Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Szóstka na szóstkę, czyli jubileuszowa środa w Zagórzańskich Dziedzinach

To się mogło zdarzyć tylko w Zagórzańskich Dziedzinach! – idealnie zgrał się nam kalendarz, by jak to mamy w zwyczaju, spotkać się w pierwszą środę miesiąca. Tym razem 6 marca – a by było jeszcze bardziej uroczyście, to również „6” pojawiła się na torcie, którym uczciliśmy szósty rok naszych markowych działań.

Spotkanie otworzył inicjator i koordynator marki, Bolesław Żaba; przywitał liczne grono, w którym można było dostrzec nowe twarze. Wójt Gminy Mszana Dolna przypomniał krótko wszystkie działania, które doprowadziły nas do tej małej uroczystości. Niespodziankę, w postaci pięknie ozdobionego i pysznego! tortu, wszystkim jubilatom zrobiło niezawodne Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej Pod Cyrlom z Olszówki, które „po rodzinie” ma uzdolnionych cukierniczo członków również zaangażowanych w proces kreacji marki lokalnej na Ziemi Zagórzańskiej.

Spotkanie w przeddzień urodzin Zagórzańskich Dziedzin (te wypadają dokładnie 8 marca), stało się okazją do prezentacji naszych „dziedzin”. Grono użytkowników Znaku Promocyjnego Zagórzańskie Dziedziny oraz kreatorów poszerzyło się bowiem w ostatnim czasie. Pierwsze lody przełamała Burmistrz Miasta Mszana Dolna, Anna Pękała, która podkreśliła wspólne partnerstwo i działania na rzecz promocji regionu, w tym organizację m.in. jarmarków świątecznych. Okazało się, że Pani Burmistrz również aktywnie uczestniczy w dziedzinnych konkursach i przy miłej okazji spotkania otrzymała nagrodę za prawidłową odpowiedź na nasze pytanie dot. witraża nad drzwiami mszańskiej fary.

„Starzy” dziedzinni wyjadacze, czyli użytkownicy marki z ostatnich dwóch lat, dobrze wiedzą, jak ważna jest wspólna identyfikacja wizualna, stąd wokół stołu królowały niebieskie, zielone i białe koszulki z naszą markową parzenicą. Jednak oczy skierowaliśmy na nowe twarze w tym towarzystwie; ciekawi bardzo wsłuchiwaliśmy się w prezentacje osób, które po raz pierwszy pojawiły się na spotkaniu. Tutaj „worek rozwiązał” Piotr Miechur z Podobina, który prowadzi pasiekę, a swojej ofercie ma miody spadziowe. Doceniamy mocno obecność Pelagiusza Swata z mszańskiej piekarni SWAT – którą wszyscy kojarzą jako dawną piekarnię GS z tradycjami i doskonałym pieczywem. Okazało się, że nasze pomysły na dalszą współpracę idą tym samym torem, a propozycja przedstawiona na spotkaniu przez właściciela sklepu spożywczego SWAT w Sezamie jest wprost wyjęta z naszych planów! Jak najszybciej chcemy podjąć wspólne kroki w celu jej realizacji, aby niedługo przedstawić Wam nową dziedzinną ofertę. Światło dzienne mogą również ujrzeć nasze pomysły na tradycyjne wypieki, takie jak kołacze i podpłomyki… Jak to mówią specjaliści: „z tej mąki będzie chleb”. Zrobiliśmy Wam smaki? To jeszcze nie koniec!

Głodni przygody i chęci poznania historii gorąco polecamy kolejnego „nowego” w naszym gronie specjalistę – Bartosz Gocał, kościelny z parafii p.w. św. Michała Archanioła, to człowiek, który potrafi o swoim miejscu pracy opowiadać w formie turystycznej wycieczki. W ciągu godziny możemy zapoznać się z bogatą historią parafii, architektury kościoła, szczególnie pod kątem przepięknego wyposażenia i ciekawostek związanych z regionem! Z ogromnym zainteresowaniem słuchały tego przedstawicielki Asysty Zagórzańskiej: Anna Gacek i Halina Rusnak i już chciały iść zwiedzać… Grupa Zagórzan, którą na markowym spotkaniu reprezentowały, jest przedstawicielem Stolicy Zagórzan na różnych wydarzeniach i uroczystościach kościelnych - już kilka razy wzięła udział w Zagórzańskiej Mszy świętej oraz Mszach odprawianych na Grunwaldzie.

