Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Zagórzański Jarmark Wielkanocny

Od wczesnego niedzielnego poranka, 17 marca, donośne pianie kogutów i beczenie młodych jagniąt na placu targowym w Mszanie Dolnej sygnalizowało, że na przedświątecznym jarmarku, poza bogactwem stołów wystawowych, przygotowane są dodatkowe atrakcje dla najmłodszych. Chociaż to pierwsze małe rączki wyciągały się do głaskania miękkich, białych futerek, a buzie otwierały się z zachwytu nad konkursowymi pięknościami w klatkach, to również rodzice maluchów i inni dorośli z zainteresowaniem oglądali przygotowany na tą okoliczność żywy inwentarz.

Pierwszych gospodarzy nie trzeba zbytnio przedstawiać; to działająca prężnie w Zagórzańskich Dziedzinach rodzina Kościelniaków z Olszówki. Poza muzycznymi talentami odziedziczonymi po znanym dziadku, mają dodatkową pasję związaną z hodowlą owiec i ciągle jeszcze odkrywamy ich kolejne zdolności. Tym sposobem, poza mini – zagrodą, na stoisku Stowarzyszenia Miłośników Kultury Góralskiej „Pod Cyrlom” można było kupić pięknie wypieczone barany i kolorowe mazurki. A dobrze wiemy, że nie tylko słodkościami mogą nas jeszcze zaskoczyć!

Prawdziwym pasjonatem i hodowcą okazał się Michał Łabuz – mieszkaniec Mszany Dolnej, który swoje koguty, kury, a nawet króliki zdecydował się zaprezentować na naszym jarmarku. Każdy, kto odwiedził pięknie wyeksponowany konkursowy drób, mógł zaczerpnąć trochę wiedzy prosto od specjalisty w tym temacie. Wprawdzie dopiero się poznajemy, ale już powstaje kilka pomysłów na to, co dalej zrobić z takim potencjałem. Okazało się też, że Pan Michał wspierał już niejednokrotnie twórców żywej szopki przy parafii św. Sebastiana w Niedźwiedziu, którą zresztą współorganizował nasz „dziedzinny” pszczelarz z Koniny, Piotr Woźniak. Świat jest mały…

Przyjęta przez organizatorów zasada organizowania jarmarku na dwa tygodnie przed świętami niesie ze sobą ryzyko kapryśnej pogody. Doświadczyliśmy już deszczu w grudniu i śniegu w marcu, natomiast ta niedziela okazała się dla nas istnym „oknem pogodowym”. Między deszczową sobotą, a śnieżnym poniedziałkiem, na placu targowym czekały zapełnione z każdej strony stoły, dopisali również wystawcy z targu staroci, którzy zazwyczaj to miejsce zajmują tylko w soboty. Wystarczyło tylko dobrze się ubrać – wiadomo, marzec! - i przyjść na plac, by w pięknym słońcu spacerować między stoiskami, podziwiać, kupować i nawet kosztować…

W samo południe rozpoczęła się tam bowiem kulinarna „Bitwa na sodrę”, czyli zupę ze święconki. Zapachy rozchodzące się przy stołach konkursowych drażniły nosy, a ci, którzy jeszcze przed obiadem pojawili się na placu, już nie mogli się doczekać wydawki. Wszystkich zebranych przywitała Dorota Kościelniak i wyjaśniła zasady konkursu. Do bitwy zgłosiły się cztery koła gospodyń: KGW Olszówka, KG Paradne Gosposie z Kasinki Małej, KGW Gosposie z Mszany Górnej i KGW „Śwarne Babki” z Łętowego. Każde z kół przygotowało sodrę na swój sposób, najbliższy smakowo danej okolicy i tradycji przygotowania. W ten sposób pojawiła się sodra na zimno, na ciepło, na rosole i na serwatce. Przyjęliśmy, że publiczność głosuje oddając głos na wybraną przez siebie zupę, do wyczerpania się „materiału konkursowego”. Kupony z typami publiczności spływały do zamkniętej urny i ciężko było przewidzieć wynik przed ostatnią chochlą, bo wszystkie gaździny starały się zapewnić sobie odpowiednie grono głosujących smakoszy.

