Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: środa, 21.03.2018r. Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2011

 

Loading ....

Że Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej do bogatych nie należy, wiemy wszyscy, że bez zgody RZGW nic w korytach potoków zrobić nie wolno, mamy tego świadomość, że trudno na tej instytucji wyprosić cokolwiek, też tajemnicą nie jest, choć zdarzają się wyjątki nie potwierdzające tej reguły. Współpraca Samorządu miejskiego z dyrektorem RZGW w Dobczycach p. Januszem Szafrańskim i jego przedstawicielem na "mszańskiej ziemi" p. Dominikiem Firkiem układa się naprawdę bardzo dobrze. Przykłady? Zeszłoroczna umowa na oczyszczenie koryt potoków Słomka i Mszanka z naniesionych wodami powodzi potężnych obszarów żwirowych. Korzyści z tego? Dla obu stron - RZGW nie musi, a powinien, bo jest gospodarzem wszystkich cieków wodnych, oczyszczać koryta i czynić je wystarczająco drożnymi, by w chwili kolejnych powodzi, spiętrzone wody nie poczyniły szkód w infrastrukturze i prywatnych gospodarstwach. Samorząd zaś pozyskuje nieodpłatnie znakomity budulec (żwir) na drogi osiedlowe, do pól, a także jako podbudowa pod realizowane już na terenie miasta inwestycje związane z usuwaniem skutków powodzi. Również zeszłoroczna prośba burmistrza skierowana do Dobczyc, by powycinać poprzerastane krzewy nad Mszanką, nie pozostała bez echa - prace porządkowe i pielęgnacyjne brzegów będą kontynuowane od końca marca. Brygady RZGW uprzątną teren od granic miasta ze wsią Łostówka do mostu drogowego.

 

Loading ....


Rozpoczęła się wiosna - widać to również na brzegach naszych potoków. Zanim wiosenna zieleń zasłoni nasze ludzkie "dzieło" trochę czasu upłynie. Nie ma chyba dnia, by mieszkańcy, ale i przebywający w Mszanie Dolnej czasowo, nie alarmowali, że przykro patrzeć z mostu na Mszance na tereny nadbrzeżne - wszędzie śmieci i śmieci. Niewycinane krzewy (popularnie zwane fasiną) też uroku nie dodają. Wspólnie temu zaradzimy - z pewnością nasi mieszkańcy zauważyli uwijających się przy wycince drzew i krzewów wzdłuż ul. Spadochroniarzy? Z inicjatywą wzięcia sprawy w swoje ręce wystąpił do RZGW p. Jan Stożek - na co dzień policjant, a od listopadowych wyborów radny Rady Miasta. Zaproponował RZGW, że sami mieszkańcy oczyszczą kamieńce, a pozyskane drewno nieodpłatnie zabiorą do swoich gospodarstw na opał. Kolejny raz odpowiedź z Dobczyc była "TAK", jest zgoda. Zakres robót został wspólnie z p. inż. D. Firkiem określony i w ruch poszły piły i siekiery. 

 

Loading ....

 

Na terenach już oczyszczonych widać, jak wiele pracy jeszcze przed nami - pewnie kilkaset worków nie pomoże, by "plon bezmyślności" człowieka pozbierać i wywieźć tam, gdzie jego miejsce, czyli na wysypisko śmieci. Mamy już sygnały od mszańskich wędkarzy - Zdzisław Kowalski i Piotr Armatys już planują wielkie sprzątanie brzegów Mszanki. Jak co roku kilkunastu zapaleńców "uzbrojonych" w rękawice i gumowce będzie zbierać to, co inni wyrzucili. Wzorem lat ubiegłych dołączą do nich z pewnością i samorządowcy. Na najbliższej sesji Rady Miasta wspólnie z wędkarzami ustalimy termin i szczegóły wiosennej akcji sprzątania. Z podobną, choć o szerszym zakresie inicjatywą do RZGW wystąpili właściciele Centrum Konferencyjnego "STING" - Państwo Agata i Krzysztof Żądłowie zaproponowali, by teren nad rzeką Rabą po uporządkowaniu i wg zleconego już projektu zagospodarować na miejsce wypoczynku z alejkami i małą architekturą. I tym razem propozycja spotkała się z aprobatą szefów RZGW - tam też roboty już trwają. Zapraszamy do śledzenia strony www.mszana-dolna.pl - znajdziecie tam Państwo dokładną informację kiedy i gdzie się spotkamy, by po innych uprzątnąć.

 

Loading ....

 

 

Red.

 

Tekst przeczytany: 1560.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://www.mszana-dolna.eu/z-odsiecza-rzgw.html