Podsumowanie projektu "Opowieść o cmentarzu żydowskim w Mszanie Dolnej"
Podsumowanie projektu "Opowieść o cmentarzu żydowskim w Mszanie Dolnej.
Edycja 2024" z wernisażem wystawy prac malarskich wykonanych na cmentarzu
W piątek, 25 października w Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej podsumowaliśmy tegoroczną edycję projektu edukacyjnego "Opowieść o cmentarzu żydowskim w Mszanie Dolnej". Była ona połączona z wernisażem wystawy prac malarskich wykonanych podczas wrześniowych warsztatów na tymże cmentarzu, prowadzonych przez Magdalenę Komenzę-Regnard oraz okazją do podziękowań dla wolontariuszy i innych zaangażowanych w projekt osób. W wydarzeniach edukacyjnych, warsztatach, oprowadzaniu po cmentarzu, wzięły udział łącznie 204 osoby. Przy porządkowaniu nekropolii pracowało 37 wolontariuszy; 23 z nich to uczniowie okolicznych szkół. Fundacja Sztetl Mszana Dolna podjęła współpracę z 5 szkołami z terenu miasta i gminy Mszana Dolna: odbyły się 3 spotkania, oprowadzenie uczniów po cmentarzu, prace przy jego sprzątaniu. Prace plastyczne wykonało 17 artystów, ich efekty można przez najbliższy miesiąc oglądać w Bibliotece.
Spotkanie rozpoczął wykład teolożki, Urszuli Antosz-Rekuckiej, na temat zwyczajów związanych z pamięcią o zmarłych w judaizmie. Licznie zebrani uczestnicy, mieli okazję poznać, często odrębne od chrześcijańskich, sposoby upamiętniania i wspominania zmarłych. Zgromadzeni w Bibliotece i oglądający spotkanie online, dowiedzieli się między innymi, czym są jorcajty, jak się je obchodzi, dlaczego właśnie kamyk jest najodpowiedniejszym znakiem pamięci i jakie jest jego mistyczne znaczenie, jakie inne pochówki zdarzają się na żydowskich cmentarzach oraz jakie nietypowe uroczystości były czasem urządzanie na tych nekropoliach.
Uczestnicy poznali kilka ciekawych cmentarzy w Polsce i Izraelu, zjawisko pielgrzymek chasydów do grobów cadyków. Dowiedzieli się także, czym różni się macewa od ohelu, czym były starożytne ossuaria oraz dlaczego na żydowski cmentarz należy założyć nakrycie głowy.
Po wykładzie odbyła się projekcja 2 krótkich filmów: z oprowadzania po cmentarzu żydowskim w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa oraz wrześniowych warsztatów malarskich. Kolejna prezentacja zawierała podsumowanie działań w ramach projektu, wraz z przedstawieniem wysiłków podjętych dla ratowania cmentarza.
Na koniec wręczone zostały dyplomy, podziękowania i drobne podarunki dla uczestników warsztatów, wolontariuszy i innych zaangażowanych osób.
Nie zabrakło tradycyjnego już, poczęstunku chałką; tym razem w kształcie zwoju biblijnego, ze względu na święto Radości Tory – Simchat Tora, podczas którego dziękuje się Stwórcy za Pismo święte, m.in. tańcząc ze zwojami w ramionach.
Projekt formalnie się zakończył, jednak w najbliższym czasie odbędzie się jeszcze szkolenie online na temat zasad zachowania na żydowskich nekropoliach dla tych, którzy nie skorzystali z niego wcześniej, a chcieliby odwiedzić żydowskie miejsca pamięci.
Zaś w nadchodzącym tygodniu odbędzie się jeszcze porządkowanie miejsca masowej mogiły na Pańskim, by można było w godnych warunkach uczcić Ofiary podczas listopadowych dni pamięci. Przypominamy, że spoczywa tam także grupa chrześcijan żydowskiego pochodzenia.
