Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: środa, 22.05.2019r. Imieniny: Emila, Neleny, Romy
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2016

 Zagórzańska ''gadka'' na pierwsze miejsce  

 

To, że Barbara Stożek zna się na zagórzańskiej gadce chyba wiedzą wszyscy w Mszanie. Wiedzą też ci, którzy mają okazję uczestniczyć we wszystkich ludowych konkursach i przeglądach: Nowy Sącz, Podegrodzie, Limanowa, Bukowina Tatrzańska, Biały Dunajec... Przyszła więc pora na Kraków i mury najstarszego Uniwersytetu. Stało się to za sprawą konkursu w ramach "Miesiąca Języka Ojczystego” pod patronatem Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. W sali Wydziału Polonistyki zaprezentowali się wszyscy uczestnicy, którzy zakwalifikowali się do drugiego etapu. Pierwszy etap polegał na przesłaniu do organizatora pracy konkursowej w postaci nagrania video - monologu na temat „Małopolska, Moje miejsce na ziemi”. Warto podkreślić, iż spośród nadesłanych prac jury zakwalifikowało do ścisłego finału tylko cztery najlepsze. Drugi etap odbył się  w dniu 21 marca, gdzie już na żywo przed publicznością i jury zwycięzcy poprzedniego etapu prezentowali swoje opowiadania. Zmagania najmłodszych uczestniczek opisujemy w odrębnym newsie, warto przypomnieć, że Pani Barbara Stożek do tego konkursu przygotowywała Anię Łysek.

 

Loading ....


Natomiast, jeśli chodzi o Panią Barbarę –  zajęła ona I miejsce w Konkursie na Gadkę. Gawęda o tym "Jak juhasi zrobili na despet Bacy Bulandzie" zdobyła największe uznanie. Jak przyznaje Pani Barbara w swojej prezentacji wykorzystała zwroty gwarowe typowe dla Zagórzan, które dają swoistą wyjątkowość owej gadce. Ponadto zagrała na piszczałce i zaśpiewała śpiewkę pasterską, co zdecydowanie wzbogaciło całość historii "o bacy, który o łowce się tropił". Jako najwyżej oceniona Pani Barbara odebrała dyplom od Dziekan Wydziału Polonistyki – prof. dr hab. Renaty Przybylskiej oraz specjalne podziękowania od wszystkich organizatorów konkursu za podzielenie się niezwykłymi historiami i wspomnieniami oraz przekazanie bezcennego materiału do badań nad językiem polskim i jego odmianiami. Serdecznie gratulujemy!

 

Warto wspomnieć, że Pani Barbara często występuje w roli eksperta jeśli chodzi o tradycje i zwyczaje zagórzańskie. Przed Świętami Bożego Narodzenia powstał krótki film o świątecznych zwyczajach i kuchni z naszej okolicy zrealizowany i zaprezentowany w TVP Kraków, nie jest to jedyna filmowa rola Pani Barbary – wystąpiła ona również w filmie "Różaniec Wikarego" zrealizowanym przez Bibliotekę Miejską  w ramach warsztatów filmowych dla młodzieży. Kolęda o Miłosierdziu Bożym jej autorstwa zdobyła I miejsce w Konkursie Ogólnopolskim w Ślemieniu. Ostatnio Pani Barbara oceniała palmy wielkanocne wykonane w tradycyjny  sposób podczas konkursu palm w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego.

 

 

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy! 

 

 

Red.

 

 

Tekst przeczytany: 1126.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://www.mszana-dolna.eu/zagorzanska-gadka-na-pierwsze-miejsce.html