Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: wtorek, 22.05.2018r. Imieniny: Emila, Neleny, Romy
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2011

 

Loading ....

Wielki Tydzień rozpoczął się jak zwykle Konkursem Palm Wielkanocnych organizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury. Przystrojone palmy przygotowane z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy, otoczyły w niedzielne południe budynek „Orkanówki”. Niedziela Palmowa obchodzona jest na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy a zwyczaj święcenia palm obchodzony jest w Polsce od czasu średniowiecza. Według podań, dawniej, od Środy Popielcowej rozpoczynały się przygotowania do wykonania palmy, gospodarze szukali odpowiednich wiklin, a kobiety w domach zaczynały z bibułek tworzyć kwiaty, by starczyło czasu na ozdobienie tych najwyższych.

 

Loading ....

 

W tym roku była to już XXIX odsłona zmagań o miano najpiekniejszej, najwyższej i najbardziej tradycyjnej palmy roku 2011. Bardzo trudno było wybrać te "naj". Jury pomagała w tym m.in. Pani Irena Łacna - Radna Miasta Mszana Dolna, która również ufundowała nagrody - wielkie czekoladowe zające. Swoich faworytów nagrodził także Pan Franciszek Dziedzina - Wicestarosta Powiatu Limanowskiego oraz Ksiądz Proboszcz Jerzy Raźny. Wiodącym celem konkursu, jest wyłonienie plam które przygotowywane były zgodnie z zwyczajami obchodzonymi w naszej okolicy. Podobne słynne konkursy odbywają się w Lipnicy Murowanej czy w Rabce Zdrój.

 

Loading ....

 

Ale to nie był jedyny wielkanocny akcent w tym dniu – przed Domem Parafialnym można było podziwiać i zakupić prace wykonane przez artystów z Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych Oddział w Mszanie Dolnej. Obrazy, witraże, akwarele, rzeźby w drewnie, figurki z masy solnej, piękne pisanki, oraz serwety idealne do koszczyka na święconkę – to wszystko pięknie się prezentowało. Trzeba przyznać, że artyści już kolejny rok starają się stworzyć nam lokalne targi świąteczne czy to bożonarodzeniowe, czy wielkanocne.

 

Loading ....

 

Nie można też pominąć Bilbioteki Miejskiej – tam pomiędzy półkami z książkami stoją wielkanocne stroiki, stroszą się kogutki, kolorowe pisanki wybijają  się na pierwszy plan. Feriia kolorów to efekt ogłoszonego przez Gorczański Hufiec konkursu na najładniejszą pisankę i ozdobę wielkanocną. Do konkursu p.t. ”Raz do roku mają swój dzień” poza zuchami i harcerzami mogły przystąpić dzieci z przedszkoli oraz szkół z terenu miasta i gminy. Prace składano do poniedziałku, 18 kwietnia i teraz możemy je podziwiać w salach Biblioteki. Zapraszamy!

 

Loading ....

 

A dla tych którzy po tych świątecznych propozycjach łaknąć będą jeszcze jakiś wielkanocnych smaków zapraszamy do Sali Narad Urzędu Miasta. Tam z  pracami swoich podopiecznych prezentują się nasze placówki: Świetlica Osiedlowa, Przedszkole Miejskie nr 1, oraz   oddziały “0” przy Zespołach Szkół Miejskich. Serdecznie zapraszamy!

 

Loading ....

 

Szczegółowe wyniki XXIX Konkursu Palm Wielkanocnych TUTAJ

 

 

Red.

 

Tekst przeczytany: 936.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://www.mszana-dolna.eu/przygotowania-do-swietowania.html