Czas oczekiwania na oficjalne wyniki można było sobie umilić udziałem w warsztatach robienia bagniyńci lub świątecznego ekostroika. A te odbywały się po sąsiedzku, w gościnnych progach Miejskiego Przedszkola nr 2, za co nisko się kłaniamy Dyrektor Halinie Domiter. Kto odwiedził dawne przedszkole „Meblometu” wracał dumny z własnoręcznie wykonaną palmą lub stroikiem, a przy okazji mógł podpatrzeć jak przedszkole pięknie realizuje edukację regionalną oraz jak zapobiegliwe przedszkolaki już przygotowane są do świąt. Od samego wejścia witały wszystkich świąteczne dekoracje, a na półkach pięknie prezentowały się rodzinne prace złożone na  konkurs wielkanocny.

Gdy na placu targowym pojawił się Paweł Kołodziej – mistrz kulinarny i szef kuchni z „Szapo ba” z Kasinki Małej - to dla zebranych był znaczący sygnał, że głosy w „Bitwie na sodrę” zostały policzone i nadchodzi czas ogłoszenia wyników. Pięknie przygotowane drewniane dyplomy z chochlami to wynik ścisłej współpracy z Zespołem Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej, firmą  „Auto Dawiec” z Kasinki Małej, Stowarzyszeniem Miłośników Kultury Góralskiej „Pod Cyrlom”, ujka Staska (Stanisława Kościelniaka z Olszówki) oraz Drewnianych cudów z Kasinki. Podsumowanie głosowania zrobiła Dorota Kościelniak, zaś gratulacje i nagrody wręczali kolejno: za udział w konkursie „Śwarnym Babkom” z Łętowego - Bolesław Żaba, Wójt Gminy Mszana Dolna, inicjator i koordynator Zagórzańskich Dziedzin; brązową chochlę Paradnym Gosposiom z Kasinki Małej - Michał Grzeszczuk, Zastępca Burmistrza Miasta Mszana Dolna; srebrną chochlę Gosposiom z Mszany Górnej  - Jan Puchała, Radny Powiatu Limanowskiego; a złotą chochlę wraz z ufundowaną przez siebie nagrodą – udziałem we wspólnych warsztatach kulinarnych – dla Koła Gospodyń Wiejskich z Olszówki przekazał Paweł Kołodziej. Serdecznie gratulujemy wszystkim kołom bez wyjątku i czekamy z niecierpliwością na efekty warsztatów – już cieknie nam ślinka… Interpretacja tradycyjnej kuchni w nowoczesnym wydaniu, to może być ciekawa propozycja na talerzu…

Rekordowe grono pod względem liczby dotychczasowych wystawców stworzyli:
•    Rodzina Kościelniaków - Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej „Pod Cyrlom”
•    Monika i Piotr Woźniakowie Pasieka u Piotra Woźniaka z Koniny
•    Monika Gorczańskie Sery
•    Lucyna Pazdur
•    Barbara Węglarz i Joanna Węglarz - Sznurkowe Perełki
•    Paweł Widzisz - Drewniane cuda z Kasinki
•    Józefa Potaczek – malarstwo artystyczne
•    Zofia Piętoń
•    Maria Nawara
•    Małgorzata Suder
•    Maria Knapczyk i Urszula Kołodziej
•    Władysława Anna Jamróz
•    Danuta i Ewa Franczak
•    Stowarzyszenie Rękodzielników Zagórzańscy Pasjonaci
•    Barbara Jarosz
•    Stowarzyszenie Paradne Gosposie z Kasinki Małej
•    Jolanta Klimek „LAWENDOWY KLIM-at”
•    Żaneta Nawieśniak
•    Ewa Szymczyk
•    Koło Pszczelarzy z Mszany Dolnej
•    Marek Wojtas Pasieka „Pszczółka” z Męciny
•    Barbara Pogwizd Pasieka Hobbystyczna „Pszczele Ścieżki”
•    Skarby Gorców
•    Małgorzata Orawiec
•    Marzena Trzepaczka
•    Anna Monika Malik
•    Jan Górka
•    Anna Wójcik
•    Kasandra Kleinert-Pawlik
•    „ArtGalia” Hand Made
•    Fundacja „Pro-vincja” ze Słopnic
•    Helena Kaim
•    Joanna Mróz „Zapleciona Makramka”
•    Pracownia krawiecka „Nitula”
•    Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Mszanie Dolnej
•    Michał Łabuz
•    Wystawcy z sobotnich Targów Staroci w Mszanie Dolnej.

Dziękujemy wszystkim wystawcom Zagórzańskiego Jarmarku Wielkanocnego!


