Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

III Zagórzański Jarmark Bożonarodzeniowy pełen atrakcji

W niedzielę, 10 grudnia, plac targowy w Mszanie Dolnej zamienił się w miejsce, gdzie można było poczuć magiczną, świąteczną atmosferę. Zagórzański Jarmark Bożonarodzeniowy miał wtedy już swoją trzecią odsłonę i można śmiało powiedzieć, że cieszył się niebywałym zainteresowaniem. Dopisali mieszkańcy, którzy już przyzwyczaili się do tego wydarzenia, jak i niezliczona ilość przyjezdnych gości i turystów.

Główną zasadą zagórzańskiego jarmarku jest spotkanie dwa tygodnie przed świętami, czy to Bożym Narodzeniem, czy Wielkanocą. I tak właśnie było i tym razem: dopisali partnerzy i kreatorzy Zagórzańskich Dziedzin, których produkty i wyroby cieszą się sporym zainteresowaniem. Szczególnym powodzenie mają produkty wyróżnione Znakiem Promocyjnym Zagórzańskie Dziedziny, na który nabywcy coraz częściej zwracają uwagę.
Stałe stoiska, które do tej pory mogliśmy spotkać i już znajomych wystawców poszerzyły się o nowe ciekawe propozycje: lawendowe propozycje z Podhala, ciekawe mieszanki soli kąpielowych, sznurkiem pisane rzeczy, czy przepiękne warsztatowe wyroby z Tymbarku, drewniane szopki z pracowni mszańskiego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, wyroby kaletnicze, dużo miodnych stoisk, zazieleniło się pięknymi stroikami, pojawiły się nowe piernikowe wypieki i sposoby ich zdobienia, nawet wyroby wędliniarskie, ale chyba najbardziej tłocznie było na stoisku fundacji „Na psim ogonie”, gdzie nie brakowało czworonożnych przyjaciół.

A skoro mowa o zwierzętach, to pojawiły się żywe atrakcje, do pogłaskania i przytulenia - jak to na jarmarkach bywało; można było kupić czy to kurkę, czy owieczkę, ale obecność tych zwierząt to również ukłon w stronę tradycji organizowania żywych szopek. Tym razem „kopytne” przyjechały z Koniny, od Piotra Woźniaka, który poza miodami odnalazł w sobie żyłkę do hodowli baranów i owiec. Dodatkowo wypożyczony został przepiękny kogut – nie byle jaki, rasowy redhode, nazwany przez domowników „Marynarzem”, ze swoim stadkiem kur, również niczego sobie dorodnych kokoszek. Były kury rasy marans i ozdobna brahma oraz przepiękne japońskie przepióreczki. Tutaj pięknie się kłaniamy za taką możliwość prezentacji swojego inwentarza Małgorzacie i Markowi Ogielom.
Oficjalne przywitanie wszystkich wystawców nastąpiło o godz. 10:00. Przedstawiciele trzech samorządów: Bolesław Żaba, Wójt Gminy Mszana Dolna – inicjator i koordynator Zagórzańskich Dziedzin, Rafał Rusnak, Wójt Gminy Niedźwiedź i Michał Grzeszczuk, Zastępca Burmistrza Miasta Mszana Dolna otworzyli Zagórzański Jarmark Bożonarodzeniowy, podziękowali wystawcom za obecność i przyjazd do stolicy Zagórzan. Nie zabrakło również świątecznych życzeń, ale także zakupów na stoiskach.

Kolejno w programie zaplanowany był występ Kościelnioków z Olszówki, którą śpiewem wspierała cała rodzina i znajomi, bo nie wszystkie olszowskie pastorałki są znane dalej „w świecie”. Tak rozgrzane śpiewem towarzystwo mogło spokojnie czekać na kolejnych muzyków, czyli koncert orkiestry Dętej „Sami Swoi” z Kasinki Małej - Zagródca i Orkiestra Dęta OSP w Mszanie Dolnej.

Wiadomo, że czasami publiczność, jak najwierniejsi fani, podróżują za orkiestrą i nagradzają ich sowitymi oklaskami, ale tłum też gęstniał z drugiego powodu, zbliżała się bowiem prezentacja konkursowa wigilijnych potraw. Za jego organizację odpowiedzialni byli w tym roku niezawodni przy takich działaniach, gdy trzeba coś zorganizować i jeszcze zaśpiewać, czyli członkowie Stowarzyszenia Miłośników Kultury Góralskiej „Pod Cyrlom”.

