Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: piątek, 24.05.2019r. Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2015

 Radośnie śpiewajmy Panu   

 

 

Loading ....

"Przyjdźcie, radośnie śpiewajmy Panu, wznośmy okrzyki na cześć Skały naszego zbawienia, przystąpmy z dziękczynieniem przed Jego oblicze, radośnie śpiewajmy Mu pieśni! (...) - to fragment Psalmu 95, który przypomniał Ks. Proboszcz Tadeusz Mrowiec witając wszystkich w Parafii Miłosierdzia Bożego na IX Zagórzańskich Spotkaniach Chórów "Laudate Dominum".  Miłość do muzyki, prezentacja dorobku artystycznego, wymiana doświadczeń to główne cele o których wspominali współorganizatorzy tego wydarzenia: Starosta Limanowski Jan Puchała i Burmistrz Miasta Józef Kowalczyk. Radę Miasta Mszana Dolna reprezentowała Przewodnicząca Agnieszka Modrzejewska-Potaczek. Tak jak od samego początku istnienia festiwalu, w niedzielę  towarzyszył nam w tej muzycznej uczcie Franciszek Dziedzina Wicestarosta Rady Powiatu Limanowskiego. Na uroczystym otwarciu dziewiątego przeglądu nie mogło zabraknąć księdza proboszcza drugiej parafii – Jerzego Raźnego. Zamierzeniem organizatorów było organizowanie naprzemiennie przeglądów raz w jednym, raz w drugim mszańskim kościele. Tym razem wypadło drugi raz na Boże Miłosierdzie, dlatego, że za tydzień, "u Michała" - w święto patronki chórów swój jublieusz 70-lecia powstania hucznie obchodzić będzie Chór Męski im. Ks. Józefa Hajduka.  Już dziś serdecznie zapraszamy!

W tym roku organizatorzy zaprosili dziesięć chórów z naszej okolicy, w tym trzy grupy z naszego miasta. Pierwszy występ należał do "gospodarzy" czyli Chóru Parafii Miłosierdzia Bożego. Chór założony w 2009 roku  zapewnia oprawę uroczystości parafialnych, ważnym elementem ich działalności jest corocznego śpiewu Akatystu ku czi Najświętszej Marii Panny. Grupa pracuje nad repertuarem z Mariuszem Klimkiem, który poza dyrygenturą jest również tutejszym organistą. Swój debiut na przeglądzie z wielkimi obawami przeżyli rok temu, a w tym roku mieliśmy okazję usłyszeć cztery utwory: "Pieśń o zmartwychwstaniu umarłych",  "Podnieś mnie Jezu, "Ave Verum Corpus" oraz hymn Światowych Dni Młodzieży "Błogosławnieni miłosierni". Chór, który od samego początku pojawia się na przeglądzie jest Chór "Oremus" z Niedźwiedzia. Chór mieszany z parafii św. Sebastiana pod batutą siostry Teresy Boczar poza interpretacją trzech pieśni "Dotyk twej dłoni", "Z wieży kościelnej" oraz "Nie lękaj się" – swój występ zakończył fenomenalnym wykonaniem "Roty", przypomninając niedawne uroczystości Święta Niepodległości. Kiedy wybrzmiewały ostatnie nuty pieśni do swojego występu szykowali się dostojni Jubliaci – Chór Męski im. Ks. Józefa Hajduka.

 

Loading ....

Przedsmak jubileuszowego koncertu w przyszłą niedzielę zaprezentowali w czterech pieśniach: "Ave Maris Stella", "Przez śmierć bolesną", "O sacrum convivium" oraz "Regina coeli". Jedny zespół męski w całym przeglądzie zaprezentował się nam w prawie pełnym składzie - 30 osób z dyrygentem Piotrem Wójcikiem na czele. Długoletnia działalność, liczebność zespołu to fenomen na cały nasz region. Warto za każdym razem być świadkiem występu naszego męskiego chóru. Kolejny w programie czas przewidziany był na występ chóru "Bel Canto" z Dobrej, który pojawił się " na scenie" z fantastycznym akcentem w postaci czerwonych korali. Ten małopolski symbol całego województwa pięknie prezentował się na szyjach pań chórzystek z Dobrej współgrając z pięknymi czerwonymi muchami u panów. Chórem dowodziła Urszula Palka-Ranosz z czerwonym kwiatem we włosach, która poza grupą muzyków, doskonale dyryguje również w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrej. W wykonaniu chóru usłyszeliśmy m.in. "Laudate omnes gentes" – melodie z Taize, "Wody Jordanu", interpretację pieśni Antoniny Krzysztoń "On", "Cała ziemio wołaj", "Maryjo śliczna pani" oraz patriotyczną pieśń "O mój Rozmarynie". Chór "Gloria Dei" z Poręby Wielkiej był piątym chórem, który wystąpił w naszym przeglądzie. Pod kierownictwem Beaty Klimek chór zaprezentował dwie pieśni Pawła Bębenka "Błogosławcie Pana" i "Duch i Ogień" oraz pieśń "Nobody knows the trouble i've seen" Louisa Armstronga. Przy wykonaniu ostatniej zgłoszonej przez chór pieśni wyjaśniła się obecność małej skrzypaczki towarzyszącej całej grupie. Przy "Alleluja" Leonadra Cohena miała swoje solo, tak jak znane nam z wcześniejszych powalających występów obie siostry Klimek prezentujące swoje umiejętności wokalne. Takie głosy to prawdziwy skarb!