Należy jeszcze wspomnieć, iż wykorzystaliśmy przestrzeń targu do prezentacji tych osób, stowarzyszeń i  instytucji, których produkty, usługi i inicjatywy wyróżniono Znakiem Promocyjnym Zagórzańskie Dziedziny. Można im się było dokładniej przyjrzeć, gdyż gabloty z planszami stały w centralnym miejscu; nie sposób było ich nie zauważyć. Staramy się zachęcać lokalnych przedsiębiorców, twórców, rzemieślników do starania się o znak marki – wszak #razemtworzymyzagórzańskiedziedziny! Chwalmy się więc tym, co w regionie najlepsze! Wszystko to ramach działań Zagórzańskich Dziedzin i współpracy trzech zagórzańskich samorządów: Miasta i Gminy Mszana Dolna i Gminy Niedźwiedź.

Słowa podziękowania kierujemy również do tych dobroczyńców, którzy podczas Jarmarku wsparli zbiórkę pieniędzy na leczenie Olafka. Szczególnie doceniamy zaangażowanie Pawła Widzisza, który na siebie wziął obowiązek pilnowania puszki i zachęcania do zasilenia jej zawartości.

 

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli:

Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego

oraz Mieczysław Uryga, Starosta Limanowski.
 

 

Promocyjne wsparcie medialne otrzymaliśmy od redaktorów portali:

limanowa.in, gorce24, tv28.


 

Partnerami jarmarku byli również:

Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej,

Pizzeria „Szapo ba” Kasinka Mała,

„Dawiec Auto” Piotr Dawiec Kasinka Mała.

 

Organizatorzy


 


Podobne artykuły

śro, 24 kwi 2024, 12:29:37

76 SESJA RADY - CZAS PODSUMOWAŃ I PODZIĘKOWAŃ

We wtorek, podczas 76 Sesji Rady Miejskiej, pod koniec krótkich obrad Przewodniczący Rady Michał Liszka wykorzystał moment, by podsumować i podziękować Radnym Miejskim za mijającą VIII kadencję Rady.

śro, 17 kwi 2024, 11:21:57

ZAGÓRZAŃSKA MSZA ŚW.

28 kwietnia 2024 r., o godz. 14.00, w zabytkowym kościele p.w. św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej, odprawiona zostanie Zagórzańska Msza św. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewni Orkiestra Dęta z Mszany Górnej.

czw, 25 kwi 2024, 08:28:03

WAŻNA INFORMACJA – 2 MAJA (CZWARTEK) URZĄD BĘDZIE NIECZYNNY

Szanowni Mieszkańcy, uprzejmie informujemy, iż Urząd Miasta Mszana Dolna w czwartek, 2 maja będzie nieczynny (art. 130 § 2 Kodeksu Pracy – za dzień 6 stycznia 2024 r.) W przypadku zgłoszenia zgonu prosimy o kontakt pod nr tel. 608 085 133. Za utrudnienia przepraszamy.

śro, 17 kwi 2024, 10:32:27

PAMIĘĆ O OFIARACH ZBRODNI KATYŃSKIEJ ORAZ KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ

13 kwietnia w Mszanie Dolnej odbyła się uroczystość poświęcona pamięci zamordowanych przez NKWD w Katyniu, Twerze i Charkowie podczas II wojny światowej oraz członków delegacji prezydenckiego samolotu, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem.

śro, 17 kwi 2024, 12:39:24

III DZIEŃ DLA KLIMATU Z ZIELONYM PREZENTEM DLA MSZAŃSKICH UCZNIÓW

W piątek, 12 kwietnia w amfiteatrze przy Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej, w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej odbyły się obchody III Małopolskiego Dnia dla Klimatu w Powiecie Limanowskim. Podobnie jak w poprzednich latach, drzewo stało się symbolem tej akcji.

śro, 17 kwi 2024, 10:14:10

INFORMACJA LEKARZA WETERYNARII – SZCZEPIENIE OCHRONNE LISÓW 20 DO 26 KWIETNIA

Powiatowy Lekarz Weterynarii informuje, że w dniach od 20 do 26 kwietnia 2024 r. na terenie powiatu limanowskiego przeprowadzona zostanie jesienna akcja ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://www.mszana-dolna.eu/aktualnosci/2024-03-20/zagorzanski-jarmark-wielkanocny.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://www.mszana-dolna.eu/aktualnosci/2024-03-20/zagorzanski-jarmark-wielkanocny.html