Okazuje się, że Zagórzańskie Dziedziny poszerzają swoje granice działania; do naszego zespołu dołączyła koronczarka, Zofia Piętoń z Półrzeczek, która swój debiut miała na Zagórzańskim Jarmarku Bożonarodzeniowym, gdzie po raz pierwszy prezentowała swoje prace. Podobny przypadek debiutu ma za sobą Maria Nawara z Olszówki, która (jako pierwsza w tym roku) zgłosiła się na Zagórzański Jarmark Wielkanocny z pięknymi ekostroikami i wiankami. Na spotkanie do Urzędu Gminy przyjechała z mężem Janem – i – tu niespodzianka dla wszystkich - okazało się, że mamy do czynienia z prawdziwym specjalistą w dziedzinie tradycyjnego, zagórzańskiego kolędowania! Nie wiemy tylko jak im się udało przywieźć te wszystkie rzeczy, ale stoły zapełniły się przepięknymi stroikami, palmami i wiankami z wiosennymi motywami. Prosto spod Lubonia Wielkiego przyjechał do nas Adam Mydlarz, właściciel „Wisilasu nad Sercowym Potokiem” – czyli nowoczesnej wersji kampingu w naturze. Glamping rozpowszechnia się powoli w różnych formach, w tym przypadku jest to forma namiotów przytwierdzonych do pni drzewa. Okazuje się, że i u nas, w takich leśnych kokonach można spać oddając się całkowitemu relaksowi i obcowaniu z przyrodą. I co najważniejsze, bardzo niedaleko!

Dziękujemy za obecność niezastąpionym partnerom i markowym producentom, którzy dla nowych osób są przykładem i wsparciem we wdrożeniu się w dziedziny naszej działalności. Towarzyszyli nam i przedstawiali się również, bez wyjątku: Monika Woźniak z Pasieki u Piotra Woźniaka z Koniny, Monika Kubik „Gorczańskie sery”, Paulina Widzisz i Monika Olszewska z Gorczańskiego Parku Narodowego, Lucyna Pazdur z Bazy Szkoleniowo-Wypoczynkowej „Lubogoszcz”, artystka – nie tylko malarka! - Józefa Potaczek, Barbara Węglarz ze „Sznurkowych Perełek”, Paweł Widzisz „Drewniane Cuda z Kasinki Małej”, Dorota i Marianna Kościelniak ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury Góralskiej „Pod Cyrlom”, Anna Michałek ze Stowarzyszenia „Gazda” z Niedźwiedzia i właścicielka „Gorczańskiej Zagrody”.

Grupa najmłodszych przedstawicieli Zagórzańskich Dziedzin to uczniowie Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych z klasy reklamy, którzy w bliźniaczych zagórzańskich urzędach odbywają zawodowe praktyki, a przy okazji poszerzają wiedzę na temat marki lokalnej.

Podsumowanie sześcioletnich działań, naszych sukcesów i pracy włożonej w budowę marki, zaprezentowała tym razem Dorota Kościelniak. Wykorzystała przy tym swoje doświadczenie z prowadzenia warsztatów i pokazała istotę marki ze swojego punktu widzenia, wplatając w prezentację swoje zdjęcia i ciekawą grafikę. Nie zabrakło też analiz i statystyki naszych mediów społecznościowych, postów, wyświetleń - czyli tego całego ogromu pracy, której „nie widać”, a która przynosi określone efekty i rozpoznawalność…
Oj było tego tyle, że trzeba było zrobić przerwę by ochłonąć i… coś przekąsić. A o nasze podniebienia  dziedzinne rolniczki: chleb na miodzie od Moniki Woźniak można było zajadać z płynnym złotem, ale też z serkami od Moniki Kubik w różnych wersjach. Na słodko degustowaliśmy firmowy pakiet z mszańskiej piekarni.

