Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: piątek, 14.12.2018r. Imieniny: Alfreda, Izydora, Zoriny
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2013

 

Loading ....
Loading ....

O fragment z Ewangelii św. Jana zachęcającej do trwania w miłości, oparł swoją homilię do Małżonków- Jubilatów obchodzących Złote Gody, proboszcz parafii Bożego Miłosierdzia ks.dr Tadeusz Mrowiec. Uroczysta Eucharystia sprawowana przez obu mszańskich proboszczów w kościele św.Michała Archanioła, była pierwszym punktem sobotnich (5 października) uroczystości, podczas których medale Prezydenta RP Za długoletnie Pożycie Małżeńskie odebrało z rąk burmistrza Tadeusza Filipiaka 13 z 24 zaproszonych Złotych Par.

 

Loading ....
Loading ....
Loading ....

Mszy świętej przewodniczył ks. Jerzy Raźny, a miłą niespodziankę Jubilatom i ich najbliższym, również obecnym w kościele, sprawili chórzyści, którzy zadbali, by świętujący Złote Gody poczuli się, jak 50 lat temu. Panowie z Chóru Męskiego im.ks. Józefa Hajduka chcieli skocznym polonezem na koniec i monumentalnym "O Boże usłysz nas" na początek mszy św. uhonorować i śpiewem złożyć Jubilatom najlepsze życzenia. Mieli do tego osobiste powody - wśród świętujących Złote Gody było wszak dwóch chórzystów.

 

Loading ....
Loading ....
Loading ....

Rok 1963 w Księgach Parafialnych u św. Michała, ale też w dokumentach mszańskiego USC, był szczególnie "obfity" w śluby - rzadko się bowiem zdarzało w tamtych latach, by jednego roku, w niedużym przecież mieście, na ślubnym kobiercu stawało 19 par narzeczeńskich, a jeszcze rzadziej, by aż tyle razem doczekało Złotego Jubileuszu. Z roku 1962, a więc tego, który poprzedził rok o wyjątkowym "urodzaju", Złotych Godów doczekało tylko 5 par z Mszany Dolnej, stąd w ostatnią sobotę swoje swoje Jubileusze świętowały pary małżeńskie z lat 1962-1963.

 

Loading ....
Loading ....
Loading ....

Dostojnym Jubilatom towarzyszyli bliscy - dzieci i wnuczęta, ale również rodzeństwo Jubilatów. Nie wszyscy dotarli na uroczystość. Jednych, i to była najczęstsza przyczyna, zatrzymała choroba, inni przebywają daleko od rodzinnych stron, a jeszcze inni odmówili przyjęcia zaproszenia. W sobotnich uroczystościach uczestniczyła Pani Helena Wach z ul. Leśnej - nie było obok niej małżonka. Od wielu lat leży przykuty chorobą do łóżka. Pani Helenie towarzyszyła córka z mężem i wnukami. Mogła przecież swoją nieobecność łatwo usprawiedliwić, ale nie zrobiła tego. Poruszając się z wielkim trudem przy pomocy dwóch kijków "nordic walking", była i w kościele, i na późniejszej, świeckiej części uroczystości. Na uroczystość z racji wieku i stanu zdrowia nie mogli przybyć również Państwo Zofia i Franciszek Sentyrzowie z Zarabia - w ich imieniu medale i drobne prezenty odebrała córka Maria.

 

Loading ....
Loading ....
Loading ....

Po homilii nadszedł czas na odnowę i przypomnienie małżeńskiej przysięgi - znów stanęli na czerwonym dywanie biegnącym spod chóru aż pod główny ołtarz. Pewnie wszyscy na chwilę powrócili do tamtych sobót z roku 1962 i 1963 - ten sam kościół św. Michała i te same organy, może ludzi mniej, a większość z obecnych z mocno posrebrzanymi już włosami. I prawie te same pytania z ust kapłana: ... czy przyrzekacie sobie wzajemną miłość, wierność i uczciwość małżeńską? Jakże mocno zabrzmiało pytanie o wsparcie w chorobie i trwanie przy sobie aż do śmierci!

