Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: wtorek, 23.04.2019r. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2017

 Zagraniczne doświadczenie zawodowe drogą do kariery w mszańskim ''Ogrodniku'' 

 

 

Loading ....

Już cztery grupy uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Mszany Dolnej wyjechały w tym roku na praktyki zagraniczne.  W grudniu rozpocznie się nabór chętnych do ostatniej wiosennej grupy. W sumie z zagranicznych praktyk we Włoszech skorzysta aż 40 młodych osób zdobywając doświadczenie zawodowe na zagranicznym rynku pracy.  Praktyki uczniów popularnego „Ogrodnika” odbywają  się w słynnym kurorcie Rimini we Włoszech nad Adriatykiem. Uczniowie technikum żywienia i  technikum hotelarskiego mają  możliwość zapoznać się z pracą włoskich hoteli i restauracji, poznać wspaniałą włoską kuchnię,  a uczniowie technikum ekonomicznego poznają pracę administracji we Włoszech.

 

Loading ....

Wartość całego projektu wynosi ponad 316 tys. złotych i jest on zatwierdzony ze środków „Europejskiego Funduszu Społecznego” z programu POWER realizowanego na zasadach ERASMUS +. Wysyłając uczniów na praktyki szkoła z Mszany Dolnej podjęła współpracę z włoską organizacją szkoleniową SISTEMA TURISMO, która posiada wieloletnie doświadczenie w organizowaniu praktyk dla uczniów na terenie Unii Europejskiej w takich krajach jak Włochy, Irlandia, Wielka Brytania, Hiszpania, Niemcy czy Bułgaria.

 

Loading ....

Każda wyjeżdżająca grupa liczy ośmiu uczniów plus opiekun. Każdy uczestnik projektu ma zapewnione we Włoszech zakwaterowanie w hotelu, wyżywienie, ubezpieczenie, opiekę medyczną, przejazd autokarem w obie strony, bilety komunikacji miejskie w Rimini, wycieczki  a także otrzymuje kieszonkowe na własne wydatki  – mówi koordynator projektu, nauczycielka języka angielskiego w mszańskiej szkole, Halina Majkowska. – Jednym z najbardziej atrakcyjnych punktów pobytu naszych uczniów nad Adriatykiem były wycieczki kulturowe do Wenecji, zwiedzanie najstarszej republiki świata San Marino, zwiedzanie  Rimini, ale mogliśmy też wspaniale spędzić czas na fantastycznych włoskich plażach.

 

Loading ....

Szkolenie zawodowe to jeden aspekt takiego wyjazdu, a druga może i ważniejsza rzecz, to szkoła życia dla młodych ludzi, gdzie uczą się języka, nawiązują nowe znajomości, poznają  nową kulturę, muszą  porozumieć w różnych  językach. Jak mówi powiedzenie „podróże kształcą”, więc  będziemy starać się już o dofinansowanie następnych zagranicznych wyjazdów, nie tylko do Włoch. Dzięki takim projektom osoby uczące się zawodu mogą zdobyć praktyczne doświadczenie zawodowe za granicą  i przeżyć niezapomnianą przygodę. Projekt trwa dwa lata, wymaga ogromu pracy, ale myślę, że dla uczniów jest to najlepsza możliwość poznania realiów pracy na rynku europejskim, a wielu naszych uczniów, dzięki projektowi,  pierwszy raz w życiu miało możliwość wyjazdu za granicę.

 

Loading ....

Oprócz wspaniałych wrażeń uczniom zostało coś jeszcze bardzo ważnego, coś co mogą sobie wpisać do CV i coś co liczy się u pracodawców, a mianowicie certyfikaty EUROPASS i ECVET potwierdzające udział w praktykach zagranicznych. Niektórzy z uczestników projektu, już otrzymali od pracodawców propozycję pracy w hotelach i restauracjach w Rimini, pracy w okresie wakacyjnym jak i po ukończeniu szkoły w Polsce.
 


 

red. i fot. materiały prasowe Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych

 

Tekst przeczytany: 676.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://www.mszana-dolna.eu/zagraniczne-doswiadczenie-zawodowe-droga-do-kariery-w-mszanskim-ogrodniku.html