Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: wtorek, 22.05.2018r. Imieniny: Emila, Neleny, Romy
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2011

 

Loading ....

By pisać o wielkich wydarzeniach, niezbędny jest dystans - od pobłogosławienia drugiego w Mszanie Dolnej kościoła upłynęło już kilkanaście dni. Zatem dobry to czas, by i na internetowej witrynie magistratu podjąć się próby spojrzenia na to wyjątkowe i historyczne wydarzenie. Podobnego wydarzenia z pewnością się już nie doczekamy. Bez żadnej przesady możemy powiedzieć, że żyjemy w ciekawych czasach. Odwiedzający naszą stronę internauci mogli śledzić kolejne etapy "rodzenia" się w naszym miasteczku nowej parafialnej wspólnoty. Dla mieszkających w Mszanie Dolnej na codzień, te informacje może nie były tak istotne, ale dla naszych Rodaków rozsianych po całym świecie, od Europy przez Australię po Kanadę i USA, wstukanie w klawiaturę komputera adresu www.mszana-dolna.pl było i jest wciąż szansą na przysłowiowy łyk najświeższych informacji z rodzinnego miasta. Po to też ta informacja o wydarzeniu z 30 października 2011 roku.

 

Loading ....


Ci, którzy znają się na budowlance wiedzą, że wybudowanie kościoła w ciągu 5 lat jest wyczynem dość rzadko spotykanym. Podkreślają to również księża, którym przyszło z trudami wznoszenia kościołów się zmierzyć. Ta sztuka udała się pierwszemu proboszczowi nowej wspólnoty w Mszanie Dolnej - Ks. Stanisławowi Parzygnatowi. Nowy kościół został wzniesiony, jak na każdym kroku podkreślał to jego budowniczy, modlitwą, pracą i ofiarą. Połączenie tych trzech nurtów w jeden silny strumień sprawiło, że w ostatnią niedzielę października trzy dzwony z wieży nowej świątyni, uroczyście powitały Dostojnego Gościa - Metropolitę Krakowskiego Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza, który budowie tej świątyni przyglądał się życzliwie od samego początku.

 

Loading ....


Pasterza krakowskiego Kościoła powitała na kościelnym dziedzińcu Orkiestra Dęta OSP w Mszanie Dolnej i Proboszcz Ks. Stanisław Parzygnat. Zakrystią dla współkoncelebrujących z kardynałem księży rodaków i Gości z ościennych parafii, ale także z Krakowa, Wadowic i Zakopanego, była dawna kaplica, w której przez cały okres budowy gromadzili się wierni. Symboliczną była więc procesja, która z tego "starego" już miejsca wyruszyła do nowego kościoła. Choć Metropolita Krakowski bardzo często bywał w Mszanie Dolnej i osobiście doglądał postępów w pracach na budowie, nie krył podziwu, gdy przekroczył progi nowego kościoła. Powiedział nawet, że tak naprawdę, to świątynia ta mogłaby już dziś być konsekrowana. Słowo powitalne wygłosił sam Proboszcz, prosząc Gościa z Krakowa o pobłogosławienie i poświęcenie nowego kościoła pw. Miłosierdzia Bożego. Przypomniał pokrótce historię nowej wspólnoty, wymienił tych, którzy w dzieło jej powstania wnieśli największy wkład. A potem na piękne tabernakulum, marmurowy ołtarz i ambonę, stacje Drogi Krzyżowej, mury nowego kościoła i rzesze wiernych, obficie polała się święcona woda. W czasie, gdy kard. Dziwisz przemierzał z kropidłem główną nawę kościoła, ze stopni ołtarza te historyczne chwile obserwował ks. Stanisław Parzygnat - w pewnej chwili po roześmianej ze szczęścia twarzy, popłynęły łzy radości. Pęknął twardy góral z Rogoźnika, nie stroniący czasem od twardych, a czasem i przykrych słów. W tym momencie dotarło chyba do proboszczowskiego serca, że oto jesteśmy wszyscy świadkami wielkiej, historycznej chwili, że oto dokonało się coś wielkiego.

 

Loading ....

 

Nowa świątynia wypełniła się tego dnia po brzegi - nie mogło zabraknąć parafian od św. Michała. Ze swoim Proboszczem Ks. Jerzym Raźnym na uroczystości przyszli chórzyści z Chóru Męskiego im. ks. Józefa Hajduka i uświetnili swoim śpiewem liturgię Mszy św. Nie zawiodły Siostry Franciszkanki, dzieci i młodzież, parafianie w regionalnych, zagórzańskich strojach, strażacy, poczty sztandarowe, schole i nieprzebrane tłumy wiernych.

 

Loading ....


Kardynał Dziwisz nie przyjechał do Mszany Dolnej z pustą ręką - podarował nowej wspólnocie parafialnej dwa szczególne prezenty. Jednym jest puszka (duży kielich na komunikanty) podarowana Janowi Pawłowi II podczas Jego wizyty w Starym Sączu. Dar starosądeczan zatoczył niejako koło i z Rzymu wrócił do Polski, do nowej świątyni w Mszanie Dolnej. Drugim szczególnym darem była kropla krwi bł. Jana Pawła II - Ksiądz Proboszcz jakby przeczuwał, że taki dar parafia otrzyma i dużo wcześniej zamówił stosowny relikwiarz. Metropolita Krakowski odznaczył też Medalami Jana Pawła II Stanisława Jakubiaka - mistrza budowy, który cegła po cegle ten kościół wznosił. Medal otrzymał również Stanisław Gniecki - pełniący funkcję kościelnego od początków parafii. Trzeci medal przyznany został Stanisławowi Komperda ze Stanów Zjednoczonych - góralowi z Podhala, obficie wspierającemu budowę nowej świątyni.

 

Loading ....


W nowym kościele gromadzą się wierni - jeszcze wiele tu do zrobienia, ale znakomita większość prac jest wykonana. Proboszcz myśli już o nowych ławkach i kotłowni - to w wymiarze materialnym. Jest jednak coś, czego budować już nie trzeba, ale trzeba wciąż i na nowo pielęgnować i chronić, osłaniać i rozwijać - to wspaniała wspólnota w wymiarze ludzkim i duchowym. Tej nie można kupić za żadne pieniądze - w Parafii Miłosierdzia Bożego ona już jest i to  najcenniejszy skarb na tym miejscu.

 

Loading ....

 

 

Zdjęcia w tekście dzięki uprzejmości portalu Gorce24.pl - autor: Piotr Kuczaj.

 

 

Red.

 

Tekst przeczytany: 1208.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://www.mszana-dolna.eu/poblogoslawiona-swiatynia.html