Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: wtorek, 22.05.2018r. Imieniny: Emila, Neleny, Romy
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2012

 

Po ankietach z których niewiele wyniknęło i falach krytyki przetaczających się po naszym miasteczku, a dotyczących funkcjonowania miejskiej przychodni, wydaje się, że "kurz po bitwie" jakby opadł, a wraz z nim i nasze emocje. Wprawdzie tu i ówdzie można jeszcze posłuchać utyskiwania, a to na sposób rejestrowania, a to na ciągle zajęty telefon przychodni lub  na brak takiego, czy innego specjalisty. Powodów do narzekań pewnie nigdy nie braknie - służba zdrowia w naszym kraju dobrej prasy nie ma - w większości ta krytyka jest jak najbardziej słuszna. Dlaczego więc Mszana Dolna miałaby być wyjątkiem ?
 
Kilka miesięcy temu media poinformowały o bezprecedensowej decyzji szefa dolnośląskiego NFZ, który po skontrolowaniu połowy specjalistycznych przychodni na Dolnym Śląsku i wykryciu szeregu nieprawidłowości, dalsze kontrole wstrzymał, zaś podpisany na rok 2012 kontrakt na specjalistyczną opiekę w całym województwie unieważnił. W Małopolsce aż tak drastycznych kroków nie podjęto, ale i u nas wiele niepublicznych przychodni, z tych samych powodów, co na Dolnym Śląsku,  po kontrolach zleconych przez Małopolski Oddział NFZ,  kontrakty na opiekę specjalistyczną potraciło.
Do ogłoszonego konkursu na specjalistyczne kontrakty pozostające w dyspozycji małopolskiego NFZ,  przystąpiła m.in mszańska przychodnia. Można było się starać o ginekologię, dermatologię i kardiologię. Dermatologia "poszła" do limanowskiego szpitala, kontrakt na ginekologię w Mszanie już mieliśmy, więc trzeba było zewrzeć szyki w boju o kardiologię. I udało się. Publiczna Przychodnia w naszym mieście takowy kontrakt uzyskała.
 
Od kilku miesięcy w placówce przy ul. J. Matejki można szukać porady u trzech lekarzy - kardiologów. Ich wiedzę wspierają zakupione ze środków zaoszczędzonych i wygospodarowanych w przychodni, specjalistyczne urządzenia, bez których dziś trudno sobie wyobrazić pracę lekarza specjalisty.  Trójka lekarzy specjalistów - kardiologów na czele z dr n. med. p. Renatą Stąpor, oraz  p. Beatą Róg - specjalistą chorób wewnętrznych, pracujących na co dzień w krakowskim szpitalu im. Jana Pawła II na ul. Prądnickiej, a także lek. med. p. Maciejem Bagińskim ze szpitala klinicznego przy ul. Kopernika w Krakowie, ma do swojej dyspozycji zakupiony za 115 tys. zł. echokardiograf i bieżnię wysiłkową wraz z oprogramowaniem za kolejne 26 tys.zł. Za kilka dni do Mszany Dolnej dotrze również zakupiony już i niezbędny przy badaniach na bieżni, defibrylator za 7 tys.zł. Na wyposażeniu mszańskiej przychodni znajdują się także dwa holtery RR i jeden holter EKG.
 
Pacjenci, którzy chcieliby skorzystać z porad lekarzy specjalistów chorób serca mogą się rejestrować każdego dnia od godz. 7.00 do 18.00 osobiście, telefonicznie lub mogą to zrobić za nich osoby trzecie. Na wizytę należy zabrać skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. 
Terminująca jeszcze u legendy polskiej kardiochirurgii prof. Antoniego Dziatkowiaka, p. dr Renata Stąpor przyjmuje pacjentów w naszej przychodni w każdy poniedziałek i wtorek w godzinach 16.00-20.00, a jak trzeba, to i znacznie dłużej. Pani dr Beata Róg czeka na pacjentów w poniedziałki między godz. 16.00 a 20.00. Z konsultacji można również skorzystać w soboty - na pacjentów czeka lek.med p. Tomasz Bagiński ( w trakcie specjalizacji) pod którego czujnym okiem możemy zrobić test wysiłkowy na bieżni.
Istotną informacją jest też ta, że pacjent chcący skorzystać z porady lekarza POZ może się zarejestrować w taki sam sposób, jak do lekarzy specjalistów, wybierając dogodny dla siebie termin konsultacji w tym samym dniu, jeśli lekarz dysponuje wolnym terminem, lub na inny dzień bieżącego lub następnego tygodnia.

Jeśli Mieszkańcy Mszany Dolnej popatrzą obiektywnie na swoją przychodnię, to kłopotów z dostrzeżeniem pozytywnych zmian mieć nie powinni, jeśli jednak w swoich ocench będą się kierować streotypami sprzed kilku lat, opinie o "zapyziałym" ośrodku zdrowia będą wciąż żywe. Ocenę pozostawiamy Państwu, pacjentom mszańskiej przychodni.
 
A na koniec trochę statystki z roku 2012
Liczba pacjentów zadeklarownych do lekarzy w mszańskiej lecznicy; styczeń - 7457 pacjentów, luty - 7473, marzec - 7490, kwiecień - 7506, maj - 7526
Opieka pilęgniarska (trzy pielęgniarki); styczeń - 7931 pacjentów, luty - 7938, marzec - 7942, kwiecień - 7942, maj - 7946
Opieka położnicza (jedna położna) ; styczeń - 2206 pacjentek, luty - 2213, marzec - 2225, kwiecień - 2240, maj - 2250
Medycyna szkolna (trzy pielęgniarki) ; 2887 uczniów i przedszkolaków
Tekst przeczytany: 1454.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://www.mszana-dolna.eu/rownac-do-lepszych-dozbrajanie-mszanskiej-przychodni.html