Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: środa, 21.03.2018r. Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2011

 

Loading ....

Według przysłowia miesiąc kwiecień przeplata pogodę i chociaż prognozy przeróżnie zapowiadały się na niedzielę 10 kwietnia, nie odstraszyło to naszych turystów. Licznie zgromadzili się na pierwszym szczycie w ramach „VII spotkań w górach”. Terenowe Koło PTTK wyznaczyło górę Potaczkową jako pierwszy szczyt w sezonie, niewielki wysokościowo, bo tylko 746 m npm, mając na uwadze zimową przerwę - to okazało się że są tacy zapaleńcy którym śnieg nie przeszkadzał w wyprawach i chodzili po górach!  61 osób, mali i duży turyści a nawet harcerze skupili się wokół milenijnego krzyża na Potaczkowej a potem zapalili ognisko z obowiązkowymi kiełbaskami. Dla wszystkich zainteresowanych wspólnym wędrowaniem przekazujemy informację, iż regulamin spotkań nie uległ zmianie, a listę tegorocznych spotkań można obejrzeć poniżej – następne są Stare Wierchy. Serdecznie zapraszamy!

 

Loading ....


„VII Spotkania w górach” to jedno z wydarzeń które odbyły się w kwietniu z inicjatywy Koła Terenowego PTTK w Mszanie Dolnej. Ponad 70 osób uczestniczyło w spotkaniu przy Papieskiej Watrze, w sobotę, 2 kwietnia. Około godziny 19.00 zbierały się grupki osób pod grunwaldzkim krzyżem, wyjątkowo w tym miejscu by ułatwić dojście na charakterystyczne miejsce w mieście.

 

Loading ....

 

Zazwyczaj wcześniej członkowie Koła rozpalali ognisko na szczycie góry Wsołowej tak by ogień było widać z daleka – to nawiązanie do tradycji palenia watr w naszej okolicy – samo słowo watra jest pochodzenia wołoskiego i oznacza ognisko. Dzięki uprzejmości p. Tadeusza Krupińskiego udało się  przygotować drewno do zapalenia dużego ogniska. Koło przygotowało krótkie spotkanie modlitewne, dodatkową piękną oprawą były dźwięki trąbki i akordeonu, które niosły się daleko po całej okolicy. Młody trębacz Mikołaj Kasprzyk pojawia się jak tylko go poprosimy a i tym razem wytrawny piechur Janusz Mikołajko na swych plecach wyniósł akordeon. Tak doborowi muzykanci odegrali nam kilka pięknych pieśni i oczywiście obowiązkowo “Barkę”.

 

Loading ....


„Gdyby nie inż. Józef Marek nie byłoby Tymbarku” – to tytuł prelekcji, która odbyła się  w czwartek, 7 kwietnia w Oddziale PTTK w Rabce Zdrój. Postać inżyniera, jego życie od momentu wyjścia z rodzinnego domu, służbę wojskową, studia i pracę na Limanowszczyźnie przedstawił nam Pan Kazimierz Borek, przewodnik beskidzki, znakarz i członek PTTK. Prelekcja wzbogacona była o humorystyczne anegoty, również o plansze, gdzie poza rodzinnymi pamiątkami, można było obejrzeć zdjęcia z budowy kilki kluczowych inwestycji m.in. tymbarskiej Podhalańskiej Spółdzielni Owocarskiej, a na zdjęciach pośród osób pracujących z łopatą – sam inżynier Marek... Z opracowaniem jego biografii inż. Marka pt. “Żyć... by góry zakwitły sadami” będziemy mogli zapoznać się najnowszym numerze “Pod Lubogoszczą”, który ukaże się tuż przed świętami. Gorąco zachęcamy do lektury.

 

Loading ....

 

 

Red.

 

Tekst przeczytany: 966.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://www.mszana-dolna.eu/w-gory-w-gory-i-nie-tylko.html