Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: środa, 21.03.2018r. Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2011

 

Loading ....

To największe osiedle mieszkaniowe w Mszanie Dolnej. Położone pomiędzy dwoma głównymi ulicami miasta. Od południa ul. Krakowska, od północy będąca drogą miejską ul. Starowiejska. W kilkunastu budynkach (blokach) wybudowanych tu w latach 90-tych ubiegłego wieku mieszka 745 osób. Jedni tu się urodzili, inni z różnych stron Polski, Mszanę Dolną wybrali na swoje "miejsce na ziemi", ale i jedni, i drudzy narzekają na wiele niedogodności doskwierających w codziennym życiu. Osiedle od centrum miasta dzielą bez mała 2 km - ul. Starowiejską, trzeba to uczciwie przyznać, w ostatnich latach jeździć się już nie dało. Ale już tej jesieni ta najdłuższa miejska ulica stanie się "przyjazną" dla kierowców i pieszych - na koniec września Urząd Miasta planuje koniec jej generalnej przebudowy. Ulica Krakowska zaś, będąca pod kuratelą Zarządu Dróg Wojewódzkich również "prosi" o remont, ale w tym przypadku decyzje muszą zapaść na innym szczeblu - środki na ten cel może jedynie wyasygnować Sejmik i Zarząd Województwa Małopolskiego. Chodnik jednostronny oddany w roku 2007 i sfinansowany w proporcji 50% - 50% przez nasz Samorząd i ZDW Kraków, to zdecydowanie za mało, by mówić o zadowoleniu. Dobra współpraca z ilmanowskim ENIONEM zaowocowała w ostatnich tygodniach wymianą prawie półwiecznych lamp ulicznych przy tej drodze na nowe i bardziej oszczędne. Małymi kroczkami, byle do przodu.

 

Loading ....

 

Problemów na tym osiedlu jest więcej, ale by je wszystkie rozwiązać potrzeba czasu i pieniędzy - cztery spółdzielnie (SM  im. W. Orkana, SM Oświata, TBS i SM Młodzieżowa) "skazane" na siebie chciałyby zachować maksimum suwerenności i niezależności, a to zadanie bardzo trudne - parkingi, niesforni kierowcy parkujący pod "nie swoim" blokiem, nierówna droga z płyt, to tylko niektóre kłopoty mieszkańców osiedla. Od "początków stworzenia" tego osiedla kłopotem były .... dzieci, a tak po prawdzie problem, jak milusińskim zagospodarować wolny czas? Dzieciaki nie "honorują" umownych granic poszczególnych spółdzielni i jeśli przy TBS-ie pojawiły się huśtawki, to wszystkie z nich zaczęły korzystać. I kłopot gotowy. Co prawda dzieciaki mieszkające w bloku nauczycielskim krzyczą identycznie jak te z TBS-u, ale mogło się przydarzyć, że ich zachowanie przeszkadzało, że dzieciaki z innych bloków, mówiąc delikatnie, na placu zabaw przy TBS-ie, mile widziane nie były.  Gdyby te "kłopoty" dzieci mogły rozwiązać same i w swoim gronie, bez "wsparcia" dorosłych, pewnie problemu by nie było. Sytuacji takich i bardziej zabawnych bywało tam więcej. Narodził się więc pomysł, by stworzyć wspólny plac zabaw. Ale tu znów powstała trudność - na czyim gruncie i pod czyimi oknami? Trudne i żmudne negocjace doprowadziły w końcu po.....  kilkunastu latach do spisania umowy i takowy plac o powierzchni 400 metrów kwadratowych z terenów zakupionych przez Spółdzielnię im. Wł. Orkana od Urzędu Miasta oddano w bezpłatne użyczenie właśnie .... Urzędowi, by ten mógł na użyczonym terenie zainstalować plac zabaw z prawdziwego zdarzenia.

 

Loading ....


 Za kilka dni wszystkie dzieci, bez względu na to w "barwach" której spółdzielni  mieszkają, będą mogły bez ograniczeń korzystać z piaskownicy, huśtawek, zjeżdżalni i tego wszystkiego, co tam jest i co będzie sukcesywnie dokupywane.  To miejsce powstało dzięki uporowi kilku osób - trzeba tu wymienić główną  "siłę napędową" - duet Urszula Kalińska & Irena Łacna. Pierwsza to Kierownik Spółdzielni im. Wł.Orkana, druga jest radną Rady Miasta. Wzięty niejako w przysłowiowe "kleszcze" burmistrz miasta bez oporu i grymasów "wygospodarował" prawie 17 tysięcy z tzw. "funduszu alkoholowego" i plac zabaw, tak wymarzony przez dzieci, ale pewnie i przez rodziców również, powstał. Ogrodzony i na "widoku", a przez to bezpieczny. Prezesi "nauczycielskiej" i "młodzieżowej" dorzucili się po parę groszy i za to ogrodzenie zostanie odnowione i na nowo pomalowane.  Wielką piaskownicę żółciutkim piachem zapełni p. Jan Kurek z Koniny - zrobi to absolutnie bezinteresownie i za darmo. Panie Janku, dzieciaki z osiedla na Krakowskiej już dziś za ten prezent na Dzień Dziecka dziękują.  Potraktujmy ten plac zabaw jako podarek dla wszystkich dzieciaków, które wśród 745 mieszkańców tego osiedla stanowią niemałą cząstkę ...

 

 

 Red.

 


 

Tekst przeczytany: 977.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://www.mszana-dolna.eu/prezent-na-dzien-dziecka.html