Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: wtorek, 23.04.2019r. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2018

 Z tradycyjną kolędą na Jasnej Górze 

 

Loading ....

Orkiestra i Chór Ochotniczych Straży Pożarnych z Mszany Dolnej i Piekiełka w powiecie limanowskim kolędowały w niedzielę na Jasnej Górze. To już 21. raz, kiedy strażacy i członkowie orkiestry wraz z rodzinami przyjeżdżają na Jasną Górę z tradycyjną „kolędą”. Nad orkiestrą czuwał kapelmistrz Piotr Rataj. Do jasnogórskiego sanktuarium wraz z muzykami tradycyjnie przybyły rodziny i bliscy. W modlitwie uczestniczyli również: Stanisław Antosz, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Mszany Dolnej; Józef Klimek z zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej Piekiełko; Józef Kowalczyk, burmistrz Mszany Dolnej; Czesław Kawalec, radny Powiatu Limanowskiego oraz Zofia Jeż, przewodnicząca Rady Gminy Tymbark.

 

Loading ....

O godz. 11:00 Mszy św. w bazylice przewodniczył i homilię wygłosił o. Stanisław Baranowski, który w słowach powitania zwrócił się do strażaków. - Co roku przybywacie tutaj z tradycyjną pielgrzymką razem ze swoją orkiestrą, ażeby wobec nas wszystkich zaświadczyć o swojej wierze, a jednocześnie, żeby dawać nam przykład, jak gorliwie troszczyć się o Kościół Boży między nami – mówił. Po Eucharystii w bazylice odbył się koncert Orkiestry i Chóru z Mszany Dolnej i Piekiełka. Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Mszanie Dolnej powstała w 1902 roku. Jej założycielem był ówczesny wikariusz mszańskiej parafii – ks. Wojciech Woźniczka, a pierwszym dyrygentem i nauczycielem muzyki został organista Jarosław Gałuszka.

 

Loading ....

Orkiestra liczy obecnie 50 członków, z czego większość to młodzież i dzieci. Kapelmistrzem jest Piotr Rataj, który pełni tę funkcję nieprzerwanie od 1996 roku. Jego zaangażowanie w rozwój orkiestry sprawiają, że jej poziom muzyczny ciągle wzrasta, czego wyrazem są wygrywane konkursy. W skład orkiestry wchodzą mieszkańcy miasta i gminy Mszana Dolna oraz gminy Niedźwiedź. O popularności strażackiej orkiestry świadczy wciąż rosnąca liczba młodych osób, które chcą w niej grać i być jej członkami. Zachętę stanowi nie tylko reprezentacyjny wygląd orkiestry, ale przede wszystkim repertuar muzyczny. Orkiestra uczestniczy w licznych uroczystościach: strażackich, religijnych, państwowych i samorządowych, w zdarzeniach związanych z życiem mieszkańców Mszany Dolnej. Koncertuje również na imprezach w różnych miejscowościach w kraju i za granicą oraz jest laureatką wielu przeglądów orkiestr dętych – na szczeblu powiatowym i wojewódzkim.

 

Loading ....

 

red i fot.:
Biuro Prasowe Jasnej Góry
 

 

Tekst przeczytany: 602.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://www.mszana-dolna.eu/z-tradycyjna-koleda-na-jasnej-gorze.html