 

Loading ....
Loading ....
Loading ....

Dla nas, świadków tej chwili było to przeżycie ogromne. Patrzyliśmy na naszych rodziców, dziadków, naszych sąsiadów i znajomych - widzieliśmy mocno splecione dłonie, uśmiechnięte twarze i oczy wzajemnie w siebie wpatrzone i stanowczo wypowiedziane słowo: przyrzekam! Dziś, kiedy niemal każdego dnia słyszymy, że małżeństwo to przeżytek, że miłość pomiędzy kobietą i mężczyzną trąci zacofaniem, że rodzina to już niekoniecznie mama, tata i dzieci, ale wręcz pożądane i dobrze postrzegane są inne konfiguracje, to obchodzący Złoty Jubileusz Małżonkowie są autentycznym dowodem, że warto kochać, warto być wiernym i warto budowanie fundamentów swojego małżeństwa i swojej rodziny oprzeć na Bogu.

 

Loading ....
Loading ....
Loading ....

Gospodarzami drugiej części sobotnich uroczystości byli do spółki burmistrz Tadeusz Filipiak i przewodniczący Rady Miasta Adam Malec. Nad jej sprawnym i zgodnym z prawem przebiegiem czuwały dyskretnie pracownice mszańskiego USC - jego kierownik Danuta Śmieszek i Faustyna Kaletka. Dostojnych Jubilatów zaprosiliśmy do gościnnych progów Pensjonatu JANDA - zanim jednak nasi Goście po uczcie duchowej, posilili ciała, odebrali z rąk burmistrza Filipiaka medale przyznane przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

 

Loading ....
Loading ....
Loading ....

Gratulacje wraz osobistym błogosławieństwem Metropolity Krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza wręczali mszańscy proboszczowie, ks. Jerzy Raźny i ks. Tadeusz Mrowiec. Panie otrzymały też czerwone róże, a listę upominków samorządowych zamknęły Listy Gratulacyjne i "coś" do poczytania na długie jesienno-zimowe wieczory: "Wielka Księga Patriotów Polskich".

 

Loading ....
Loading ....
Loading ....

Serdeczne słowa życzeń i powinszowań usłyszeli Dostojni Jubilaci od ks. Jerzego Raźnego, przewodniczącego Rady Miasta Adama Malca i burmistrza Tadeusza Filipiaka. W imieniu świętujących małżonków głos zabrała Pani Maria Dudzik, dziękując za zorganizowanie jubileuszowego święta- takiego "wesela wesel", a także za obecność i mszę św. obu księżom proboszczom, za gościnność i upominki samorządowcom.

 

Loading ....
Loading ....
Loading ....

Jeszcze tylko toast i gromkie "Sto lat" poniosło się salach pensjonatu, a potem Jubilaci i Goście zasiedli do pysznego obiadu. Była jeszcze kawa, i herbata i coś "na słodko". Tuż po godzinie 12 wspólna fotografia z piosenką z lat 70-tych Piotra Szczepanika w tle, zakończyła to podniosłe spotkanie - "..... Kochać, jak to łatwo powiedzieć, kochać to nie pytać o nic, bo miłość jest niepokojem, nie zna dnia, który da się powtórzyć" - Dostojni Jubilaci wiedzą o tym najlepiej.

 

Loading ....
Loading ....
Loading ....
Loading ....
Loading ....

 

 

Szanowni Państwo, jeszcze długich lat w zdrowiu i szczęściu, wzajemnej miłości i szacunku, życzą wszyscy pracownicy Samorządu miasta Mszana Dolna. 

 

 

 

Red.

 

Tekst przeczytany: 1728.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://www.mszana-dolna.eu/wytrwajcie-w-milosci-mojej.html