302.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://www.mszana-dolna.eu/o-pomyslnosc-ojczyzny.html