Czas krótkiego odpoczynku wykorzystaliśmy również  na nakarmienie naszych zmysłów. Wystawowe stoły uginały się bowiem od wszelakich dziedzinnych produktów, kusiły zapachami, wabiły kolorami i pięknymi formami… Były tam woskowe świeczki z Koniny, drewniana galanteria z Kasinki, Drzewiane łobrazki Józi, koronki (również w markowych kolorach!) od Zosi, stroiki i palmy od Marysi. Nowymi wytworami swoich zdolnych rąk pochwaliła się Basia, która na spotkanie przywiozła sznurkowe koszyczki na miód i święconkę, baranki, kwiaty i kordonkowe osłonki na jajka. A to dopiero zapowiedź tego, co nas czeka na Zagórzańskim Wielkanocnym Jarmarku, 17 marca na placu targowym w Mszanie Dolnej.

W naszym, zagórzańskim kalendarzu, kartki szybko zapełniały się zaproszeniami do miejsc, które kreatorzy i partnerzy reprezentują, na kolejne „pierwszośrodowe” spotkania. Młodzieżowy Ośrodek Rekolekcyjno – Rekreacyjny na Śnieżnicy,  kościół Św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej, wystawa w GPN i park Wodzickich – najlepiej wiosenną porą, bacówka u Kościelniaków, Wisilas koniecznie…. Jak to wszystko i kiedy odwiedzić, gdy lista wciąż się wydłuża? Najlepiej w środę!

Partnerzy Zagórzańskich Dziedzin

 


Podobne artykuły

śro, 24 kwi 2024, 12:29:37

76 SESJA RADY - CZAS PODSUMOWAŃ I PODZIĘKOWAŃ

We wtorek, podczas 76 Sesji Rady Miejskiej, pod koniec krótkich obrad Przewodniczący Rady Michał Liszka wykorzystał moment, by podsumować i podziękować Radnym Miejskim za mijającą VIII kadencję Rady.

śro, 17 kwi 2024, 11:21:57

ZAGÓRZAŃSKA MSZA ŚW.

28 kwietnia 2024 r., o godz. 14.00, w zabytkowym kościele p.w. św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej, odprawiona zostanie Zagórzańska Msza św. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewni Orkiestra Dęta z Mszany Górnej.

czw, 25 kwi 2024, 08:28:03

WAŻNA INFORMACJA – 2 MAJA (CZWARTEK) URZĄD BĘDZIE NIECZYNNY

Szanowni Mieszkańcy, uprzejmie informujemy, iż Urząd Miasta Mszana Dolna w czwartek, 2 maja będzie nieczynny (art. 130 § 2 Kodeksu Pracy – za dzień 6 stycznia 2024 r.) W przypadku zgłoszenia zgonu prosimy o kontakt pod nr tel. 608 085 133. Za utrudnienia przepraszamy.

śro, 17 kwi 2024, 10:32:27

PAMIĘĆ O OFIARACH ZBRODNI KATYŃSKIEJ ORAZ KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ

13 kwietnia w Mszanie Dolnej odbyła się uroczystość poświęcona pamięci zamordowanych przez NKWD w Katyniu, Twerze i Charkowie podczas II wojny światowej oraz członków delegacji prezydenckiego samolotu, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem.

śro, 17 kwi 2024, 12:39:24

III DZIEŃ DLA KLIMATU Z ZIELONYM PREZENTEM DLA MSZAŃSKICH UCZNIÓW

W piątek, 12 kwietnia w amfiteatrze przy Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej, w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej odbyły się obchody III Małopolskiego Dnia dla Klimatu w Powiecie Limanowskim. Podobnie jak w poprzednich latach, drzewo stało się symbolem tej akcji.

śro, 17 kwi 2024, 10:14:10

INFORMACJA LEKARZA WETERYNARII – SZCZEPIENIE OCHRONNE LISÓW 20 DO 26 KWIETNIA

Powiatowy Lekarz Weterynarii informuje, że w dniach od 20 do 26 kwietnia 2024 r. na terenie powiatu limanowskiego przeprowadzona zostanie jesienna akcja ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://www.mszana-dolna.eu/aktualnosci/2024-03-09/szostka-na-szostke-czyli-jubileuszowa-sroda-w-zagorzanskich-dziedzinach.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://www.mszana-dolna.eu/aktualnosci/2024-03-09/szostka-na-szostke-czyli-jubileuszowa-sroda-w-zagorzanskich-dziedzinach.html