Wydarzenie było transmitowane online na profilu FB Sztetl Mszana Dolna
Wydarzenie, podobnie jak cały projekt, zostało objęte Honorowym Patronatem Burmistrz Miasta Agnieszki Orzeł
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa"
fot. Rachela Antosz-Rekucka,
Urszula Antosz-Rekucka,
Marek Rekucki

Podobne artykuły
POSPRZĄTAJ NA NAMI MAŁOPOLSKĘ! OD 28 MARCA DO 25 KWIETNIA 2025
Serdecznie zapraszamy do przyłączenia się do akcji Posprzątaj z nami Małopolskę! Od 28 marca do 25 kwietnia 2025 organizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA PO RAZ PIERWSZY Z MSZANY DOLNEJ
W piątek, 11 kwietnia po raz pierwszy wyruszy z Mszany Dolnej Ekstremalna Droga Krzyżowa. EDK jest wydarzeniem o charakterze religijno-duchowym promującym indywidualne pogłębianie duchowości, rozwój religijności i pracę nad własnymi wartościami i ideałami.
ZAGÓRZAŃSKA MSZA ŚW.
30 marca 2025 r., o godz. 14:00, w zabytkowym kościele p.w. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Lubomierzu, odprawiona zostanie Zagórzańska Msza św. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewni Orkiestra Dęta Sami Swoi z Kasinki Małej – Zagródca.
BITWA NA SODRĘ - RUSZYŁY ZGŁOSZENIA DLA UCZESTNIKÓW ZMAGAŃ!
Lubicie gotować i chcecie pokazać zagórzańskie tradycje związane ze Świętami Wielkanocnymi? Zgłoście się koniecznie do „Bitwy na sodrę”, którą zaplanowano na 6 kwietnia, podczas IV Zagórzańskiego Jarmarku Wielkanocnego
ZAGÓRZAŃSKI JARMARK WIELKANOCNY – CZAS NA PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT!
W niedzielę, 6 kwietnia 2025 r., zapraszamy na plac targowy do Mszany Dolnej. Na Zagórzańskim Jarmarku Wielkanocnym pojawią się tam świąteczne ozdoby, stroiki, palmy wielkanocne i… świąteczne przysmaki! Warto wybrać się na to wydarzenie!
PAMIĘĆ O MSZAŃSKICH „SPRAWIEDLIWYCH WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA”
Stefania i Józef Wacławikowie to mszańskie małżeństwo "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata" - w poniedziałek, 24 marca, w Narodowy Dzień Pamięci o Polakach ratujących Żydów pod okupacją hitlerowską na Rynku odsłonięta została tablica, która opisuje ich historię.
KALENDARZ WYDARZEŃ
NA SKRÓTY
- Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 2025
- NUMERY KONT BANKOWYCH URZĘDU MIASTA
- Zwrot pieniędzy za olej napędowy - ROLNICY
- EkoMałopolska
- Alerty RCB
- eBOM dla mieszkańców Miasta
- MALUCH+ 2022-2029
- Przekazanie kolektorów słonecznych mieszkańcom
- CYFROWA MAŁOPOLSKA
- RZĄDOWY FUNDUSZ INWESTYCJI LOKALNYCH
- RZĄDOWY FUNDUSZ POLSKI ŁAD: PROGRAM INWESTYCJI STRATEGICZNYCH
- WiFi4EU w Mszanie Dolnej
- DOTACJE Z BUDŻETU PAŃSTWA
- RZĄDOWY FUNDUSZ ROZWOJU DRÓG
- BEZPIECZNY PIESZY
- FUNDUSZ ROZWOJU KULTURY FIZYCZNEJ
- MAŁOPOLSKA INFRASTRUKTURA REKREACYJNO-SPORTOWA - MIRS
- Wniosek o najem gruntu kolejowego pod przejazd kolejowo-drogowy kategorii F
- Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych - PSZOK
- Wymiana pieców na nowe
- Darmowa aplikacja "Kiedy Śmieci"
- Gospodarka odpadami
- Termomodernizacja i Gospodarka Odpadami
- Archiwalna strona Urzędu Miasta Mszana Dolna
- Plan Zagospodarowania Przestrzennego
- Elektroniczna Skrzynka Podawcza - ePUAP
- Biuletyn Informacji Publicznej - BIP
- Informator teleadresowy
- Interpelacje, wnioski i zapytania
- Informacja przestrzenna - GIAP
- Aktualny wykaz podmiotów odbierających nieczystości ciekłe
- Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych - RODO
- RODO
- Deklaracja dostępności