Do II Konkursu Potraw Wigilijnych zgłosiło się pięć grup: Rysiowie, Pasieka u Piotra Woźniaka z Koniny, „Siostry od Juhasia”, „Śwarne Babki” z Koła Gospodyń Wiejskich z Łętowego oraz KG „Paradne Gosposie” z Kasinki Małej. Każdej z grup przypadł do aranżacji stół wigilijny oraz prezentacja zgłoszonej potrawy. Należy też podkreślić, że każda z gmin miała swojego kulinarnego przedstawiciela w konkursie, co my bardzo doceniamy!
 
Skład oceniających tworzyli: Wojciech Kusiak, Dyrektor Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju, członek Związku Podhalan oraz zespołu regionalnego Robcusie i Robcanie,  Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka – etnograf, adiunkt z rabczańskiego muzeum, specjalistka od starych przepisów kulinarnych i receptur oraz Paweł Kołodziej zawodowy kucharz, współtwórca programów kulinarnych z Mikołajem Rejem, właściciel pizzerii „Szapo ba”.

Wigilijne dania pokazały prawdziwą różnorodność kuchni prostej, zagórzańskiej: była kapusta z fasolą i galas – kompot z suszonych owoców, były pierogi wigilijne w dwóch wersjach: z suszoną śliwką oraz kapustą i grzybami, była zupa grzybowa z lanym ciastem, była też zupa bardzo prosta w swoim podaniu: z pieczonym korpielem z mlekiem podana na gorąco oraz makowiec na miodzie, była również polewka z makaronem czyli zupa z suszu owocowego i placek wigilijny, czyli wykorzystany owocowy materiał z zupy . Do tego jeszcze „przystawki” czyli dodatkowe dania na spróbowanie oraz uważne przyglądanie się aranżacji stołu zmusiły niejako nasze jury do trudnych obrad. Wybór był ciężki, a poziom wyrównany. Zaważyły detale, więc zdecydowano się na trzy wyróżnienia oraz dwa konkretne miejsca. Kibicować przyszli przedstawiciele Asysty Zagórzańskiej z Mszany Dolnej, również Wójt Mszany Dolnej i Zastępca Burmistrza mocno kibicowali i nie mogli doczekać się ogłoszenia wyników.

Ostatecznie pierwsze miejsce zdobyli Rysiowie, gdzie prym wiodły Pani Michalina i Paulina, drugie miejsce przypadło Śwarnym Babkom z KGW Łętowe. Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia. Należy jednak podkreślić, że każda z grup otrzymała nagrody finansowe, adekwatne do zajętego miejsca, podzielone wg wskazań jury.

Trzeba jeszcze wspomnieć, iż wykorzystaliśmy przestrzeń jarmarku do prezentacji produktów, usług i inicjatyw ze Znakiem Promocyjnym Zagórzańskie Dziedziny. Można im było dokładniej się przyjrzeć, gdyż gabloty z planszami prezentującymi ten dorobek stały w centralnym miejscu; nie sposób było ich nie zauważyć! Staramy się zachęcać lokalnych przedsiębiorców, twórców, rzemieślników do starania się o znak marki – razem tworzymy Zagórzańskie Dziedziny, chwalmy się tym co u nas najlepsze! Niebawem kończy się termin składania wniosków do trzeciego konkursu na uzyskanie prawa do posługiwania się i użytkowania Znaku Promocyjnego Zagórzańskie Dziedziny. Wszystko to ramach działań Zagórzańskich Dziedzin i współpracy trzech zagórzańskich samorządów: Miasta i Gminy Mszana Dolna i Gminy Niedźwiedź.

RELACJA FOTOGRAFICZNA - TUTAJ

 

Dziękujemy wszystkim za tak liczny udział w

Zagórzańskim Jarmarku Bożonarodzeniowym!

 

Jednocześnie informujemy, że Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Mieczysław Uryga Starosta Limanowski.

 

Zagórzański Jarmark Świąteczny zrealizowano w ramach zadnia „Mszana Dolna – stolica Górali Zagórzańskich” – cykl wydarzeń profilaktycznych promujących działania skupione wokół edukacji regionalnej i lokalnych propozycjach związanych z zagospodarowaniem czasu wolnego Mieszkańcom Miasta” – zadanie nr 8 Wokół świątecznego stołu.

