Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: wtorek, 21.05.2019r. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2016

 To była już XIV Notariada... 

 

 

Loading ....

W miniony weekend, od 3 do 5 czerwca do Mszany Dolnej zjechali się rejenci z całej Polski, zrzeszeni w jedenastu izbach z Krakowa, Katowic, Warszawy, Gdańska, Szczecina, Białegostoku, Poznania, Rzeszowa, Lublina, Wrocławia i Łodzi.

 

Loading ....

Wydarzenie miało międzynarodowy charakter, nie mogło więc zabraknąć reprezentantów innych krajów Europy - notariuszy z Białorusi, Bułgarii, Czech, Rosji, Rumunii, Słowacji, Turcji, Ukrainy i Węgier. Kilkaset osób, rywalizujących ze sobą w widowiskowych zmaganiach, połączył nie tylko ten sam zawód, ale i wielkie zamiłowanie do sportu.

 

Loading ....

Po raz czternasty przeszło 400 notariuszy przyjęło zaproszenie, pokonali setki kilometrów, po to by spotkać się na stadionie im. Jana Ciszewskiego w Mszanie Dolnej, w sercu Beskidu Wyspowego. Za przyjazd do naszego miasta dziękował im Czesław Szynalik, mszański notariusz, pomysłodawca wydarzenia i przewodniczący komitetu organizacyjnego Notariady.

 

Loading ....

Na stadionie KS „Turbacz”, a także w kilku innych obiektach sportowych na terenie limanowszczyzny, rozegrano zawody w kilkudziesięciu dyscyplinach. Zmagania poprzedził uroczysty piątkowy ceremoniał: defilada uczestników, odegranie hymnów wszystkich biorących udział w Notariadzie państw, zapalenie symbolicznego znicza olimpijskiego i wypuszczenie gołębi na znak pokoju.

 

Loading ....

Rejenci rywalizowali m.in. w turniejach piłki nożnej, siatkówki i koszykówki, a także w tenisie, brydżu, konkurencjach „sportu na wesoło” oraz dyscyplinach lekkoatletycznych: biegu na kilku dystansach, skoku w dal i pchnięciu kulą. Olimpiada Notarialna w swojej czternastoletniej historii nie widziała takiego debiutu – w klasyfikacji generalnej zwyciężyli rejenci z Białorusi, którzy sportowe zmagania zakończyli z dorobkiem 18 medali: 9 złotych, 6 srebrnych i 3 brązowych, wyprzedzając ubiegłorocznych triumfatorów – drużynę Ukrainy. Międzynarodowe podium zamykają Czesi.

 

Loading ....

Gościem specjalnym XIV Międzynarodowej Olimpiady Notarialnej była Erwina Ryś-Ferens, polska panczenistka, czterokrotna olimpijka, a także mistrzyni Europy i świata. Utytułowana łyżwiarka podczas ceremonii rozpoczynającej mszańskie igrzyska zapaliła symboliczny znicz olimpijski, a następnie przywitała wszystkich zawodników, życząc im jak najlepszych wyników oraz satysfakcji z przezwyciężenia własnych słabości.

 

Loading ....

Jestem pełna podziwu, że ta inicjatywa ma tyle lat. Ale to też pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie na sport, który jest najlepszym sposobem na pozostawienie za sobą codziennego, zawodowego stresu. Wiem, że wielu notariuszy trenuje przez cały rok, by jak najlepiej zaprezentować się na tych igrzyskach, a to pozwala im zachować równowagę - mówi Erwina Ryś -Ferens. Jak dodaje, zdecydowała się przyjąć zaproszenie od organizatorów, bo choć urodziła się w Elblągu, to czuje wielki sentyment do południa Polski.

 

Loading ....

Była sportsmenka w Zakopanem spędziła lata swojej młodości. - Jadąc tu zobaczyłam znajomy krajobraz. Wiele się zmieniło, ale charakter południa i gór pozostał ten sam - przyznaje. Zdaniem mistrzyni, sport jest kluczowy, ale kolejnym ważnym atutem notarialnej olimpiady jest jej międzynarodowy charakter. - Widzimy tutaj rywalizujących ze sobą Rosjan i Ukraińców. Patrząc na ich przyjazne relacje można szybko dojść do wniosku, że za konfliktami stoją ci „na górze”, a nie zwykli ludzie, bo oni wiedzą że żadna wojna jeszcze nic dobrego nie przyniosła – zauważa.

 

Loading ....

 

Red.

na podstawie: www.limanowa.in

 

 

Tekst przeczytany: 1014.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://www.mszana-dolna.eu/to-byla-juz-xiv-notariada.html