 

Loading ....

Kolejną niespodzianką dla stałych bywalców przeglądu był występ Chóru Parafialnego z Mszany Górnej. Zeszłoroczny żeński skład powiększył się o połowę, a zespół pozyskał również męskie głosy. Tę mocną teraz w głosy grupę prowadzi Sylwia Hołyńska. Chór zaprezntował nam pieśni "Królowo ziem polskich", "Veni Sancte", "Godzien o godzien" i "Miły mój". Na deser dostaliśmy wesołą, optymistyczną i każdemu znaną pieśń "The lions sleeps tonight". Po raz trzeci przyjechał do nas Chór parafialny z Tymbarku. Całą grupę łączy pasja śpiewania, dlatego cieszy nas fakt, że zawsze pojawiają się na nasze zaproszenie. Dyrygentem chóru jest Piotr Taczanowski. Grupa śpiewa już od 17 lat, wykonuje nie tylko pieśni sakralne, a nam zaprezentowała natępujące pieśni "Raduj się świecie" Haendla, Psalm 62 "Tylko w Bogu", "Ave Maryja", "Miłość doda wam skrzydeł", oraz Psalm 29 "Nieście chwałę mocarze". Po chórzystach z Tymbarku pojawili się chórzyści ze Skomielnej Białej. Chór "Gaudium" działa od roku i jak sama nazwa wskazuje – gaudium znaczy radość – czerpią radość ze wspólnego muzykowania. Dyrygentem prawie dwudziestoosobowego chóru jest Kinga Skałka. My usłyszeliśmy wykonanie Psalmu 29, pieśń "Życie jest chwilą", "Ave Verum" Mozarta  oraz pieśń "Panna Pszeniczna". Ostanią pieśń "Bo potężna jest miłość" chórzyści ze Skomielnej Białej wykonali wspólnie z Żeńskim Chórem MOK. Wyjaśnienia wymaga fakt, że oba zespoły łączy postać dyrygenta. Pani Kinga Skałka nie dość, że prowadzi dwa chóry, to jeszcze dodatkowo w Miejskim Ośrodku Kultury prowadzi naukę gry na instrumentach.

 

Loading ....

Jeśli już wspominamy Miejski Ośrodej Kultury, od zeszłego roku działa tam Chór Żeński. Z założenia miał być to chór gospel, ale w repertuarze pań znajdują się utwory klasyczne. Chór ma za sobą już pierwsze występy i nieustannie stara się doskonalić swoje umiejętności. Uczestniczył już w warsztatach gospel w Sieprawiu i zaprezentował nam repertuar, który składał się pieśni gospel: "Burden Down", "O happy day", "Nobody knows the trouble i've seen", "Great is the day". Pierwszy występ na przeglądzie chórów należy również zapamiętać jako udany. Ostatnim chórem zamykającym przegląd, był limanowski Chór "Canticum Iubilaeum". Choć intensywnie koncertują i często wyjeżdżają nigdy nie zawodzą i uczestniczą w naszym festiwalu. Ostatnio,  we wrześniu, chór zdobył I miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej "Pater Noster" na Kaszubach. Pod dyrekcją Marka Michalika chór zaprezentował cztery utwory. Pierwszy z nich to współczesna kompozycja do słów św. Jana Pawła II "O ziemio polska, ziemio trudna i doświadczona! Bądź pozdrowiona!", Drugi utwór to "Usta proszą" kompozycja do tekstu Zbigniewa Herberta, trzeci "W mocy krzyża oraz na zakończenie "Alleluja" Romualda Twardowskiego. Ostatnim elementem przeglądu była msza św. na której oprawę liturgii zapewnił Chór "Canticum Iubilaeum". Na zakończenie wykonał pieśń "Laudate Dominum", której zawołanie jest przewodnią myślą naszego przeglądu. Na kolejne jubileuszowe spotkanie w Parafii Św. Michała Archanioła zapraszamy już teraz!

 

Loading ....

 

 

Współorganizatorami IX Zagórzańskich Spotkań Chórów "Laudate Dominum" w Mszanie Dolnej byli: Powiat Limanowski, Urząd Miasta w Mszanie Dolnej, Parafia Miłosierdzia Bożego oraz Miejski Ośrodek Kultury.

 


Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: portal "Gorce24" oraz "TV28". 

 

Więcej zdjęć w GALERII

 

 

 

W najbliższą niedzielę, 22 listopada w kościele p.w. Św. Michała Archanioła

o godz. 15.00 odbędzie się uroczysta msza św.

z okazji 70 lat istnienia Chóru Męskiego im. Ks. Józefa Hajduka.

Po mszy św. zapraszamy na okolicznościowy koncert chóru.

Serdecznie zapraszamy!

 

 


 

Red.

 

Tekst przeczytany: 1654.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://www.mszana-dolna.eu/radosnie-spiewajmy-panu.html