Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: wtorek, 19.06.2018r. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2013

 

Loading ....

21 marca Urząd Miasta Mszana Dolna gościł grupę ok. 60 uczniów z miejskich i gminnych gimnazjów, ich opiekunów – nauczycieli historii: Joannę Kubowicz, Małgorzatę Pietrzak, Kingę Skowronek, Barbarę Oleksy, Małgorzatę Kołodziejską, Zbigniewa Jarosza oraz  przedstawicieli krakowskiego oddziału IPN: Annę Zechenter, Pawła Naleźniaka i  Dariusza Gorajczyka na spotkaniu w ramach  projektu edukacyjnego „Ofiary zbrodni katyńskiej – mieszkańcy Mszany Dolnej i okolic”.  Gości podejmował Pan Burmistrz Tadeusz Filipiak.  Młodzież przedstawiła wybrane zagadnienia związane z szeroko rozumianym  problemem zbrodni katyńskiej.

 

Loading ....

”Życie w obozie” – było tematem omawianym przez Gimnazjum nr 2 z Kasinki Małej. „Rodziny Katyńskie” i ich walka o prawdę oraz sylwetka ks. Zdzisława Peszkowskiego – kapelana Rodzin Katyńskich  zaprezentowali uczniowie  Gimnazjum Miejskiego nr 2 z Mszany Dolnej. „Moskwa wobec zbrodni katyńskiej” to temat omawiany przez Gimnazjum nr 1 w Kasinie Wielkiej, „Janina Lewandowska – kobieta, która zginęła w Katyniu” zainspirowała  gimnazjalistów Gimnazjum Miejskiego nr 1 z Mszany Dolnej. „Zbrodnię Katyńską” na procesie norymberskim  przybliżyli  pozostałym uczestnikom spotkania gimnazjaliści z Mszany Górnej z Gimnazjum nr 4 a funkcjonowanie „Kłamstwa Katyńskiego” w społecznej świadomości  omawiali uczniowie z Gimnazjum nr 2 w Rabie Niżnej. 

 

Loading ....

Po zakończeniu omawianych przez  młodzież  treści historycznych głos zabrał Pan Burmistrz, który zwrócił uwagę na ważność poruszanych kwestii dla młodego pokolenia. Wyraził uznanie dla uczniów i ich opiekunów za pracę włożoną w przygotowanie i omówienie wybranych zagadnień związanych z problematyką katyńską. Goście z Instytutu Pamięci Narodowej pozytywnie  odnieśli się do różnorodnych w formie i treści prezentacji, montaży i wykładów. Przekazali kilka technicznych uwag i wskazówek, które na pewno wpłyną korzystnie na jakość prac  wykonywanych przez młodych pasjonatów historii.  Następnie rozpoczęła się część  mniej oficjalna; poczęstunek, swobodna wymiana uwag, dyskusje młodzieży i opiekunów, komentarze dotyczące wystąpień.

 

Loading ....

Kolejnym działaniem w ramach projektu  edukacyjnego „Ofiary zbrodni katyńskiej – mieszkańcy Mszany Dolnej i okolic” będzie uroczystość sadzenia “Dębów Pamięci” żołnierzom, policjantom, strażnikom granicznym zamordowanym przez NKWD w Twerze i Charkowie w 1940 r. oraz odsłonięcia tablicy upamiętniającej katastrofę smoleńską z 2010 r., która odbędzie się 17 kwietnia 2013 r. w Mszanie Dolnej. Uroczystość  uświetnią m.in. Kompania Honorowa Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, Kompania Honorowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Orkiestra OSP z Mszany Górnej. Serdecznie zapraszamy.

 

Loading ....

 


Zbigniew Jarosz

 

Tekst przeczytany: 1141.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://www.mszana-dolna.eu/zbrodnia-katynska-w-projekcie-gimnazjalistow.html