Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: środa, 24.04.2019r. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2018

 Polak, Węgier dwa bratanki 

 

Loading ....

Ponad 16 lat temu Burmistrz Miasta Józef Kowalczyk nawiązał współpracę partnerską z węgierskim miastem Biri. W ramach podpisanej umowy w 2002 roku oba samorządy zobowiązały się umacniać przyjaźń i współpracę miejscowości w obrębie kultury, kształcenia, sportu i turystyki. W ten sposób niewielkie miasteczko położone za północnowschodniej części Węgier, niedaleko Nyiregyhazy stało się nam bliskie. Co ciekawe sąsiednie miasteczka Nagykallo i Balkány utrzymują współpracę ze Słopnicami i Limanową.

 

Loading ....

Upłynęło sporo czasu, zanim kolejne próby nawiązania na nowo współpracy doszły do skutku. Niejednokrotnie wysyłaliśmy zaproszenia do odwiedzenia naszego miasta, w szczególności na Dni Mszany Dolnej, kiedy to podczas Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr gościliśmy węgierskich muzyków.

 

Loading ....

Rok temu, prawie rzut beretem od Biri, przyjechała do nas orkiestra z Felsőzolca – z okolic Miszkolca. Piastująca stanowisko Burmistrza Pani Katalin Almási nawet już potwierdziła swój przyjazd, niestety zatrzymały ją sprawy rodzinne. Wydawać by się mogło, że planowana wizyta na przełomie lutego i marca będzie idealnym terminem więc z odpowiednim wyprzedzeniem ruszyły przygotowania.

 

Loading ....

28 lutego w Mszanie Dolnej zjawiła się delegacja miasta Biri w osobach: Zoltán Gyirán Sekretarza Miasta, Marianna Tóth - pracownicy Urzędu Stanu Cywilnego oraz Radnych Miasta Biri Istvána Szálku oraz Tamása Csontosa. Niestety nie przewidzieliśmy, że Węgrzy w tym czasie przygotowują się do wyborów samorządowych i Panią Burmistrz zatrzymały w Biri obowiązki. Jednak zastępowania jej osoby podjął się László Vasas - zastępca Burmistrza. Niezawodnym okazał się również Pan Artur Jach-Chrząszcz – tłumacz polsko-węgierski.

 

Loading ....

Po przyjeździe nasi goście odwiedzili Zespół Placówek Oświatowych oraz zwiedzili okolicę mszańskiego Rynku. Oficjalne spotkanie z Radnymi Miasta oraz dyrektorami miejskich instytucji miało miejsce na Sali narad Urzędu Miasta. Naszych gości przywitała Przewodnicząca Rady Miasta Mszana Dolna Agnieszka Modrzejewska-Potaczek. Pan Burmistrz Józef Kowalczyk odczytał przygotowaną deklarację o odnowieniu współpracy pomiędzy miastami, by umacniać przyjaźń i dalej wspólnie realizować istotne dla obu stron cele.

 

Loading ....

Po złożeniu podpisów zaprosiliśmy naszych gości, by obejrzeli przygotowaną krótką prezentację o Mszanie Dolnej, którą opracował Sekretarz Miasta Antoni Róg. Wszystkie wiadomości dotyczące historii miasta, najważniejszych miejsc, zabytków, zdjęcia z lotu ptaka wygodniej było prezentować naszym gościom w ciepłej sali narad, niż narażać ich na skutki zaskakująco niskich temperatur w czasie ich wizyty.

 

Loading ....

Przygotowaliśmy również pakiety składające się z albumów, folderów, przewodników i kalendarzy obiecując szczegółową wycieczkę przy lepszej okazji wiosną lub latem.  Będzie ku temu okazja, gdyż nasi goście złożyli wizytę również w remizie OSP i uczestniczyli w próbie Orkiestry OSP. Kapelmistrz Piotr Rataj skorzystał z okazji i już zaprosił delegację na XI Międzynarodowy Festiwal Orkiestr w lipcu, a do tego czasu czeka nas rewizyta w Biri.

 

Loading ....

 

 

 

Tekst przeczytany: 573.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://www.mszana-dolna.eu/polak-wegier-dwa-bratanki.html