Byli z nami:
Stowarzyszenie Miłośników Kultury Zagórzańskiej „Pod Cyrlom” z Olszówki
Rodzina Kościelniaków
Monika i Piotr Woźniakowie „Miody i produkty pszczele z Pasieki u Piotra Woźniaka z Koniny
Monika Kubik „Gorczańskie sery”
Paweł Widzisz „Drewniane cuda z Kasinki”
Józefa Potaczek – malarstwo artystyczne
Barbara i Joanna Węglarz „Sznurkowe Perełki”
Maria Knapczyk
Małgorzata Suder
Danuta i Ewa Franczak
Zofia Piętoń
PSONI Koło w Mszanie Dolnej
Sabina Rapta SABYART
Barbara Jarosz
Maria Bolisęga
Jolanta Klimek „Lawendowy Klim-at”
Ewa Szymczyk
Urszula Pajdzik
Agnieszka Figura
Maria Nawara
KG Paradne Gosposie z Kasinki Małej
Marek Wojtas Pasieka „Pszczółka” z Męciny
Stroikowe snu
Stowarzyszenie „Spod Ćwilina”
KZP Koło Pszczelarzy w Mszanie Dolnej
Ewa Różak
Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Mszanie Dolnej
Warsztat Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu "Remedium" w Tymbarku
Renata Sproch „Lawendowe Podhale”
Sznurkiem robione
Fundacja Na Psim Ogonie
Pracownia kaletnicza MERLO
Pszczele ścieżki Pasieka hobbystyczna
Flow 4 More
Anna Ulman
„Skarby Gorców”
„Swojskie Świnobicie” Adam Rodak
Jan Górka
Kasandra Kleinert-Pawlik
Justyna Babuśka

 


Podobne artykuły

śro, 24 kwi 2024, 12:29:37

76 SESJA RADY - CZAS PODSUMOWAŃ I PODZIĘKOWAŃ

We wtorek, podczas 76 Sesji Rady Miejskiej, pod koniec krótkich obrad Przewodniczący Rady Michał Liszka wykorzystał moment, by podsumować i podziękować Radnym Miejskim za mijającą VIII kadencję Rady.

śro, 17 kwi 2024, 11:21:57

ZAGÓRZAŃSKA MSZA ŚW.

28 kwietnia 2024 r., o godz. 14.00, w zabytkowym kościele p.w. św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej, odprawiona zostanie Zagórzańska Msza św. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewni Orkiestra Dęta z Mszany Górnej.

czw, 25 kwi 2024, 08:28:03

WAŻNA INFORMACJA – 2 MAJA (CZWARTEK) URZĄD BĘDZIE NIECZYNNY

Szanowni Mieszkańcy, uprzejmie informujemy, iż Urząd Miasta Mszana Dolna w czwartek, 2 maja będzie nieczynny (art. 130 § 2 Kodeksu Pracy – za dzień 6 stycznia 2024 r.) W przypadku zgłoszenia zgonu prosimy o kontakt pod nr tel. 608 085 133. Za utrudnienia przepraszamy.

śro, 17 kwi 2024, 10:32:27

PAMIĘĆ O OFIARACH ZBRODNI KATYŃSKIEJ ORAZ KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ

13 kwietnia w Mszanie Dolnej odbyła się uroczystość poświęcona pamięci zamordowanych przez NKWD w Katyniu, Twerze i Charkowie podczas II wojny światowej oraz członków delegacji prezydenckiego samolotu, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem.

śro, 17 kwi 2024, 12:39:24

III DZIEŃ DLA KLIMATU Z ZIELONYM PREZENTEM DLA MSZAŃSKICH UCZNIÓW

W piątek, 12 kwietnia w amfiteatrze przy Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej, w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej odbyły się obchody III Małopolskiego Dnia dla Klimatu w Powiecie Limanowskim. Podobnie jak w poprzednich latach, drzewo stało się symbolem tej akcji.

śro, 17 kwi 2024, 10:14:10

INFORMACJA LEKARZA WETERYNARII – SZCZEPIENIE OCHRONNE LISÓW 20 DO 26 KWIETNIA

Powiatowy Lekarz Weterynarii informuje, że w dniach od 20 do 26 kwietnia 2024 r. na terenie powiatu limanowskiego przeprowadzona zostanie jesienna akcja ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://www.mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-12-16/iii-zagorzanski-jarmark-bozonarodzeniowy-pelen-atrakcji.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://www.mszana-dolna.eu/aktualnosci/2023-12-16/iii-zagorzanski-jarmark-bozonarodzeniowy-pelen-atrakcji.html