To już 70 lat... Wielkie święto Męskiego Chóru
![]() 22 listopada, w święto Św. Cecylii – patronki chórów, w kościele parafialnym p.w. Św. Michała Archanioła 70 lat istnienia świętował Chór Męski im. Ks. Józefa Hajduka. Uroczystą mszę św. o godz. 15.00 koncelebrowali Ks. Infułat Jakub Gil, Ks. Infułat Franciszek Kołacz, Ks. Andrzej Sawulski, Ks. Rafał Ryczek oraz Ks. Proboszcz Jerzy Raźny. Chórzyści jubilaci na początek zaintonowali "Gaude Mater Polonia" a potem odśpiewali tzw. krótką mszę czyli Missa brevis em C Charlesa Gounoda. Nasz mszański chór to jednen z nielicznych chórów męskich działających w naszym regionie. Powstał przy parafii w lutym 1945 roku przy wielkim zaangażowaniu młodego wikariusza ks. Józefa Hajduka. Pierwszy koncert odbył się jesienią 1945 roku na uroczystości sprowadzenia prochów pomordowanych mieszkańców Mszany Dolnej.
![]() Pierwszym dyrygentem był krakowianin Stanisław Maruszewski, członek chóru akademickiego. Jego następca Władysław Mokwa do tej pory wspominany jest z wielką estymą. Nie wyobrażamy sobie żadnych uroczystości kościelnych bez chórzystów, ich repertuar obejmuje cały roku liturgiczny. Nie można zapomnieć o ich obecności przy wszystkich świętach państwowych czy wydarzeniach związanych z działalnością samorządu. Co więcej od lat sześćdziesiątych chór uczestniczył w spotkaniach rocznicowych żołnierzy z Pierwszego Pułku Strzelców Podhalańskich AK w Szczawie. Od dwudziestu lat uczestniczy w takich spotkaniach organizowanych przez byłych żołnierzy oddziału AK „Adama” Stachury w Glisnem w dniu 15 sierpnia. Chórzyści uczestniczą w różnych przeglądach, jeżdżą na konkursy i festiwale.
![]() Jak utrzymać taką grupę, która może pochwalić się takim jubileuszem? To chyba ich największy sekret, zastanawiał się w kazaniu Ks. Infułat Gil. Jego śpiewający w chórze brat zapraszając go do Mszany mówił o skromnej uroczystości, tymczasem kościół był pełen ludzi... To szacunek i forma podziękowania za to co dali do tej pory i czynią to nadal. Co ważne, podkreślił ogromny udział pań – małżonek chórzystów. To one przecież godzą się na to by mężowie spotykali się na próbach, a wtorek i czwartek to dni wyznaczone na ćwiczenie głosu. Bez systematyczności, poczucia obowiązku i przychylności drugiej połowy może rzeczywiście nie było by tego teraz...? Warto o to zapytać tych, którzy w chórze mają najdłuższe staże. To właśnie pięcioro panów Ks. Proboszcz Jerzy Raźny wywołał pod ołtarz na zakończenie uroczystości. Za długoletnią pracę w chórze oraz zasługi w trwaniu zespołu Srebrny Krzyż Św. Jana Pawła II – medal za zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej otrzymali: Michał Kotarba, Julian Antosz, Józef Węglarz, Stanisław Kowalczyk i Michał Ciężadlik. Medal otrzymał również dyrygent chóru – Piotr Wójcik, to już dwadzieścia lat jego pracy z zespołem.
![]() Podziękowania od ks. Proboszcza i Parafian dla całego chóru przyjął Andrzej Nawieśniak. Apostolskie Błogosławieństwo od Ojca Świętego Franciszka odebrał najmłodszy członek chóru – Marcin Wójcik. Po takich honorach kolejne gratulacje chórzyści przyjmowali od Przewodniczącej Rady Miasta Agnieszki Modrzejewskiej Potaczek oraz Burmistrza Miasta Józefa Kowalczyka. Z gratulacjami przybył na uroczystość Jan Puchała – Starosta Limanowski. Wręczył on list gratulacyjny od Zarządu i Rady Powiatu Limanowskiego. Nagrodę Województwa Małopolskiego – medal "Polonia Menor" za bogatą, wszechstronną i cenną obecność w polskiej kulturze w imieniu władz Samorządu Województwa Małopolskiego wręczyła Urszula Nowogórska – Przewodnicząca Sejmiku. Kolejny list gratulacyjny od Towarzystwa Ziemi Mszańskiej wręczył Franciszek Dziedzina. Z gratulacjami przybyli również druhowie – od całego Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Mszanie Dolnej list gratulacyjny wręczyli Prezes Stanisław Antosz i Naczelnik Marian Kasprzyk. Kolejnym punktem uroczystości był krótki występ chóru.
![]()
Po oficjanej części chórzyści z rodzinami oraz z zaproszonymi gośćmi spotkali się w pensjonacie "Janda". Czekało na nich tam kilka niespodzianek: pamiątkowe tableau przygotowane na 70-lecie chóru oraz doposażenie zespołu – eleganckie oprawy na nuty wręczył dyrygentowi Starosta Limanowski – Jan Puchała i chociaż panowie akurat w tym dniu występowali w muchach, podziękowali za nowe krawaty Burmistrzowi Miasta Józefowi Kowalczykowi. Przy okazji kolejnych występów na pewno się przydadzą. Duże pamiątkowe tableau dołączy zapewne do pozostałych z wcześniejszych jubileuszy, a miniatury powędrowały do każdego z chórzystów do rodzinnych albumów. Chórzyści podziękowali również swojemu dyrygentowi za trud, poświęcenie i ogrom pracy – to już dwadzieścia lat dyrygentury. Za pamięć i obecność na uroczystościach partyzanckich na Glisnem dziękował Ks. Andrzej Sawulski a Ks. Rafał Piórkowski za udział chórzystów w "Misterium Męki Pańskiej". Poza talentami wokalnymi ukazali swoje talenty aktorskie. Chórzyści dziękując za wszystkie gratulacje zaśpiewali, bo przecież to potrafią najlepiej. A mając na uwadze słowa Ks. Infułata nie zapomnieli dedykować jednej z wykonywanych pieśni swoim małżonkom. Nie zabrakło też "Sto lat", chociaż mając już jubileusz 70-lecia za sobą, czy nie warto było dodać jeszcze jedną setkę? Dwieście lat Panowie, a nawet jeszcze więcej! ![]() Red.
Materiały archiwalne ze zbiorów zespołu – można obejrzeć TUTAJ
Reportaż o Chórze Męskim im. Ks. J.Hajduka w tv28 – TUTAJ
Chór Męski im. Ks. Józefa Hajduka składa serdecznie podziękowania:
Bardzo serdecznie i gorąco dziękujemy naszym sponsorom:
Bardzo serdecznie dziękuję naszej orkiestrze OSP, że nas wspiera i jest zawsze z nami na uroczystościach kościelnych i państwowych na czele z jej kapelmistrzem Piotrem Ratajem oraz wszystkim sponsorom i sympatykom naszego chóru
„Człowiek tylko wtedy staje się w pełni człowiekiem,
|